banner1571

banner1567

banner1526

banner1588

banner1496

banner1324

banner1581

Mimarlar Odası'ndan Samsun Büyükşehir'e çağrı! O projeden vazgeçin

Samsun Mimarlar Odası Başkanı Burak Şener, Büyükşehir'in Cumhuriyet Meydanı için aldığı kararın geçmişin hatalarını tekrarlamak olduğunu belirterek, "Yıkım projelerinden vazgeçin" çağrısı yaptı

Samsun 01.03.2021, 19:25 01.03.2021, 19:35
1291
Mimarlar Odası'ndan Samsun Büyükşehir'e çağrı! O projeden vazgeçin

Mimarlar Odası'ndan Büyükşehir'e çağrı! O projeden vazgeçin Samsun Mimarlar Odası Başkanı Burak Şener, Büyükşehir'in Cumhuriyet Meydanı için aldığı kararın geçmişin hatalarını tekrarlamak olduğunu belirterek, "Yıkım projelerinden vazgeçin" çağrısı yaptı

Samsun Mimarlar Odası Başkanı Burak Şener, Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet Meydanı için planladığı kentsel dönüşüm projesini kaynak israfı olarak değerlendirerek, mülk sahiplerinin ve kamunun görüşünün alınmamasının önemli bir eksiklik olduğunu söyledi. 

KİMSENİN GÖRÜŞÜ ALINMAMIŞ

Şener, Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet Meydanı'nın “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” olarak belirlenmesi ile ilgili eksikliklerin olduğunu ifade ederek, "Kentsel Dönüşüm ve Proje alanı belirlenirken mülk sahiplerinin ve kamunun görüşünün alınmamış olması planlamanın amacına ulaşmasını zorlaştıran önemli bir eksikliktir. Ayrıca, fiziki ömrünü tamamlamamış yapılacak düzenleme ve tadilatlarla sosyal açıdan da iyileştirilmesi mümkün olan yapı ve projelerin yıkılıp yok edilmesi önemli bir kaynak israfı olarak değerlendirilmektedir" dedi. 

PROJENİN KAMU YARARI YOK

Samsun'da kentsel dönüşüm kapsamında daha acil dönüştürülmesi gereken bölgeler bulunduğuna dikkati çeken Şener,"Cumhuriyet Meydanı'nın bulunduğu adada;  Bafra İş Hanı (7 kat), Güvhan İş Hanı (9 Kat), Uzunoğlu İş Merkezi (7 kat), Ortaklar İş Merkezi  (7 kat), Cumhuriyet İş Hanı ( 9 kat), Bestaş İşhanı (8 Kat) bulunmaktadır. Meydanın yeterli büyüklükte olup, alan yüzölçümünün büyütülmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Altı adet iş hanının yıkılması durumunda, şehrin kültürel kimliğinde önemli yeri olan Konak Sineması ve SSK binalarının yıkılarak yapılan daha yüksek bina ortaya çıkacaktır.  Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar da düşünüldüğünde yapılması planlanan bu uygulamada kamu yararı bulunmadığı aşikardır" dedi.
 
VERİMLİ ŞEKİLDE KULLANILMALI

Eldeki kaynakların verimli bir şekilde kullanılmadığını kaydeden Şener, "Eski Özel İdare'ye ait 3 adet binanın yıkılması kentimizin o bölgesine katkıda bulunabilir. Ancak bu binalar kamunun elinde iken zemin katları yakın geçmişte satılmış, dolayısıyla mülkiyet el değiştirmiştir. Yıkılabilmeleri için satılan zemin katların tekrar kamulaştırılmaları gerekecektir. Bu durum ne kadar öngörüsüz ve plansız hareket edildiğini, eldeki sınırlı kaynakların verimli bir şekilde kullanılmadığına örnek teşkil etmektedir" dedi. 
      
KORUNMASI ZORUNLUDUR

Samsun Diyanet Sitesi Kompleksi'nin, ulusal mimari yarışma projesi ile elde edilmiş, Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında koruma altında olan bir yapı olduğunu belirten Şener, "Söz konusu yapı ülkemizde yapılan ilk kendine özgü kabuk sistemi ile inşa edilmiş eserlerden birisi olma özelliğini taşımaktadır. Bütün bu özellikleri eserin kültür varlığı olarak tescilini ve korunmasını zorunlu kılmaktadır. Oysa, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması öngörülen müdahalelerin yapının özgünlüğünü zedeleyecek nitelikler taşıdığı anlaşılmaktadır. Bu bağlamda, günümüzde özgün ve tarihi değeri olan yapılarla ilgili yıkım kararlarının verilmesi, geçmişin hatalarının tekrarlanması anlamına gelecektir."
 
 
         
 

Yorumlar (2)
hasan 3 ay önce
bulvar avm onundeki binalardaki mulk sahiplerininde hakkını savunursanız memnun olurum.;Bizim mülklerede göz dikti..önce sattılar bize 10 yıl sonra yıkmaya calişiyorlar madem yıkacaktınız neden sattınız???
Abdullah 3 ay önce
Yıkılırsa daha güzel olur