Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nde neler oluyor? Taahhüt başka icraat başka

Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nden Abdal Irmağı'na deşarj yapılmasıyla, firmanın proje tanıtım dosyasına aykırı hareket ettiği ortaya çıktı

Samsun 22.03.2021, 23:38 22.03.2021, 23:51
1066
Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nde neler oluyor? Taahhüt başka icraat başka

Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nde neler oluyor? Taahhüt başka icraat başka Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nden Abdal Irmağı'na deşarj yapılmasıyla, firmanın proje tanıtım dosyasına aykırı hareket ettiği ortaya çıktı

ÇARÇED Sözcüsü Murat Şenel, Çarşamba'da kurulan biyokütle enerji santralinden Abdal Irmağı'na sıvı atık deşarjı yapılmasıyla, proje tanıtım dosyasına aykırı hareket edildiğini belirterek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün, tesisi derhal mühürlemesi gerektiğini söyledi. 

'KANUNA AYKIRI DAVRANILIYOR'

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne sunulan ve onaylanan proje tanıtım dosyasında, 'proje alanlarının yakın çevresinde sulama ve drenaj kanalları yer almakta olup, planlanan hammadde açık depo sahasının 590 m doğusunda Abdal Deresi bulunmaktadır. Faaliyet kapsamında Abdal Deresi ve kollarına herhangi bir müdahalede (katı atık deşarjı,sıvı atık deşarjı vb.) bulunulmayacaktır' ifadelerinin yer aldığının altını çizen Şenel, yapılanın kanuna aykırı olduğunu belirtti. 

ÇARŞAMBA BELEDİYESİ Mİ DÖŞEDİ? 

Günde 250 metreküp suyun Abdal Irmağı'na verildiğini hatırlatan Şenel, "Firma, 'Kesinlikle sıvı ya da katı atık deşarjı yapmayacağım' dedi ve bu dosyayı da devlete sundu. Proje tanıtım dosyasında bu suyun nereye verileceği ile ilgili hiçbir açıklama yok. Çevre İl Müdürlüğü'nün gelip bu tesisi hemen mühürlemesi lazım. Bu suyu kaçak bir şekilde Abdal Irmağı'na bağladılar ve bu hattı da Çarşamba Belediyesi döşedi. Dolayısıyla Çarşamba Belediyesi de bu çevre kirliliğinin bir numaralı sebeplerinden biri" dedi.

KİRLİLİĞE SEBEP OLACAK 

Suda herhangi bir kimyasal olduğunu iddia etmediklerini kaydeden Şenel sözlerine şunları ekledi, "Abdal Irmağı'na verilen yaklaşık 26 derecelik su, küresel iklim değişikliklerinin başladığı dönemde, kirliliğe sebep olacak. Bu su verilmeye başlandıktan sonra, fitoplankton ve alg birikmesi yaşandı. Bu durum, sıcaklığın artmasına bağlı kirli ve sıcaklığı artmış sularda gerçekleşiyor. Abdal Irmağı'nın üst kısımlarında bu kirliliğe rastlanmıyor."

İTİRAF GİBİ AÇIKLAMA

ÇARÇED Sözcüsü Murat Şenel: "Proje tanıtım dosyasında yer alan, proje alanlarının yakın çevresinde sulama ve drenaj kanalları yer almakta olup, planlanan hammadde açık depo sahasının 590 m doğusunda Abdal Deresi bulunmaktadır. 'Faaliyet kapsamında Abdal Deresi ve kollarına herhangi bir müdahalede (katı atık deşarjı, sıvı atık deşarjı vb.) bulunulmayacaktır' hükmü sonrası, santraldaki suyun Abdal Irmağı'na deşarj edilmesi itiraf gibi" diye konuştu. 

Merve İLHAN

Yorumlar (1)
55 6 ay önce
Ağacın kurdu içinden olur demiş atalarımız yazıklar olsun.