CHP Gülsan'ı meclise taşıdı! 'Rant anlayışından vazgeçilmeli'

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Gülsan Sanayi Sitesi'nin yerinin değiştirilmesi ile  ilgili CHP Grupu olarak soru önergesi verdiklerini söyledi

Samsun 17.03.2021, 14:05
287
CHP Gülsan'ı meclise taşıdı! 'Rant anlayışından vazgeçilmeli'

CHP Gülsan'ı meclise taşıdı! 'Rant anlayışından vazgeçilmelidir' Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Gülsan Sanayi Sitesi'nin yerinin değiştirilmesi ile  ilgili CHP Grupu olarak soru önergesi verdiklerini söyledi

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, Gülsan Sanayi Sitesinin yerinin değiştirilmesinin araştırılması için meclise önerge verdiklerini belirterek, "Büyükşehir Belediyesi, TOKİ aracılığı ile yapmış olduğu projeden rant elde etmek ve metrekaresini 4 bin TL'ye satmak istiyor" dedi.

'RANT ANLAYIŞINDAN VAZGEÇİLMELİDİR'

Gülsan Sanayi Sitesinin yerinin değiştirilmesinin araştırılması için verilen önergede konuşan Milletvekili Zeybek, "Toybelen'de Sanayi sitesi kurulmak istenen alandaki arazinin metrekare bedelleri; 250 ile 500 TL arasında değişiyor. Büyükşehir Belediyesi, TOKİ aracılığı ile yapmış olduğu projeden rant elde etmek ve metrekaresini 4 bin TL'ye satmak istiyor. Samsun'un kalkındırılması, sanayicinin güçlendirilmesi, üretimin sağlanması, insanlara iş olanaklarının artırılması ve ilimizin hak ettiği yere taşınması için rant anlayışından vazgeçilmelidir" ifadelerini kullandı.

'İÇME SUYU GELİR KAYNAĞI OLMAMALI'

Samsun'un Türkiye'de en pahalı içme suyunu kullandığını belirten Milletvekili Zeybek, "Aylık TEFE, TÜFE üzerinden yıllarca ücret alınıyor, buna dur denilmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi, halkın kullanmak zorunda olduğu suyu önemli bir gelir kaynağı olarak görmesi ve uygulaması doğru değildir. Ladik- Tatlıcak köyünde bulunan 500-600 dekarlık mera'ya Güneş enerji sistemi kuruluyor. Büyükşehir Belediyeleri bazı yerlerde köylülerin kendi imkanları ile zamanında almış olduğu köy ortak alanlarını satmaya ve kiraya vermeye çalışıyorlar. Esnaf ve sanatkar ile köylünün çıkarları ranta kurban edilmesin" diye konuştu.

'KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİL'

Samsun'da ki bölge müdürlüklerinin kapatılarak, başka şehirlere taşınma kararını eleştiren Milletvekili Zeybek, "Tüm Bölge Müdürlüklerinin Samsun da kapatılarak Trabzon'a taşınmasının nedeni nedir? İlçelerde Müdürlük düzeyinde olan birimlerin, Şeflik düzeyine indirildiği ve bazı ilçelerimizde kapatılacağı yönünde haberler almaktayız. Samsun, Karadeniz Bölgesinin merkezi konumundadır buradaki Bölge Müdürlüklerinin başka illere taşınması kabul edilebilir bir durum değildir. Samsun da faaliyetlerini sürdüren bütün Bölge Müdürlükleri ilimizde faaliyetlerini sürdürmelidir" dedi.

Yorumlar (0)