Trump’ın olay sözlerine Samsunlulardan yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’nin Suriye’de uygulayacağı harekata ilişkin ekonomik tehdidine Samsunlular sert tepki gösterdi. Samsunlular, “Türkiye bu tehditlere boyun eğmez, Trump’ın ruh sağlığı bozuk” dedi.

Samsun Sokak Röportajı 15.01.2019, 11:22 15.01.2019, 14:01
101
Trump’ın olay sözlerine Samsunlulardan yorum

ABD'nin Suriye'den çekilme sürecine ilişkin tartışmalar devam ederken Trump'tan tepki çeken bir açıklama geldi. Trump, twitter hesabından yaptığı açıklamada; "Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz. 20 millik güvenli bölge kuracağız. Aynı şekilde Kürtlerin de Türkiye'yi provoke etmesini istemiyoruz" dedi. Trump'ın Türkiye'yi tehdit eden skandal mesajına, Samsunlulardan tepki yağdı.

Samsun Medya Grubuna bağlı Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi ekipleri sokağın nabzını tuttu.  Samsunlu vatandaşlara, “Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik ekonomik tehditleri hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye soran ekibimiz, vatandaşlardan tepki dolu mesajlar aldı

İşte aldığımız yanıtlar:

RUH SAĞLIĞI BOZUK

Avni KÜREM: Donald Trump’ın zaten ruh sağlığı bozuk. Onun için bir şey söyleyemiyorum. Türkiye bu tehditlere kesinlikle boyun eğmez. Biz Türk vatandaşı olarak onlara boyun eğmeyeceğiz. Ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. Biz ülke olarak

İÇERDE BİRLİĞİ SAĞLAMAMIZ LAZIM

İsmail EKŞİOĞLU: Trump zaten kafayı yemiş. Belli bir yaştan sonra ruh sağlığı iyice bozulduğunu herkes görüyor. Bildiğimiz kadarıyla halkı memnun değil. Türkiye olarak bizim içerde birliği sağlamamız lazım. Bazı siyasi söylemler halkı ayrıştırıyor. Cumhurbaşkanımız, kendi gibi düşünmeyenlerle bile birlik olup güç toplamalı.

DEVLETİME GÜVENİYORUM

Âdem ÖZ:  Trump tehdit ediyor ama bizim cumhurbaşkanımız gereğini mutlaka yapar. Onların tehdidine boyun eğecek değiliz. Devletimiz bizden daha iyisini bilir.  O yüzden ben çok bir şey söylemeden devletimize güvendiğimi söylüyorum.

GÜÇLÜ EKONOMİ YOK

Selami ÖZÇELİK: Türkiye’de güçlü bir ekonomi zaten yok. Olmadığı için Trump özgürce bizi tehdit edebiliyor. Umarım en kısa zamanda güçlü bir ekonomiye sahip olabiliriz. O zaman tehdit edecek bir şeyi kalmaz.

EKONOMİYİ GÜÇLENDİRMELİYİZ

Ünal IŞIKEL: Ekonomimiz zayıf olursa eğer herkes bizi tehdit eder. Bizim ekonomimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Aksi halde bu duruma sürekli düşeceğiz. Bizim bir an önce ekonomiye dair projeler geliştirmemiz gerekiyor.

İTHAL ETMEDİĞİMİZ ÜRÜN KALMADI 

Hayrullah AKBAŞ: Tam bağımsızlık olmadığı sürece başarılı olmamız zor. Tam bağımsızlığı sonuna kadar savunmalıyız. Bundan yıllar önce dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden 1 tanesi bizdik. Fakat şimdi nohut, fasulye, buğday gibi ithal etmediğimiz tarım ürünü kalmadı. Ekonomimizi güçlendirip böyle tehditlerle karşılaşmamamız gerekiyor.

GÖZÜMÜZ KARA

Ahmet YILMAZ: Donald Trump’a asla güvenmiyorum. Onun sözlerini ciddiye de almıyorum. Fakat onun bizi yıkmaya gücü yetmez. Amerika’nın paralı askerlerine güveniyor ama bizim askerlerimizin gözü karadır. Bizim başımız her zaman dik olacak.

BOYUN EĞMEYİZ

Muzaffer YÜKSEL: Türk insanı aç kalır ama vatanını hiçbir koşulda satmaz. Hatta canını verir, açlığa tahammül eder ama boyun eğmez. Biz yapacağımız her şeyi yaparız. Trump tutarsız bir insan olduğu için bir gün dediğiyle diğer gün yaptığı bir olmuyor.

CARİ AÇIK VERİRSEK KÖTÜ OLUR

Arslan ERDAL: Haberden takip ettiğim kadarıyla Donald Trump, bir ambargo koymuş. Türkiye’yi mutlaka etkileyecek bir şeyler olur. Muhtemelen ihracatımız düşer ve cari açık fazlalaşır. Amerika’nın yaptırım gücü var. Cari açık verirsek bizim için kötü olur.

HAMLE YAPMAKTA GEÇ KALDIK

Fahri ÇAMUR: Amerika dünyanın başına bir beladır. Ambargo, yedek parça derken ülkeleri bağımlısı haline getirdi. Türkiye, Donald Trump’ın karşısında hamle yapmakta biraz geç kaldık. Dönüşümüz zor olabilir.

BİZİM YÜREĞİMİZ HER ŞEYE YETER

Abdullah CÖMERT: Türkiye’yi tehdit ettiği zaman ne olursa olsun karşılığını vermek zorundayız. Bizim askerimiz güçlüdür, savaşçıdır ve cesurdur. Benim askerimizin nasıl olduğunu biliyorum. Silahları ve cephaneleri olabilir ama yürekli yok. Biz Türk olarak yürekli bir milletiz. Her şeye yeter, üstesinden geliriz.

Haber: Hande ONAT – Emre ÖNCEL

Yorumlar (0)