banner1518

banner1585

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Korkutan açıklama! 'Atakum sahili yok oluyor'

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Atakum sahilinin yok olmaması için acilen çalışma başlatılması gerektiğini söyledi

Samsun 17.02.2021, 22:53 17.02.2021, 23:21
2564
Korkutan açıklama! 'Atakum sahili yok oluyor'

Korkutan açıklama! 'Atakum sahili yok oluyor' SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Atakum sahilinin yok olmaması için acilen çalışma başlatılması gerektiğini söyledi

Samsun Çevre Platformu Sözcüsü Mehmet Özdağ,  Samsun'un Atakum İlçesi Çakırlar Yalı Mahallesi'nde Dereköy Barınağı’na kadar olan sahil şeridinde yaklaşık 5 senedir yaşanan kıyı erozyonu, bölgeyi yok etmeye devam ettiğini belirtti.

KORUNMANIN YOLLARI ARANMALI

Erozyon nedeniyle bölgedeki kumsalın ve ağaçların büyük kısmının yok olduğunu kaydeden Özdağ, "Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Valilik ortak çalışma başlatmalıdır. Atakum Sahilleri Dereköy Baruthane arasını bir bütün olarak incelenmeli geri kalan doğal mirasın en iy şekilde korunmasının yolları aranmalıdır" ifadelerini kullanarak yetkililere seslendi.

ÖTELEMEKTEN BAŞKA İŞE YARAMADI

Dereköy Balıkçı Barınağı'nın yanlış planlaması ve mühendislik hatalarıyla 2006 yılında tamamlanmasından bu yana Dereköy'den Çatalçam'a kadar yaşanan erozyon ve kıyı bozulmasının 7 kilometreyi geçtiğini sözlerine ekleyen Özdağ, "Her yıl doğu yönüne doğru yenileri eklenen T mahmuz ve açık deniz mendirekleri bir zincir şeklinde sayıları 40'ı buldu. Her yeni eklenen mahmuz ve mendirek kıyı erozyonunu kendi genişliği kadar doğu yönüne ötelemekten başka işe yaramadı. Üstelik mendirek-mahmuz içlerinde su dolaşımının ortadan kalkmasıyla yaz aylarında oluşan yosunlaşma-ötrofikasyon ekolojik yıkımın diğer boyutu oldu" dedi.

GERÇEKTEN BALIKÇILIK GELİŞTİ Mİ?

Doğal mirasın en iyi şekilde korunmasunun yollarının aranması gerektiğini ifade eden Özdağ şunları söyledi, "Yok olan doğal plajlarımıza, birer birer denize devrilen çam ağaçlarımıza mı, yok edilen doğal mirasımıza mı yanalım, boş yere denize gömülen kamusal kaynaklarımıza mı yanalım. Yöre balıkçılığını geliştirmek için yapıldığı söylenen Dereköy Balıkçı Barınağı'nın tamamlandığı 2006 yılından bu yana balıkçılık gelişti mi gerçekten? Eko sistem zincirinin kırılmasıyla yörede kıyı balıkçılığı da yok oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Valilik ortak çalışma başlatmalıdır. Atakum Sahilleri Dereköy Baruthane arasını bir bütün olarak incelenmelidir." 

Merve İLHAN

Yorumlar (1)
Serhat 3 ay önce
Bunun daha beteri ileride olacak körfez marinanın arkasına yeni marina yapılınca.göreceğiz