Mutant virüs Samsun'u etkisi altına aldı! Yoğun bakım doluluk oranı kritik seviyede

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun'da vakalarda artış olduğunu, yoğun bakım doluluk oranının kritik seviyede olduğunu söyledi.

Samsun 24.03.2021, 12:22
924
Mutant virüs Samsun'u etkisi altına aldı! Yoğun bakım doluluk oranı kritik seviyede

Mutant virüs Samsun'u etkisi altına aldı! Yoğun bakım doluluk oranı kritik seviyede  Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun'da vakalarda artış olduğunu, yoğun bakım doluluk oranının kritik seviyede olduğunu söyledi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, "İl olarak vaka artış trendimizin zirvesine doğru adım adım ilerlediğimizi ve yoğun bakım doluluğunda yüzde 70’in üzerinde rakamlara doğru tırmandığımızı görüyoruz. Samsun’da halen 17 ilçemizin 12’sinde vaka artışı sürüyor” dedi.
Samsun’da pandeminin ildeki genel seyri ve vaka dağılımı hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “İlimizde maalesef geçtiğimiz hafta da vaka sayımızdaki artış devam etti. Bu artışın hastanelerimizde oluşturduğu yük gün geçtikte artıyor. Son haftaya ait Kovid-19 verilerini de dikkate alarak bir projeksiyon yaptığımızda, il olarak vaka artış trendimizin zirvesine doğru adım adım ilerlediğimizi ve yoğun bakım doluluğunda yüzde 70’in üzerinde rakamlara doğru tırmandığımızı görüyoruz. Samsun’da halen 17 ilçemizin 12’sinde vaka artışı sürüyor” diye konuştu.

“Önümüzdeki 15 gün önemli”
Oruç şöyle devam etti: “İl olarak insidans hızımız yüz binde 508 ama 19 Mayıs ilçemizde bu oran yüz binde 837, Asarcık ilçemizde 766, Bafra ilçemizde 642, Terme ilçemizde 606, İlkadım ilçemizde ise yüz binde 599. Her ilçemiz kendi içinde korona virüse karşı büyük bir mücadele gösterdiği gibi, etrafına hastalığı yeniden yayma riski nedeniyle de aynı zamanda çevresi için bir risk unsuru haline geliyor. Bu tablo bize Samsun olarak bir karar sürecine girdiğimizi; önümüzdeki 15 günün Samsun için korona virüsle mücadelede ne kadar önemli hale geldiğini anlatıyor. Bu 15 günde şehir olarak, tüm bireylerimizle, küçüğümüzden büyüğümüze tüm insanlarımızla bir karar vereceğiz. Maske, sosyal mesafe, el hijyeni kurallarına uyup yoğun bakım ve yatan hasta oranlarımızı makul seviyelere çekip, sevdiklerimizi mi koruyacağız ya da önlemleri boş verip vaka sayımızı artırıp onların hayatını tehlikeye mi atacağız. Vereceğimiz karar aslında bu kadar basit.”

“İlimizde vakaların azalması ve hedefimiz olan maviye ulaşmak ancak bizim elimizde”
Samsun’da şu ana kadar 285 bin doz aşı yapıldığı bilgisini veren Oruç, “Bu da şehrimizdeki insanların önemli bir kısmının aşı sürecine dâhil olduğu anlamına geliyor. Her geçen gün artacak olan bu rakam, koronaya karşı kazanacağımız zaferde en büyük gücümüz olacak. Bu nedenle bir yıldır insanlarımızın, sağlık çalışanlarımızın, kamu görevlilerimizin gösterdiği özverileri daha değerli kılmamız, aşı çalışmalarına zaman tanımak için doğru kararı vermemiz gerekiyor. Bu kararı hiç tereddüt etmeden tüm Samsunluların vereceğine inanıyorum. İlimizde vakaların azalması ve hedefimiz olan maviye ulaşmak ancak bizim elimizde. İnşallah Samsun Valiliğimizin koordinasyonu ve yönlendirmesiyle el birliğiyle ilimizdeki vaka sayısını, vakalar hastanelerimizdeki yükü daha fazla artırmadan önce durduracağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (3)
İbrahim 6 ay önce
Yapılan tüm açıklamalar vaka oranlarının artışına, yoğun bakım doluluk oranlarının artışına, mutant virüs kaynaklı bulaş riskinin artışına, haftalardır Türkiye geneli oranında liderliğin nedenlerini anlatıyor. Ama her nedense İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından hala bir eğitime ara verme, esnek çalışmaya geçiş, bazı kollarda ve alanlarda kapanma kararı alınmıyor. Aile içi ziyaret, taziye ziyareti gibi nedenler de önemlidir mutlaka ama diğer önlemler de acilen alınmalıdır. Yoksa zaman bazıları için gerçekten çok geç olacak ve buna neden olanların vicdanı nasıl rahat olacak?
Handan 6 ay önce
O zaman samsuna yasak gelsin bence efendim iyice artı sayı samsun 1 birinci sırada bizim insanlarımız anlamıyor iç ????????????????
Oktay ÜNSOY 6 ay önce
Hangi tecrübe ile o makamda oturuyorsun sayın müdür, olağan üstü hal ilan ettir