banner1589

banner1608

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Karadenizli baş tacına kavuştu!

Izgarasından, buğulamasına, pilavından, kızartmasına pekçok tüketim şekli olan Karadeniz'in incisi, balık tezgahlarının gözdesi hamsi 15 gün aradan sonra Samsunlularla buluştu.

Samsun 08.02.2021, 18:02 08.02.2021, 19:34
460

Karadenizli baş tacına kavuştu! Izgarasından, buğulamasına, pilavından, kızartmasına pekçok tüketim şekli olan Karadeniz'in incisi, balık tezgahlarının gözdesi hamsi 15 gün aradan sonra Samsunlularla buluştu. Samsun'da  vatandaşlar, avlanma yasağının kaldırılmasının ardından tezgahlarda yerini alan hamsiye yoğun ilgi gösterdi 

Samsun'da kısmi durdurma kararının kalkmasının ardından yeniden avlanmaya başlanan ve sofraların vazgeçilmezi olan hamsiye vatandaşlar akın ederken kilosu 20 liradan satışa sunuluyor.

TEZGAHLAR ŞENLENDİ

Hamsilerin boy ve verimliliğinde iyileşme sağlanması amacıyla uygulanan bir aylık kısmi av yasağının sona ermesiyle denize açılan balıkçılar, avladıkları hamsileri tezgahlara getirdi. Tezgahlarda hamsi ve mezgit 20, barbun 10, kefal 15, somon ile alabalık 25, levrek ise 30 liradan satışa sunuluyor. 

FİYATLAR DÜŞECEK

Hamsi yasağının kalkmasıyla birlikte işlerin açılmaya başladığını belirten Balıkçı esnafı Kurtçu Aydın, ''Vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren balık satın alıyorlar. Kasalarımız tamamen boşaldı. İlerleyen zamanlarda balık fiyatları daha da düşecek. Havalar soğuduğunda bundan daha fazla satacağımıza inanıyorum. Samsunlular 1 aydan beri doğru düzgün hamsi yiyemedi. Karadeniz'in gülü satışta. Vatandaş buyursun gelsin alsın"' dedi.

HAMSİYE İLGİ BAŞKA 

Hamsi yasağının bitmesiyle diğer balıklara olan ilginin azaldığını dile getiren Aydın, şunları söyledi: '"Bunun tek sebebi balığa olan ilgi. Diğer balıklar her zaman oluyor ama hamsi sadece bu aylarda oluyor. Hamsinin boyları da iyice büyüdü. Hamsiyi  ve mezgiti 20 liradan satıyoruz. Barbun 10, kefal 15, somon ile alabalık 25, levrek ve çupra ise 30 liradan satışa sunuluyor. Tabi levrek ve çupranın fiyatı boyutuna göre de değişiyor."

Emre ÖNCEL, Mustafa İNAN

Yorumlar (0)