Mustafa Demir'in vaatleri 3: Kentsel dönüşüm hayal mi oldu?

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2019 seçimi öncesi Samsun'un uzun yıllardır kanayan yarası olan kentsel dönüşüm çalışmaalarına hız verileceğini söylemişti. Ancak gelinen nokta 'Kentsel dönüşüm hayal mi oldu?' dedirtti 

Samsun 04.04.2021, 22:14 05.04.2021, 08:19
1620

Mustafa Demir'in vaatleri 3: Kentsel dönüşüm hayal mi oldu? Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 2019 seçimi öncesi Samsun'un uzun yıllardır kanayan yarası olan kentsel dönüşüm çalışmaalarına hız verileceğini söylemişti. Ancak gelinen nokta 'Kentsel dönüşüm hayal mi oldu?' dedirtti 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesi İlkadım için 2020 yılında kentsel dönüşümün başlayacağının müjdesini vermişti.  Ancak gelinen noktada mahallelerinde kentsel dönüşüm bekleyen vatandaşlar henüz bir çalışma yapılmadığını, hatta seçim sonrası kentsel dönüşüm çalışması bekleyen mahallelere bile uğramadığını dile getirdi. 

"EN DOĞRU UYGULAYAN İL BİZ OLACAĞIZ"

Başkan Demir Samsun Canlı Haber TV'de 2019 yılında 31 Mart yerel seçimleri öncesi 'Seçim Özel' programında yaptığı konuşmada şunları söylemişti: "Türkiye'de kentsel dönüşümü en iyi ve en doğru uygulayan il olacağız biz.  Olmak zorundayız. Çünkü bu konunun sorumlusu sayın bakan ve bu işi Türkiye'nin gündemine getiren o çalışmayı yapan da benim.  Canik'te de özellikle bu konuda çalışmalar yapacağız. Soğuksu, Gaziosmanpaşa ve cezaevi bölgesi ile ilgli de ciddi bir çalışmayı yapacağız."

BAŞKAN DEMİR SÖZÜNÜ TUTMADI

Kentsel dönüşüme tabi mahallelerden biri olan Kökçüoğlu Mahallesi'nde Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşların birçoğu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in, seçim döneminde kendilerine vermiş olduğu sözü tutmadığını söyledi. Mahalle sakinleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in 2019 Yerel Seçimleri öncesinde vermiş olduğu 'Kentsel Dönüşüm' sözünü tutmadığını, oy toplamak için vaat verdiğini söyledi.

UĞRAMIYOR BİLE

Mustafa BANK:  Adı geçen yalancı insanlar. Bu milletin duygularıyla oynuyor. Buraya Bakanı getirerek halka hitap ederken konuşmalarına birebir şahit oldum. Utanmıyorlar bile. Bu milletin aklıyla alay mı ediyorlar? Ayıptır, günahtır. Kentsel dönüşümde ilk başlanması gereken yerlerden birisiyiz. Seçimden hemen sonra başlanacağı söylendi. Aradan 2 sene geçti. Bırakın projeyi Mustafa Demir bu mahallelerden bile geçmiyor. Biz mahalleli olarak samimiyetine de kendine de güvenmiyoruz. 

HEP AYNI TEZGAH

İsa YALÇIN: Buraya her gelen belediye başkanı aynı tezgah üzerinden oy topluyor. Bu tür mahallelerde kentsel dönüşüm zor. Burada vaat verdiğinde de inanmamıştım. Hala inanmıyorum. Bunlar sadece seçim vaadi. Benim kendisinden bir beklentim yok. Evime bırakın tadilatı, çivi bile çakamıyorum. Önümüzü bile göremiyoruz.

BİR ÇİVİ ÇAKAMADIK

Savaş KARAHASAN: Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bize, '2023 yılına kadar kentsel dönüşüm tamamlanmış olacak' dendi. Biz de bunun üzerine evimize çivi dahi çakmadık. Bu yüzden yıkılacak duruma geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, gelir gelmez suya yüzde 25 zam yaptı. Keşke vaat vermek yerine evlerimizi yapsa da başımızın üstüne koysak.

2 YILDA ÇÖZECEKTİ

Tahsin Fikret ARMUTÇU: Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, mahalle camisinin önüne geldiğinde o zamanlar bize kentse dönüşümü 2 senede bitireceğini söylemişti. Yani bize verdiği sözü bu. Hatta buraya öncelik tanıyacağını söylemişti. ama Canik'e öncelik verildi. Burası şehrin merkezinde. Burada kentsel dönüşüm olmadığı sürece çocuklar kötü yollara düşecek.

MAHALLE PERİŞAN 

Erol GÜRBÜZ: Mahallemiz perişan halde. Buradaki evler mahallelinin elinde kaldı. Kaç yıldır bekliyorum. Kendileri zaten sadece vaat veriyor ama icraat yok. O yüzden yapacak pek de bir şey yok. Elimizden bir şey gelmiyor.

VAATLERLE YETİNİYORUZ

Metin DANIŞMAZ: Kentsel dönüşüm yapılacağı söylentileri çok uzun zamandır var. Verilen vaatlerle yetiniyoruz. Taşınacağımızı düşünerek eve çivi bile çakamıyoruz. Tadilat dahi yapamıyoruz. Artık bizi aydınlatmalarını istiyoruz. Vaatler verildi ama buna rağmen önümüzü göremiyoruz.

HEP AYNI HİKAYE 

Ali TURAL: Başkan Demir'in bunu başarabileceğini sanmıyorum. Devletin bu işe el atması lazım, başka türlü bunun altından kalkamaz. Zaten belediye borç batağında. Siyasetteki yalan vaatlere alıştık. Olacak olan var, olmayacak olan var. Hep aynı hikayeyi dinliyoruz.

DOĞALGAZIMIZ YOK

Gülsel ZENGİN: Şehrin göbeğinde doğalgaz bile kullanamıyoruz. Çok büyük zorluklar çekerek ev sahibi oldum. Beklentilerimiz var. Zamanında bu bölgede bulunan mahallelere kentsel dönüşüm yapılacağı söylendi ama halen yapılmadı. Bir an önce yapılması gerekiyor.

SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ

Mehmet DOĞAN: Yıllardır kentsel dönüşüm yapılmasını bekliyoruz. Bir zamanlar söylendi ama hiçbir gelişme yok. Mahallemizde oturan kişi sayısı azaldı. Herkes yabancı. Burası Türkiye'nin en güzel yeri. Vaatler verildi, konuşmalar yapıldı. Fakat verilen sözler yerine getirilmedi. 

Emre ÖNCEL
 

Yorumlar (1)
Gürkan Samsun 6 ay önce
Başkan kolayı seçti.Önce yıkıp sora yerine yapabilirdi..Boş alanlara yapmak kolayına geldi..Kadıköy ilyasköy mah., fatih mah.,Soğuksumah.vs davet ediyoruz kendisini..
Yazıklar olsun,Kandırıldık.