Mustafa Demir'in vaatleri 4: "O yapılar kalkacak" dedi yenisini yaptı

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2019 seçimi öncesi 'Valilik, Atatürk Kültür Merkezi ve eski adliyenin binasını yıkacacağım' dediği halde liman karşısındaki parka  'Alo 153 Kent Yönetim Merkezi'ni kurdu

Samsun 05.04.2021, 22:57 05.04.2021, 23:09
1826

Mustafa Demir'in vaatleri 4: "O yapılar kalkacak" dedi yenisini yaptı Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2019 seçimi öncesi 'Valilik, Atatürk Kültür Merkezi ve eski adliyenin binasını yıkacacağım' dediği halde liman karşısındaki parka  'Alo 153 Kent Yönetim Merkezi'ni kurdu

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesi 2020 yılında birçok projeyi hayata geçireceğini ifade ederek, AKM, Samsun Valiliği, eski adliye ve Büyükşehir Belediyesi hizmet binalarının yenilerinin yapılmasının ardından yıkılacağını ve yeni binaları eski havalimanının yerine yapılacacağını açıklamıştı. Ancak sahildeki yapıların yıkılması yerine Adnan Kahveci Parkı içerisine 'Alo 153 Kent Yönetim Merkezi' kuruldu.

YIKILACAKTI BİNA YAPILDI

Samsun Valiliği binası ile eski adliye binası, Atatürk Kültür Merkezi ve Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet binası yıkılıp başka bir yere taşınacaktı. Ancak,  dolgu sahası alanına “Alo 153 Kent Yönetim Merkezi' kuruldu. Eleştirilerin odağı haline gelen çalışma ile ilgili  kıyı kenar kanununa aykırı olduğu gerekçesi ile Mimarlar Odası tarafından dava açıldı. 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

TMMOB Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı Burak Şener,  Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, ALO 153  Çağrı Merkezi Hizmet Binası'nın dolgu sahası alanı içerisinde olduğunu belirterek, yasalara aykırı olarak başlatılan inşaatın durdurulması için suç duyurusunda bulunduklarını ifade ederek, "İnşaat yapılmak üzere kazı yapılan yer, kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kıyı alanda. Mevcut imar planında park kullanımında olup, halen de park olarak kullanılmaktadır. Odamızca, Belediye Hizmet Binası niteliğinde bina yapmak üzere yapılan kazının, 3621 sayılı Kıyı Kanunu ve Uygulama Yönetmenliği ve mevcut imar planına aykırı olduğu gerekçesi ile Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na 11 Kasım 2020 tarihinde suç duyurusunda bulunulmuştur" ifadelerini kullanmıştı. 

BAŞKAN DEMİR NE DEMİŞTİ?

Başkan Demir Samsun Canlı Haber TV'de 31 Mart 2019 yılında yerel seçimleri öncesi 'Seçim Özel' programında yaptığı konuşmada şunları söylemişti: "Hizmetleri vatandaşların ayağına götüreceğiz. Vatandaşlarımızın belediyeye sürekli gelip gitmelerine gerek kalmayacak. Biz hizmeti ayağa götüreceğiz. Öyle bir sistem geliştiriyoruz. Eski havaalanının olduğu yere valiliği taşıyacağız ve oraya İstanbul'da Haliç Kongre Merkezi'ni görmüşssünüzdür. O konseptte ama daha şeffat dışa daha açık bir alan oluşturacağız. Kültür Merkezi oluşturacağız. Samsun'un geleceğinde işlevsel olacak. Sadece Büyükşehir Belediyesi'ni biz yapacağız. Diğer tüm binaları merkezi hükümetin kaynakları ile yapacağız. Bölge istinaf mahkemesini de oraya taşıyacağız" demişti. 

VATANDAŞ SAMSUN CANLI HABER TV'YE KONUŞTU 

Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşların birçoğu ise seçim döneminde verilen vaatlerin yerine getirilmediğini belirterek eleştirilerde bulundu. 

