Mustafa Demir'in vaatleri: 'Anakent esnafı mağdur edilmeceyek' dedi, ama...

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2019 seçimi öncesi Anakent İş Merkezi Projesi'nde hiç kimsenin mağdur olmayacağını söylemişti. Ancak gelinen süreçte mülk sahipleri, kamulaştırma bedellerini az bularak, mahkemeye başvurdu

Samsun 02.04.2021, 12:04 02.04.2021, 12:46
779

Mustafa Demir'in vaatleri: 'Anakent esnafı mağdur edilmeceyek' dedi, ama... Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2019 seçimi öncesi Anakent İş Merkezi Projesi'nde hiç kimsenin mağdur olmayacağını söylemişti. Ancak gelinen süreçte mülk sahipleri, kamulaştırma bedellerini az bularak, mahkemeye başvurdu

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesi Samsun Canlı Haber TV’de yaptığı açıklamada, Bankalar Caddesi’nde bulunan Anakent İş Merkezi’nin yıkılıp yerine otopark ve yaşam merkezi yapılacağı sözü için düğmeye basıldığını söylemişti. Ancak gelinen süreçte kamulaştırma bedellerini az bulan esnaf adeta isyan ederek, konuyu yargıya taşıdı.

BAŞKAN DEMİR NE DEMİŞTİ?

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2019 yılında Samsun Canlı Haber TV'de 'Seçim Özel' programındaşunları söylemişti: "Anakent İş Merkezi'ni yıkacağız. Orada kamulaştırma yapacağız ve bunu halkımıza soracağız. Hem yıkım kararını kabul ediyor musunuz? Yıkıldıktan sonra yapacak olduğumuz ki orada otopark ve üzerine yaşam alanı yapacağız. Bunu halka soracağız. Samsunlulara soracağız. Mülk sahiplerini asla mağdur etmeyeceğiz. Büyükşehir Belediyesi uygulamalarından 1 milyon 350 bine yakın insanımızdan hiç kimse zarar görmeyecek. Hem maddi hem de manevi. Bunun garantisini veriyoruz. Gönül belediyeciliği kavramında siz vatandaşınızı mağdur edemezsiniz. Vatandaşı mağdur ederek, asla bir proje uygulamayı düşünmüyoruz. Bunu aşabilirz. Oradaki mülkiyet sahipleriyle görüşeceğiz. Eğer kendisi talep ediyorsa, kamulaştıracağız. Bedeli neyse onu vereceğiz. Yoksa başka bir alanda, mülkiyet değişimine gideceğiz. İkna edeceğiz. Mağdur etmeyeceğiz." 

BÜYÜKŞEHİR'E İSYAN 

Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan esnafın birçoğu, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'nin ardından süreçle ilgili işyerlerinin ederi kadar değer verilmediğini hukusal sürecin devam ettiğini söyledi.

Sinan ALAÇAMLI (Avukat): Büyükşehir Belediyesi tarafından Kale Mahallesi'nde bulunan Anakent İş Merkezi için kamulaştırılma kararı alınmış ve açılan davalar neticesi kamulaştırma bedelleri hesaplanmış ve bugün itibariyle mülk sahiplerinden dükkanları tahliye etmeleri istenmektedir. Zaten müvekkiller bu işyerlerini yıllar önce ihale ile belediyeden ciddi rakamlar vererek satın almışlardı. Ancak kamulaştıma bedel tespitine ilişkin açılan davalarda çok düşük bedeller belirlendiği gibi iş merkezinde yapılan bedel tespitlerinde çok hakkaniyetsiz ve orantısız hesaplamalar yapılmıştır. Bu haksız durumun sebebi ise kat mülkiyeti kurulurken bağımsız bölümlerin kendine has özelliklerine göre değil, sadece bağımsız bölümlerin metrekare alanlarına göre arsa payı hesabı yapıldığından üst katta bulunan ofis katlarının metrekareleri yüksek olması sebebiyle de arsa payları daha yüksek olarak tapuya tescil edilmiş ve bugün itibariyle de kamulaştırma bedelleri  daha yüksek çıkmıştır. Ortada mülkiyet haklarına yönelik ciddi bir haksızlık ve adaletsizlik söz konusudur. Bu hususta hatalı arsa paylarının düzeltilmesi için tarafımızca dava açılmış ve yargılama halen devam etmektedir.

