Başkan Demir'den ilginç iddia! Samsun'daki vaka artışı, test sayısının çokluğundan kaynaklanıyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kentteki vaka artışını, çok sayıda test yapılmasından kaynaklandığını söyledi.

Samsun 13.03.2021, 13:15 13.03.2021, 13:33
418
Başkan Demir'den ilginç iddia! Samsun'daki vaka artışı, test sayısının çokluğundan kaynaklanıyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan risk haritası göre kırmızı renkli ’çok yüksek riskli’ illerden biri olan kentte vaka artışının nedenini test sayısına bağladı.

'TABLODA ETKİSİ VAR'

Günlük 5 bin 500 bandında koronavirüs testi yapılan Samsun'la ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Demir, "Son 2 aya kadar Samsun iyi bir durumdaydı. Sağlık İl Müdürümüzle de konuşuyoruz, bizim test sayımızın yüksek olmasının da bu tabloda bir etkisi var" dedi.

'İKLİMİN DE ETKİSİ VAR'

Samsun’un bölge merkezi konumunda olması ve test sayısının yüksekliğine dikkat çeken Başkan Demir, "Pandemi süreci 1 yılı doldurdu. Son 2 aya kadar Samsun iyi bir durumdaydı. Sağlık İl Müdürümüzle de konuşuyoruz, bizim test sayımızın yüksek olmasının bir etkisi var. Samsun’un bölge merkezi olması etkiliyor. Bir de her ilden burada akrabaları olan var. Gurbetçisi de çok olan bir şehir. Kavşak noktası olmasının da etkisi var. Mutasyonlu virüsünde etkisiyle vaka sayılarında bir artış söz konusu. Bizim İl Pandemi Kurulu ile kararları alıp sıkı sıkı denetimleri ve mevcut durumu değerlendiriyoruz. Tedbirlerimiz sıkı bir şekilde devam ediyor. Bildiğimiz gibi özellikle maske kullanımı, mesafe ve hijyen çok önemli. Özellikle Samsun’daki vakalarda aile içi bulaş çok yüksek olduğunu görüyoruz. Bununla ilgili uyarılarımızı yapıyoruz, tedbirlerimizi alıyoruz. Aşılama oranında Samsun çok iyi gidiyor. Ekiplerimiz Sağlık İl Müdürlüğümüz çok çok iyi çalışıyor. Filyasyon ekiplerimiz çok aktif bir şekilde sahada. Karadeniz’de vaka sayılarının çok yüksek olduğunu görüyoruz. Sanıyorum iklimin de hızlı yayılımda etkisinin olduğunu düşünüyoruz. Tekrar bir pik durumundayız, düşüşü bekliyoruz" diye konuştu.

İHA

Yorumlar (3)
Mehmet 8 ay önce
Ne diyor bu anlayan var mı.Şaka mısın sen.
vatandaş 8 ay önce
TREN ve OTOBÜSLERE BİNİNDE GÖRÜN REZALETİ BALIK İSTFİ
GİBİ VATANDAŞ MECBUR BİNİ NE YAPSIN ÇİN FİLİMLERİNDE İZ
LİYORDUK AYNISI OLDUK
serkan 8 ay önce
kendi basarısızlıgını ortmeye calısma yemezler