HANGİSİNİ YERİNE GETİRDİ ?

Ömer ERZENOĞLU: Bunların ne yaptığını anlamak pek de mümkün değil. Verdiği vaatlerin tam tersini yapmış olmasını da oy verenler düşünsün. Verdiği hangi sözü yerine getirdi ki? Bunu da getirsin. Bunlardan ne beklenir ki? Milletin mağduriyetini herkes biliyor. Herkes gibi ben de  mağdurum.

AK PARTİLİLERE İNANMIYORUM

Şevket YILMAZ: AK Partili'lerin söylediği hiçbir şeye inanmıyorum. Zamanında burada 350 tane esnaf vardı, hepsini mağdur ettiler. Verdiği vaatin tam tersini yapmış olması tamamen rezillik. Vatandaşı yanıltmaya yönelik söylenmiş bir cümle. Günü gününe uymuyor. 

İSTEMEYEREK OY VERDİM

Azer ÜNAL: Ben bir AK Partili olarak Mustafa Demir'i hiç istemedim ve istemeyerek de oy verdim. Samsunlu olarak burada olmasını istemiyordum. Başkan'da bir sıkıntı var. Vaatinin tam tersini yaptığında sözünün eri olmamış oluyor. Halkı kandırıyor. 

HİÇ ŞAŞIRMADIM

Ali KENAN: Alışkanlık kudurmuşluktan beterdir. Yakında bütün ülkenin üzerine beton dökeceğiz. Hiçbir şey kalmayacak. Hiç şaşırmadım. Doğu Park'a TOKİ binaları da dikerler. Betonu çok seviyorlar. Tepkimizi göstermediğimiz sürece yapmaya devam edecekler.

İNSANLARI KANDIRIYORLAR

Kamil YATAN: Kimin ne yaptığı belli değil. Ben, ALO 153 kuracağına da inanmıyorum. Zaten sevmiyorum, oy da vermedim. Sadece çıkar için yapılmış şeyler.  Bana göre burası kafe olacak. İnsanları kandırıyorlar.

ÇELİŞKİLİ BİR KARAR

Çetin EKÇİOĞLU: Atatürk Kültür Merkezi ve Samsun Valiliği'ni yıkıp buraya ALO 153'ü kurması mantıklı değil. Oralar yıkılacaksa burayı yapmaması gerekiyor. Doğru olan bu. Çok çelişkili kararlar alınmış.

OY ALABİLMEK İÇİN

Hasan SEVİNÇ: Yapıp yapıp yıkıyorlar. Belli kişiler para kazansın diye yapılmasına karşıyım. Siyasilerin ne olduğunu ben iyi biliyorum. Oy alabilmek için vaatler sayıyorlar. Onu yapacağım, şunu dikeceğim diyorlar. Artık böyle şeylerden sıkıldık. 

ŞAŞIRMAMAK GEREK

Turgay KARA: Başkan'n bu yapıyı hayata geçirmesine şaşırmamak lazım. Mustafa Demir, ALO 153'ü yaptıysa dua etmek lazım. Çünkü kendisi Samsunlu bile değil. Samsunlu olmayanın kentimize faydası olmaz. Vaatinin tam tersini yapmış olmasını da garipsemiyorum. AK Partililerin vaatlerinin tam tersini değil, hiç yapmamaları da çok normal, insanları alıştırdılar. 

Emre ÖNCEL

Yorumlar (3)
hasan 6 ay önce
yesil alan bırakmayacak batı parkda bu gidişle...yakakenttede denize sıfır bir yere bişeyler yapıyor..doga katili başkan diye adı cıkacak..
İhsan ARMAN 6 ay önce
Geçti Bor'un pazarı.
Vur başını taşlara!...
Gürkan Samsun 6 ay önce
Mustafa başkan sana hakkımı helal etmiyorum