Bafra Müftüsü'nden oruç açıklaması

Bafra Müftüsü Necmettin Kayar, Ramazan ayı ve oruçla ilgili bilgilendirme yaptı.

Samsun 15.04.2021, 22:17
236
Bafra Müftüsü'nden oruç açıklaması

Bafra Müftüsü'nden oruç açıklaması Bafra Müftüsü Necmettin Kayar, Ramazan ayı ve oruçla ilgili bilgilendirme yaptı.

ORUÇ: Ruha deva, bedene şifa...
Enes b. Malik’ten rivayet edildiğine göre, Recep ayı girdiği zaman Resûlullah (s.a.v.) şöyle dua ederdi: “Allahım, Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır” (Hadislerle İslam c:2 S:389)
İnananlar olarak, bizler üç aylar süresince bu duayı hem sık sık okuduk hem de okunan her ortamda içtenlikle amin dedik. 11 ayın sultanı olan Ramazan ayına Rabbimize hamd-ü senalar olsun ki ömürlerimizde bir kez daha oruç ayına ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Rabbim hayırlı ve mübarek eylesin. Maalesef geçen Ramazanda olduğu gibi bu seneki Ramazan ayımızı da salgın hastalık dolayısıyla kısıtlı bir şekilde yaşayacağız. Rabbim cümlemizi görünen görünmeyen kaza, bela ve hastalıklardan muhafaza eylesin. Hastalık vesilesiyle ahirete göçen kardeşlerimize rahmet eylesin. Şifa bekleyen hastalarımıza acil şifalar ihsan eylesin. Sağlık ordumuza yüce Rabbim işlerinde başarılar ve zaferler nasip eylesin.
Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yılki Ramazan ayımızın temasını “şifa ayı Ramazan” olarak seçti. Bu başlık altında Ramazan ayı süresince yapılacak olan bütün çalışmalarımızın salgın hastalığa karşı tedbir almada faydalı olmasını niyaz ediyorum. Oruç bizim için İslamın beş esasından biri olan bedeni bir ibadettir. İnanan insanlar bu ibadeti sadece Allah emrettiği için yapar. Bakara suresinin 183. ayetinde ifade olunan: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız ve takvaya erişmeniz için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı” ayetinden anlaşılan hüküm, oruç ibadetinin farz kılınmasının hedefi, inananları takvaya eriştirmektir.
 İnsanoğlu ruh ve beden bütünlüğünden meydana gelen bir varlıktır. Hem ruhen hem de bedenen ihtiyaçları olan bir varlıktır. Aslında insanoğlu iki alemi birlikte yaşamaktadır. Yunus Emre bu hakikati: “Beni bende deme bende değilem, bir ben vardır bende benden içeri” diyerek anlatır bize. Katında en kıymetli en muttaki kulların, kendisinden en çok sakınan ona en derin saygı duyan kulları olduğunu ifade eden yüce Rabbimiz ( Hucurât 49/3) takvanın kulluk bilincinin zirvesi olduğunu bizlere ifade etmektedir.
Oruç tutan insan, kendisini takvadan uzaklaştırmak için daima kötülüğü emreden nefisten (Yusuf 12/3) kurtulmuş olur. Süfli duygularının yerine ulvi duygular inşa eder. Böylelikle Rabbinin rızasını kazanmış ruhuna deva; bedenine de şifa bulmuş olur. Oruç adeta ruhumuza ve bedenimize bir zekattır (arınmadır). İç dünyamızdaki birçok manevi hastalıkları alıp götürdüğü gibi, bedende de; vücutta birikmiş olan birçok zararlı unsurların atılması için metabolizmaya imkan sağlar. Allah Resulünün “oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız” sözü: Madde ve mana alemindeki kazanımlarımızı bizlere bildirir. 

Allah bizi hakkıyla kulluğumuzu ifa eden ve en güzel şekli ile orucunu tutanlardan eylesin. Orucun hem bedenimize hem ruhumuza şifa getirmesi dileklerimizle. Selam ve dua ile...


 

    
 

Yorumlar (0)