MALIMIZI GASP EDEMEZ

Lütfü AYDOĞAN: 2002 yılında o günün şartlarında 8 kilo altın vererek Büyükşehir Belediyesi'nden almış olduğumuz mülkiyetimizi şu anda altın karşılşılında 700 gram tekabülünde bir ücret önerisinde bulunuldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir bizi dikkate almayıp muhattap almıyor. Biz kendisinden iş, aş veya ihale istemiyoruz. Ama malımızı, tapularımızı gasp edemez. Malımız,  bizim namusumuz ve şerefimizdir. Biz malımıza sonuna kadar sahip çıkacağız.Artık yeter. 

İŞSİZ KALDIM

Muntaza ŞİMŞEK: Mağazam açık ama iki çalışanım vardı. Onları çıkartmak zorunda kaldım. Mağdur edilmeyeceğimiz söylenmişti.  Ama o dönemde 8-9 kilo altın parası verdim. İş yerime de bir sürü masrafta bulundum. Ayrıca ek bir ücret alınarak 40 metrelik yerime 9 metre daha eklendi. Ama şuan istimlakta ve  o 9 metrelik yerde gözükmüyor. Biz konun peşini bırakmayacağız. Hukuki sürecimiz devam etmekte. 

ESNAF MAĞDUR

İbrahim Ülkü SARAÇ: Anakent İş Merkezi'nden 15-20 sene önce Büyükşehir Belediye'sinden dükkan aldık. Şu anda Büyükşehir bizim dükkanlarımızın ederinin çok çok altında bir değerle elimizden almak istiyor. Belediye Başkanı Mustafa Demir iş merkezi ile ilgili kimsenin mağdur edilmeyeceğini ifade etmesine rağmen esnaf olarak mağduruz. Biz haksızlıkla ilgili sorunlarımızı dile getirmek istesek dahi kimse bizi dinlemiyor. Belediye iş merkezindeki her yeri aynı fiyata almak istiyor. Biz mağduriyetimizin düzeltilmesini bizleri karşısına alarak konuşmasını istiyoruz. 

MAĞDUR ETMİYOR ÖLDÜRÜYOR

Mehmet Yaşar DEMİRCİ: Belediye bize dükkan sattığında 2 kilo altın verdim. Şuanki 2 kilo altının değeri 800 bin lira ayretten dükkanımız küçüktü. Büyütmek için de yarım kilo civarında bir altın parası ödedik. İşimiz kuyumculuk olduğu için her şeyi altın olarak hesaplıyoruz. Kısaca aşağı yukarı buranın maaliyeti 2 buçuk kilo altın parası. Belediye ise buraya 120 lira bir para veriyor. Bu para çok komik bir meblağ. Kısaca mağdur etmiyor öldürüyor. Böyle bir şey olamaz kesinlikle bunu kabul etmiyoruz. 

MAĞDURUZ

Uğur ÇEKİCİOĞLU: Büyüjkşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Anakent İş Merkezi ile ilgili kimsenin mağdur olmayacağını söylemişti. Ama burada büyük bir mağduriyetimiz söz konusu henüz bir yer bulamadık. Çıkmamızı söyleyen bir yazılı metin gelmedi daha. Ama şu anda fiyatların durumu ortada buradan çıkarsak merkezi konumda istediğimiz gibi bir yer bulamayacağız.  

KAPI DIŞARI EDİLDİK

Atilla PAYCI: Başkan Demir, kimsenin mağdur edilmeyeceğini söylemişti. Fakat çok büyük bir mağduriyetimiz var. Biz burayı 2004 yılında Büyükşehir Belediyesi'nden almıştık ve bugünkü fiyatlarla 10 kilo altına tekabul ediyor. Mustafa Demir'in bize verdiği fiyatsa 1 buçuk kilo altın fiyatı. Yani bizim burada çok büyük bir mağduriyetimiz var ve biz burayı alırken çocuklarımızın geleceğini düşünüp almıştık. Başkan Demir hakkı olana hakkını vereceğini kimseye mağdur etmeyeceğini söylemişti. Bizde saygı duyduk. Aam maalesef şu anda mahkemelerde uğraşıyoruz. Bize verilen ücretle bir tane daire alınmıyor. Biz başkanla görüşmeye gittik kendisimde kabul etmişti. Fakat görüşemeden kapı dışarı edildik. 

Emre ÖNCEL

Yorumlar (2)
veli 6 ay önce
gidin baskana izletin bunu... birde utanmadan magdur etmiyecegiz diyor...bu adamlar yalnmı konusuyor cıksın cevaplasın...
Ahmet 6 ay önce
Esnaf mağdur ilgilen yok samsun yüzünden ilçelere yatırım yok bırakın samsun dan çıkarın küçük belediyeleri eskidiği kalsın zatem hizmet yok