Cumhurbaşkanı Erdoğan çağrı yapmıştı... Mustafa Demir o karara 'hatalı' dedi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, eski Başkan Zihni Şahin'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019 yılında 'Enflasyon ile Topyekun Mücadele' kapsamındaki çağrısına karşılık, yaptığı suya indirim kararının, hatalı olduğunu belirtti.

Samsun 13.04.2021, 08:00 13.04.2021, 13:30
2148

Cumhurbaşkanı Erdoğan çağrı yapmıştı... Mustafa Demir o karara 'hatalı' dedi Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, eski Başkan Zihni Şahin'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019 yılında 'Enflasyon ile Topyekun Mücadele' kapsamındaki çağrısına karşılık, yaptığı suya indirim kararının, hatalı olduğunu belirtti.

 
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, eski Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılında 'Enflasyon ile Topyekun Mücadele' kapsamındaki çağrısına karşılık, yaptığı suya indirim kararının, popülist ve hatalı bir karar olduğunu belirterek, göreve geldikten sonra o uygulamadan döndüklerini söyledi. 

"20 YILDIR BU BÖYLE"

Samsun Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı 1. Birleşimi Olağanüstü Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında yapıldı. Meclis toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mutafa Demir, her ay TEFE-TÜFE ile suya zam yapılması tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak bu durumun 20 yıldır kentte böyle olduğunu söyledi. 

"İNDİRİM YAPSAK YATIRIMLAR DURUR"

"Su fiyatları konusunda Türkiye'de 9.sıradayız" diyen Başkan Demir, "Bizden pahalı su kullanan 8 büyükşehir belediyesi daha var. Su Çakmak Barajı'ndan geliyor. SASKİ'nin yıllık enerji gideri 72 milyon TL. Biz hiçbir değişiklik yapmadık fiyat rejiminde. Sadece seçim sathında alınan indirim kararını kaldırdık o kadar. O zaman ki indirim kararı son derece popülist ve doğru bir karar değildi. Ama şu anda 10 ton suyun vergisiz 4,77. 10 ton olsa 62 lira,  20 ton olsa 120 TL. Türkiye'de tek başına RES Projesi'ni gerçekleştiriyoruz. Bunu gerçekleştirdiğimizde yıllık 40 milyonluk katkı verecek.  Biz bunu yapmak istemez miyiz. İsteriz ama olacak olan şey var olmayacak şey var. Yüzde 30-40 indirsek ne olacak?  İndirsek bütün SASKİ yatırımlarını durdurmak zorunda kalırız. Ancak bir de buna  böyle bakmak lazım.  Doğrudur vatandaş 100 lira yerine 80 lira, 60 lira yerine 40 ödese iyi olur. Biz hatalı kararı kaldırdık. O karar alınmadan önce ayda 1 milyon TL zarar eden SASKİ, şu anda yıllık 130-140  milyon TL yatırım yapar hale getirdik.  Bunu da verimli çalışma ile getirdik. 

ZİHNİ ŞAHİN NE DEMİŞTİ?

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki hükümetimizin başlattığı Enflasyonla Topyekun Mücadele'ye imkanlarımız doğrultusunda katkı verdik ve halkımızın yanında olduk" diyen eski Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin,  "Ulaşım fiyatlarımıza zam yapmadık. Bizim derdimiz para kazanmak değildi. Koltuk ve makam düşüncemiz asla olmadı. Aday gösterilmeyeceğimiz de belli olmuştu. Seçimlerle alakalı bir durum yoktu. SASKİ gelir elde eden bir kurum ayrıca yatırımcı bir kuruluştur. Su ücretlerindeki indirim bir zarar olarak nitelendirilmemelidir. İndirim ile 1 milyon 350 bin insanımızın yanında olursunuz." demişti. 

BAŞKAN VEKİLİ SOĞUK OLDU 

Samsun Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı 1. Birleşimi Olağanüstü Meclis Toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir başkanlığında yapıldı. Toplantıda yapılacak ilk mahalli idareler seçimlerine kadar görev yapmak üzere gizli oy ile belediye meclisi  birinci ve ikinci başkan vekili seçimi yapıldı. Seçimde AK Parti Grubu adına Nihat Soğuk  64 oy alırken Cumhur İttifakı adına İsmail Sevindik 58 oy aldı.

KOMİSYONLAR SEÇİLDİ

İmar ve Bayındırlık Komisyonu' naSoner Taş,  İbrahim Türkoğlu, Hasan Meral, Recep Kemal Certel, Yasemin Tasalı, Ertan Özkan, İsmail Sevindik, Alper Aydemir, Hasan İpek, Çevre ve Sağlık Komisyonu'na Yılmaz Karagöz,  Ahmet Tokgöz, Celal Tuzcu, Aytaç Uyar, Ahmet Avcı, Ali Yiğit, Sezgin Aydın, Ahmet İçli ve Füsun Uzun Plan ve Bütçe Komisyonu'na Dursun Uz, Muzeffer Emuce, Hayrettin Akkuş,  Yavuz Yılmaz, Sedat Karakoç, Aydın Karmil,  Cemallettin  Kola,  Atila Tekcan ve Talat Eyüpoğlu Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu'na Cem Emre Çakan, Mümin Osman Ertan, Bülent Şahin, Mustafa Sarıoğlu,  Mustafa Erdinç Aygün, İbrahim Yılmaz, Şenel Cındık, Emre Talha Özyar ve Ayhan Ayvaz Ulaşım Komisyonu'na Nihat Soğuk, Melet Kuvalas Ertaş, Cihangir Emre Özakçaylı, Sami Pala, Yücel Kaya,  Turan Çakır, Nurittin Çelebi, Ferat Özdemir, Ali Alper, Hukuk Komisyonu'na Kaşif Aksoy, Murat Sarp, Hasan Gündoğdu, İlknur Gümüş, Özkan Karakaya, Hasan Yavuz Atasever, Kübra Ülkü Can, Halil İnci ve Hüseyin KayaTarım ve Hayvancılık Komisyonu'na Eyüp Sabri Şahi, Turan Okur, Abdullah Öksüz, Mevlüt Berçinli, Recep Kaçar, Lütfi Kise Şenel Kığılcım ARGE ve Çeşitli İşler Komisyonu'na Anıl Seyfi Arslan, Yüksel Beyazoğlu, Sadettin Küçükali, Mustafa Boyacı Emin Usta, Cevat Canbolat, Hasan Uzunlar, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'na ise İlknur Gümüş, Yasemin Tasalı, Melek Kubalas Ertaş, Kübra Ülkü Can ve Füsun Uzun seçildi. 

Emre ÖNCEL


 

Yorumlar (0)