SAMÇEP'ten taş ocağı tepkisi! Samsun'da tapulu tarım arazisine faaliyet izni 

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Kavak İlçesi'nde Büyükşehir Belediyesince tarafından faaliyetine izin verilen taş ocağının mahallelinin tapulu tarım arazileri üzerine kondurulmak istendiğini öne sürdü 

Samsun 21.03.2021, 22:43 21.03.2021, 23:56
410
SAMÇEP'ten taş ocağı tepkisi! Samsun'da tapulu tarım arazisine faaliyet izni 

SAMÇEP'ten taş ocağı tepkisi! Samsun'da tapulu tarım arazisine faaliyet izni SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Kavak İlçesi'nde Büyükşehir Belediyesince tarafından faaliyetine izin verilen taş ocağının mahallelinin  tapulu tarım arazileri üzerine kondurulmak istendiğini öne sürdü 

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavak İlçesi Bekdemir Mahallesi'nde faaliyetine izin verilen taş ocağının doğayı tahrip ettiğini ifade eden SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, tesisin mahallelinin tapulu tarım alanının üzerine kondurulmak istendiğini belirterek,  duruma tepki gösterdi ve yetkilileri göreve çağırdı. 

YAŞAM OLUMSUZ ETKİLENİYOR

CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ve Neslihan Hancıoğlu ile SAMÇEP üyeleri Kavak İlçesi Bekdemir Mahallesi'nde taş ocağı önünde mahalle halkı ile bir araya geldi. Ziyaretin ardından yaptıkları basın açıklamasında Dağardı mevkinde Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmesine izin verilen taş-kalker  kırma, eleme ve yıkama tesisinin 44 dönümü orman, 33 dönümü mahalle halkının tapulu tarım alanının üzerine kondurulmak istendiğinin altını çizen Özdağ, "Samsun’un en önemli doğal yaşam içeren bir niteliğine sahipken; taş ocakları, çimento fabrikası ve Şahin Dağlarında devam eden madencilik faaliyetleri nedeniyle tüm sulak alanların, yeraltı sularının, tarım, orman ve hayvancılık faaliyetlerinin, insan yaşamını olumsuz etkilediği görülmektedir" dedi.

DOĞA TAHRİP EDİLDİ 

Yok edilen mera ve ormanlık yeşil alanların artık doğaya yeniden kazandırılma imkanı kalmadığını kaydeden Özdağ, "Doğal topoğrafya, jeolojik yapı, su rejimi ve peyzaj değişmiş, bitki örtüsü tahrip edilmiş durumdadır. Samsun Büyüklşehir Belediye Başkanı, meclis üyelerini, Kavak Belediye Başkanı'nı Kavak’ın eşsiz doğasına ve halka sahip çıkmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. 


 

Yorumlar (0)