Mustafa Demir'in vaatleri 5: Göreve geldikten aylar sonra o proje iptal edildi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri tramvay hattının yer altına alınacağını söylemişti. Ancak Başkan Demir, göreve geldikten aylar sonra projenin iptal edildiğini açıkladı 

Samsun 06.04.2021, 23:11 06.04.2021, 23:48
2779

Mustafa Demir'in vaatleri 5: Göreve geldikten aylar sonra o proje iptal edildi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri tramvay hattının yer altına alınaacağını söylemişti. Ancak Başkan Demir, göreve geldikten aylar sonra projenin iptal edildiğini açıkladı 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesi Atakum’da hafif raylı sistemin yer altına alınacağını söylemişti. Ancak gelinen noktada, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, göreve geldikten aylar sonra tramvay hattının Taflan ve havalimanı yönlerine uzatılmayacağını, yer altına alınma projesinin de gerçekleştirilmeyeceğini açıkladı.

 

2019'DA BAŞKAN DEMİR NE DEMİŞTİ?

Başkan Demir Samsun Canlı Haber TV'de 2019 yılında 31 Mart yerel seçimleri öncesi 'Seçim Özel' programında yaptığı konuşmada şunları söylemişti: Bunu ilk kez açıklıyorum. Atakum’da raylı sistemin geçtiği güzergah 60 metrelik bulvar. Dikey yollarda ciddi sıkıntın var ve 2 yıl sonra daha da sorun olacak. Raylı sistemin olduğu gibi yeraltına alacağız. Üstünü bulvar olarak yeniden inşa edeceğiz. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir bulvar yapacağız. Üniversiteyi de Taflan tarafına doğru tünelle geçeceğiz. Havaalanına da raylı sistemi uzatacağız.” 

PROJE İPTAL, TROLEYBÜS GELİYOR

Elektrikli lastik tekerlekli troleybüs sisteminin daha ucuz ve daha çok yolcu kapasitesine sahip olduğunun altını çizen Demir, “Atakum’da raylı sistemin yeraltına alınması konusunda raylı sistemin İsmet İnönü Bulvarı kesişimi için düşünmüştük. O zaman kot kurtarıyor mu diye bakmıştık. Kot kurtarıyordu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile master plan çıkarıp baktık ki o bize istediğimiz hedefi sağlamıyor. Trafiği kavşak düzenlemeleri ile rahatlatacağız. Alparslan Bulvarı gibi kara taşıtını tıkadığı için bunu düşünmüştük. Akıllı trafik yönetimi ile oradaki hedefimize ulaşıyoruz. Raylı sistemi yeraltına almaya ihtiyaç kalmamış oldu" demişti.

VATANDAŞLAR SAMSUN CANLI HABER'E KONUŞTU?

Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşların birçoğu birçoğu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in, 2019’da 31 Mart yerel seçimlerinde tramvay hattının yeraltına alacağı projenin yerine getirilmemesine tepki gösterdi. 

HEP YALANLAR SÖYLENİR

Fatih TOSUN: Seçimler öncesinde böyle yalanlar çok söylenir. Kimisi inanır kimisi de inanmaz, ben inanmayan taraftanım.  Olacağına da inanmıyorum.

KEŞKE YAPILSAYDI

Tülay KAHRAMAN: Samsun halkı olarak böyle bir projenin yapılmasını isterdik. Verilen sözler yerine getirilmeliydi. Herkes de benim gibi düşünüyordur. Başkan Demir'in verdiği sözleri tutmadığı için bir dahaki seçimlerde kazanamayacağını düşünüyorum.

VAATLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ

Ahmet Zeki YALÇINKAYA: Seçim vaatlerini yerine niye getirmediğini bilmiyorum. Mustafa Demir, zamanında bakanlık görevini de üstlendi. Maalesef birçok vaadini de yerine getirmedi. Bu, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin yapamayacağı bir şeydi. Vatandaşın gözünü boyamak için açıklanan bir vaat olarak görüyorum.

HÜSRANLA KARŞILAŞTIM

Dilaver ÇETİN: Vatandaş olarak böyle bir şeyden faydalanmak isterdik. İnşallah gerçekleşir. 60- 70 yıllık hayatımda birçok vaatle ve hüsranla karşılaştım. Bunun da öyle olmasını istemiyordum.

ONUN VAADİNE İNANMIYORUM

Bülent GÜRSOY: Mustafa Demir ilk önce su fiyatlarını indirsin. Her ay suya bu kadar zam gelmez. Mustafa Demir, bu zamana kadar ne yaptı? Hiçbir icraat yapmadı. AK Parti döneminde böyle. Ben yaptım, oldu. Hiçbir şey yapmadı. Ben onun vaadine kesinlikle inanmıyorum. 

VAATLERLE İDARE EDİLİYORUZ

Muhsin YAZAN: Zaten bu projenin hayata geçmesi imkansızdı. Tramvay deniz seviyesine kadar inecekti. Türkiye'de çok şeylere vaat veriliyor ama yapıldığını da görmedim. Vaatlerle yönetiliyor ve idare ediliyoruz. Biraz göz boyamaya yönelik yapılmış bir hareket.

SÖZ VERİP TUTMADI
Selim ÖZKAYNAK: Söz verip, sözünü tutmadı. Bu sebeple yanlış yaptığını düşünüyorum. Yaya olarak geçişlerde sıkıntılar yaşamaya devam ediyoruz. Vaadini gerçekleştirememiş olması başkan ile oy verenlerin arasındadır. Halk, beklediği vaadi takip etmeli. Siyasette vaatlerin çoğu yapılmıyor. Herkes kendi gemisini yüzdürmek için o anı kurtaran cümleler sarfediyor.

BİLE BİLE SÖYLEDİ
Neriman ATAK: Onlar bir yerlere gelebilmek için vaat veriyor. Bence gerçekleşmeyeceğini bile bile yaptı. O maka gelmek için halka bir şeyler söylemek zorunda. Kendisi de böyle yaptı ve sonucunda bir şey çıkmadı.

HANGİ SÖZÜNÜ TUTTU
Yusuf GÜL: Mustafa Demir'den bir şey beklemiyorum. Vermiş olduğu sözlerinden hangisini tuttu? Şu anda hangi vaadini gerçekleştirdi bilemiyorum.  Atakum'daki trafikten hem vatandaş hem de sürücü çok yoğun bir şekilde etkileniyor. Türkiş Bulvarı bu trafiği kaldıramıyor.

Emre ÖNCEL

Yorumlar (1)
Anil 6 ay önce
Neyi yaptı acba mustafa demir yusuf ziya ve zihni şahinin yaptığı hizmetler var anca