Erhan Usta OMÜ'deki anlaşmazlığı meclise taşıdı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, OMÜ yönetimi ile sağlık işçilerinin yaşadığı sorunu meclise taşıdı.

Samsun 15.04.2021, 22:42
353
Erhan Usta OMÜ'deki anlaşmazlığı meclise taşıdı

Erhan Usta OMÜ'deki anlaşmazlığı meclise taşıdı İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, OMÜ yönetimi ile sağlık işçilerinin yaşadığı sorunu meclise taşıdı.

 

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Ondokuz Mayıs Üniversitesi yönetim ile sendika arasında mutabakatın sağlanamadığını belirterek,  "Üniversite yönetimi bu bin 300 tane sağlık işçisinin bugünkü aldığı özlük haklarından daha geriye götürmek istiyor" dedi. 


'GERİYE GÖTÜRMEYE ÇALIŞIYOR'
OMÜ'deki sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunları TBMM kürsüsüne taşıyan Usta, "Bu yılın başından itibaren de yeni toplu sözleşme görüşmeleri başladı. 60 günlük yasal süre, ek süre, arabuluculuk süreleri hepsi geçmesine rağmen üniversite yönetimi ile biraz da bu işten sorumlu rektör yardımcısının tutumu nedeniyle sendika arasında mutabakat sağlanamıyor. Üniversite yönetimi bin 300 tane sağlık işçisinin, bugünkü aldığı özlük haklarından daha geriye götürmek istiyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bu nedenden dolayı da anlaşma sağlanamıyor. Burada diğer bir tuhaflıkta şu; aynı üniversite yönetimi, aynı statüdeki insanlarla yine toplu sözleşme yapıyor daha fazla hakka imza atıyor. Ancak burası döner sermayaden diye haklarını geriye götürmeye çalışıyor. Üniversite yönetimi emekçilerin elinde ne varsa, bütün sosyal haklarını kaldırmak istiyorlar. Burada vermediği işçiye öbür statüdeki genel bütçeden parasını alan nasıl olsa Maliye Bakanlığı ödüyor diye, orada bol kepçeden veriyor gibi durum var. Bu kabul edilebilir bir durum değil" diye konuştu. 

EYLEM YAPMIŞLARDI 
Samsun'da 3 Nisan tarihinde sağlık işçileri, OMÜ Rektörlüğü ile Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası arasında toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine hak ettikleri ücretleri almak istediklerini belirterek, eylem yapmıştı.

Yorumlar (0)