Gülsan esnafına müjdeyi Karaaslan verdi

Samsun 29.03.2021, 18:05
17
Gülsan esnafına müjdeyi Karaaslan verdi

Gülsan esnafına müjdeyi Karaaslan verdi Gülsan Sanayi Sitesi esnafının önemli bir sorununu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan çözdü ve ödemelerde indirim yapıldı 60 ay vade 84 aya çıkarıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile yaptıkları görüşmelerin ardından Gülsan esnafına müjdeyi verdi. Karaaslan Toybelen için 60 ay vadenin 84 aya çıkarıldığını başvuru sırasında ödenecek olan yüzde 10'luk peşinatın ardından yüzde 5'lik kısmın da bir yıl sonra ödeneceğinin müjdesini verdi.

BÜYÜKŞEHİR'İ ZİYARET ETTİ
Karaaslan Samsun programı kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'i ziyaret etti. Ziyarette Başkan Demir ile çalışmalar hakkında bilgi alan Karaaslan, daha sonra SESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Eyüp Aydın ve Esnaf ve Sanatkarlar Dayanışma Platformu Temsilcisi esnaf Mustafa Ay ile birlikte bir toplantı yaptı.

HEM FİYATTA HEM ÖDEMEDE KOLAYLIK
Karaaslan toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklama Toybelen Sanayi Sitesi’nden dükkan almak isteyen Gülsan Sanayi Sitesi esnafına müjdeyi verdi. Karaaslan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve TOKİ Başkanı Ömer Bulut,
ile yapılan görüşmelerin ardından hem fiyatta indirim yapıldığını hem de ödemelerde kolaylık sağlandığını belirtti.

YÜREĞİMİZ AĞZIMIZA GELİYORDU
Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye'de bir değişim ve dönüşüm gerçekleşiyor" diyen Karaaslan "Bu anlamda başlattığımız büyük bir kentsel dönüşüm hamlesi de var. Şehrimizde de hem kentsel dönüşüm ve konut dönüşümü hem de özellikle şehirn tam merkezinde sıkışmış, her geçen gün sıkıntıları içinde barındıran zaman zaman kamoyuna kazalarla yangın gibi yaşanmasını istemediğimiz yüreğimizin ağzımıza geldiği olaylarla gündeme gelen bir yer. Bu anlamda Gülsan Sanayi Sitesi'nin Toybelen'e taşınması. Başlı başına çok güzel bir çalışma" dedi.

TALEPLERİ VARDI
Gülsan esnafının Toybelen'e taşınması konusunda bir takım taleplerinin olduğunu belirten Karaaslan, "Esnafımız bize 5 ana başlıkta bir iyileştirme talebiyle gelmişti. Başvuru sürecinin uzatılmasından peşinat ve ara ödemelere yapılacak yeni düzenlemeler ve bir fiyat indirimi talepleri vardı. Bir de başvuru ile ilgili bir takım soruları var. Kura süreci mi yoksa öncelikli başvuru mu ? diye.
Yine taksitlendirme ile ilgili yeni talepleri vardı. Biz bu konuyla ilgili 1.5-2 ay önce bir iyileştirme yapmıştık ama yetmeyeceği söylenince yeni bir çalışma başlattık" diye konuştu.

KİRA ÖDER GİBİ DÜKKAN SAHİBİ OLACAKLAR
Gülsan esnafımızın yeni yerlerine daha kolay şartlarda geçebilmeleri için hem
fiyatta bir indirim sağlandığını ifade eden Karaaslan, " 60 ay olan vadeyi 84 aya çıkardık. Diğer taraftan yüzde 25'ti peşinat onu yüzde 10'a indirmiştik ama onu 7.5 ve 7.5 olmak üzere altı aylık ödemeler vardı. O ödemeleri de başvuru sırasında yüzde 10 peşinat, arkasından bir yıl sonra yüzde 5'lik bir ödeme yapacaklar ve dükkanları teslim edildiği günde diğer yüzde 5'i ödeyecekler. Arada başka bir ödeme olmayacak. İnşallah dükkanlarını aldıktan sonra da taksit taksit ödemeye devam edecekler. Ardından kura usulü olacak ve kuraya göre belli olacak sonuçlar. Burada bütün esnafımıza tanıyacağımız bir model. Gülsan esnafımız bütün bu konularda da öncelikli olacak. Onlar bir değişim dönüşüm çerçevesinde yer değiştirmek durumundalar. Dolayısıyla Gülsan'ın önelikli olduğu ama Samsun'da diğer sanayicilerinde bu yeni yere geçme talebini karşılayacak 31 Mayıs'a kadar süreci olacak. Ve taksitlendirme ve fiyatlardaki düşüş ile birlikte kira öder gibi nitelikli bir yeri sahibi olacaklar. Öncelikle Bakanımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza İl Başkanımıza esnafımıza teşekkür ediyorum Güzel bir işbirliği halinde bu işi bu noktaya getirdik. Hayırlı uğurlu olsun inşallah" dedi.

Yorumlar (0)