Mahkeme kararına rağmen meclisten geçti! Park yeri ticaret alanı oldu

Mahkemenin park yeri olarak belirlediği yerin, meclis tarafından oy çokluğuyla ticaret alanına dönüştürülmesi tepkilere neden oldu.

Samsun 12.03.2021, 22:46 13.03.2021, 09:37
1388
Mahkeme kararına rağmen meclisten geçti! Park yeri ticaret alanı oldu

Mahkeme kararına rağmen meclisten geçti! Park yeri ticaret alanı oldu Mahkemenin park yeri olarak belirlediği yerin, meclis tarafından oy çokluğuyla ticaret alanına dönüştürülmesi tepkilere neden oldu.

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nde mahkemenin iptal kararına rağmen İlkadım İlçesi Kale Mahallesi'nde bulunan park alanının ticaret alanına dönüştürülmesine ilişkin madde, CHP ve İYİ Partililerin ret vermesine rağmen  oy çokluğu ile kabul edildi.

TİCARET ALANINA  DÖNÜŞTÜŞTÜRÜLECEK 
Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Başkan Demir başkanlığında Ömer Halisdemir Toplantı Salonu'nda yapıldı. 45 maddenin görüldüğü toplantıda İlkadım İlçesi sınırlarında Kale Mahallesi'nde mülkiyeti Büyükşehir'e ait Çenesizler İş Hanının yakınında bulunan alanın ticaret alanına dönüştürülmesi ile ilgili madde görüşüldü. 

"MAHKEME YİNE İPTAL EDECEK"
Söz konusu alanın park alanı olduğunu belirten CHP'li Meclis Üyesi Hasan İpek, "Buraya daha önce imar düzenlemesi yapılmış. Bu düzenlemede iptal edilmiş. Mahkeme kararına rağmen yeniden bir planlama getirilmiş karşımıza. Yalnız bu yeni planlama mahkemenin ortaya koyduğu gerekçeleri karşılamıyor. Burada 8. kattan 5 kata indirilmesi söz konusu. Başka bir şey yok. Biz bunu kabul edersek, tekrar mahkemeye taşınacak. Mahkeme yine iptal edecek. Sonuç olarak belediye yine mahkeme masraflarını ödeyecek. Ortada kamu zararı da var" ifadelerini kullandı. 

KAT SAHİPLERİYLE GÖRÜŞÜLDÜ
Alanla ilgili düzenleme olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Özellikle bu alanda ciddi bir düzenleme var. Belediyeye ait bir yer orası. Daha önce yüksek katlı bir düzenleme yapılmış. Kat sahipleriyle de konu görüşüldü. Böyle bir itirazın olmayacağı şeklinde bir beklentimiz var" ifadelerini kullandı. 

"KAMU YARARI BULUNMAMAŞTI"
Daha önce söz konusu alanla ilgili TMOBB Mimarlar Odası Samsun Şubesi'nin itirazı doğrultulusunda açılan davada 2020 yılında Samsun 3. İdare Mahkemesince ise park alanı alan olarak kullandığı, kamu yararı olmadığı ile şehircilik esaslarına ve planlama ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar vermişti. 


Emre ÖNCEL 

Yorumlar (0)