Sosyal medya ne kadar etkili?

Sosyal medyadaki paylaşımların dünya görüşünü etkileyip etkilemediği konusunda farklı görüşlerde bulunan Samsunlulardan bazıları paylaşımların  dünya görüşüne katkısı bulunduğunu, bazıları ise herhangi bir etkisinin olmadığını dile getirdi. 

Samsun Sokak Röportajı 03.07.2019, 09:35
105

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan vatandaşlar, "Sosyal medyada karşılaştıklarınız dünya görüşünüzü etkiler mi?" sorusunu yanıtladı.

İşte Samsunluların yanıtları: 

FAYDASI VAR
Ömür ÖZENGİN: Sosyal medyanın günümüze çok faydası oluyor. Mesela insanlar sosyal medyadan haberleri ya da siyasetçileri takip ediyorlar. Amerika'da bir şey olduğunda bile sosyal medyadan öğreniyoruz. Bana göre sosyal medya etkili bir yer. 

ETKİLEMİYOR
Celal ALKAN: Sosyal medya benim dünya görüşümü etkilemiyor. Çünkü herkes kendi hayatını yaşamalı. Okuduklarımız ya da gördüklerimiz bizi etkilememeli. O zaman kimse kendi gibi davranamaz. 

BİLİNÇLİ KULLANICIYIM 
Çiğdem KAPLAN: Sosyal medyanın beni ya da bilinçli kullanıcıları etkileyemeyeceğini düşünüyorum. En azından ben sosyal medyaya sadece bakmak için bakmıyorum. Bilinçli kullanıyorum. Dolayısıyla dünya görüşünüde ancak bu şekilde bir katkısı olabilir.  

FİKİRLERİM BANA YETİYOR 
Cemile IŞIL: Beni asla etkilemiyor. Çünkü gerçekten sosyal medya bana çok saçma geliyor. Benim kendi görüşlerim var. Sosyal medyada her şey doğru değil. Birçok sahteliği görebiliyoruz. Dolayısıyla kendi fikirlerim bana yetiyor ve etkilenmiyorum. 

BENİ ETKİLEMEZ
İbrahim PARKO: Sonuçta herkesin kendi fikri var. Fikirlerine güvenen insanı etkilemez. Ben her görüşe, fikre saygı duyarım ama yeter ki vatan haini olmasın. Karşıt görüşlü insanlarla konuşur, tartışırım. Ya onlar beni ya da ben onları ikna ederim ama sosyal medya dünya görüşünü kesinlikle etkilemez. 

KULLANIMA GÖRE DEĞİŞİR
Nevin AKIN: Bilinçli hareket edildiği sürece sosyal medya kimseyi etkilemez. Mesela ben sosyal medya kullanırken her zaman bilinçliyim ve gerçekten kendi düşüncelerim var ve etkilenmiyorum. Dünya görüşünü etkilemesi de kullanım biçimine göre farklıdır diye düşünüyorum. 

YARARLI DEĞİL
Ramazan KÜÇÜKOĞLU: Sosyal medya bizim ülkemizde yararlı durumlar için kullanılmıyor. Genellikle boş içerikler milyonlarca tıklanma alıyor. İnsanın kültürel ve eğitimsel yapısıyla sosyal medyayı kullanması ruh ve beden dengesini sarsmaz, etkilemez. Fakat şimdi ki yetişmekte olan nesil, hayatı sosyal medyadan ibaret zannediyor. Acilen hükümet tarafından bilinçlendirilmeliler. Bu nedenlerle dünya görüşünde bir farlılık olacağını sanmıyorum. 

ETKİLER
Tarık HOŞGÜN: Sosyal medyada birçok şey yazılıyor, çiziliyor. Bu nedenle her şeyden önce bizim o mecrada bile saygılı olmamız lazım. Siyasi, kültürel ve sosyal paylaşımlar kişinin karakterini ve eğitim seviyesini belirler bu nedenle sosyal medyanın dünya görüşünü etkilediğini düşünürüm. 

ÖZELLİKLE SİYASETİ 
Selim KARABEL: Durumdan duruma göre değişiyor tabi ancak sosyal medyada  siyasi içerikli paylaşımların beni etkilediğini belirtmek isterim.  Bunun yanında haberleri izlemek yaşanan ekonomik süreç beni etkiliyor. O yüzden dünya görüşünün değişmesi de kaçınılmaz. 

HEM HAYATI HEM GÖRÜŞÜ 
Emir Sedat YILDIZHAN: Sosyal medya dünya görüşünü tabi etkiler. Ancak benim görüşüm belli olduğu için beni etkilemiyor. Artık insanlar ilişkilerini sosyal medyaya göre şekillendiriyor. Dolayısıyla sosyal hayatı ve dünya görüşünü etkiliyor.
 
Hande ONAT, Uğur ATICI 
 

Yorumlar (0)