OMÜ'de korona alarmı! Tamamı kapatıldı

Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri olan Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ), Samsun’da artan korona virüsü (Covid-19) vaka artışlarına paralel olarak ek tedbirler alındı. Üniversitede virüse karşı iç denetim timi oluşturulurken, ortak kullanım mekanlarının tamamı kapatıldı.

Samsun 10.03.2021, 16:14 10.03.2021, 23:03
6126
OMÜ'de korona alarmı! Tamamı kapatıldı

OMÜ'de korona alarmı! Tamamı kapatıldı Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri olan Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ), Samsun’da artan korona virüsü (Covid-19) vaka artışlarına paralel olarak ek tedbirler alındı. Üniversitede virüse karşı iç denetim timi oluşturulurken, ortak kullanım mekanlarının tamamı kapatıldı.

Samsun, Kovid-19 vaka sayısında Türkiye’de birinci sırada yer alarak, normalleşmeye en uzak il olarak dikkat çekiyor. Çok yüksek riskli gurupta yer alan Samsun’da şehrin en büyük üniversitesi olan OMÜ’de de ek tedbirler alındı. Üniversitenin tüm yerleşkelerindeki ortak mekanlar kapatılırken, virüsün yayılım hızının azaltılması için üniversitenin güvenlik personelleri ve idari personellerinden oluşturulan iç denetim timi kuruldu.

İÇ DENETİM TİMİ OLUŞTURDUK

Üniversitede alınan tedbirler hakkında bilgi veren OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Samsun’daki virüs vaka sayılarının artmasıyla birlikte üniversitede de bir artış oldu. Üniversitede de kentle paralel olarak bir artış yaşandı. Bunun üzerine birtakım önlemler aldık. Kendimiz iç denetim timi oluşturduk. Bütün birimleri uyardık. Hiçbir şekilde kuralların ihlal edilmemesi konusunda binalarda özel güvenlik ve idari personelden oluşturduğumuz bir denetim mekanizması kurduk. Şu adan normal mesaiye geçtik. Toplu taşıma araçları kullanılıyor ve toplu mekanlarda çalışılıyor. Kentteki artışa bağlı olarak üniversite kendi iç önlemini aldı” dedi.

TAMAMI KAPATILDI

Tüm yerleşkelerdeki ortak kullanım mekanlarının kapatıldığını ifade eden Yavuz Ünal, “Kapanma ya da karantina durumu söz konusu değil. Bir önlem olarak tedbirler alındı. Sadece Lisans Üstü Eğitim Enstitüsünde değil tüm birimlerde önlemler arttırıldı. Herhangi bir birimin kapanma durumu söz konusu değil. Riski gördüğümüz için bulaş ortamını ortadan kaldırma çabamız var. Temaslı olanlara geçmişteki gibi uzaktan çalışma şeklinde uygulamaya gittik. Mümkün olduğu kadar ortak mekanları kullanmayı iptal ettik. Ortak mekanları kapattık. Arzu ettiğimiz teması ortadan kaldırmak. Bugün itibariyle üniversiteye ait tüm yerleşkelerde teyakkuz oluşturduk. Virüsle mücadele kendi üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek ve kurumu korumak istiyoruz. Ortak mekanların tamamını devre dışı bıraktık. Kendimizi koruyarak şehre yük olmak değil de şehrin yükünü kaldırmak istiyoruz. Virüs ile mücadelede radikal kararlar almış olduk” diye konuştu.

Yorumlar (6)
Kırk satır 7 ay önce
Hangi bilimsel gerekçe ile tüm samsunda esnek çalışma devam ederken 1 mart itibariyle bütün personeli kampüse yığdın diye sormazlar mı adama? Sormazlar. İlahiyatçı rektörün üniversiteye verebileceği tek şey 3 elham 1 fatiha.
dinibütün 7 ay önce
3 elham + 1 fatiha = 4 Fatiha :)
Celil ŞAHİN 7 ay önce
servisler ve polikliniklerde çok kalabalık.lafla tedbir almak bu işte.
Boşver55 7 ay önce
Esnek çalışmayı kaldıran tek kurum. Enstitü çalışanları tamamen covid oldu. Bu insanların vebali ne olacak.
Karaçocuk 7 ay önce
Polikilinikleri,tahlillerin verildigi yer,tomografi ,mr bi gezin isterseniz millet birbirini yiyo sıra için.1 saat once ordaydim kactim resmen .kactane polklinik varsa hepsi ayni full kalabalik
Aylin özden 7 ay önce
Yatan hastalara ziyaretçi geliyor 1 tane de değil 2_3 kişi birden personelin çoğuna bir kaç kere söylüyorum ancak o zaman çıkartıyorlar.