Hasan Çobancı'dan ilginç iddia! Kızılırmak Deltası imara mı açılacak?

ZMO Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, yapılan yönetmelik değişikliği nedeniyle Kızılırmak Deltası'nın imara açılabileceğini öne sürdü

Samsun 23.03.2021, 18:19 23.03.2021, 22:59
563
Hasan Çobancı'dan ilginç iddia! Kızılırmak Deltası imara mı açılacak?

Çobancı'dan ilginç iddia! Kızılırmak Deltası imara mı açılacak? ZMO Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, yapılan yönetmelik değişikliği nedeniyle Kızılırmak Deltası'nın imara açılabileceğini öne sürdü

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Çobancı, 19 Mart 2021 tarih ve 31428 Sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan “Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte Kızılırmak Deltası'nın genel müdürlükten alınacak izinle imara açılabileceğini söyledi.

'ÖZELLİĞİNİ YİTİRECEK'

Son yıllarda yönetmeliklerde yapılan değişiklilerle önce meraların, sonra yaylaların imara açıldığını kaydeden Çobancı, "Sıra sulak alanlara gelmiştir. Şimdi buralar imara açılarak birer doğal zenginlik müzeleri olan sulak alanlar bu özelliklerini yitireceklerdir. Balıkçılığın sürdürülebilmesi için Sulak Alanlar mutlaka korunmalıdır.Derhal bu yönetmelik iptal edilmeli sulak alanlar korunmalıdır" dedi. 

YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK 

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile; “zorunlu altyapı projeleri haricinde, kamu yararı kararı bulunan zorunlu altyapı projelerine, hazırlanacak Ekosistem Değerlendirme Raporu doğrultusunda, ekosistem bütünlüğünü telafi edici tedbirlerin alınması şartıyla Bakanlıkça izin verilebilir. Sulak alanlarda, Bakanlığa tahsis edilen yerlerde koruma, yönetim, işletme, tanıtım, sportif, eğlenme, dinlenme ve benzeri hizmetler için gerekli altyapı, üstyapı ve diğer tesisler Genel Müdürlükçe yapılır veya yaptırılır. Söz konusu tesislerin işletilmesi ve/veya işlettirilmesi Genel Müdürlükçe yapılır veya yaptırılır” ifadelerine yer veriliyor.

Yorumlar (0)