Samsunlulardan uyarı: Kendinizi öldürmeyin

Her sigara paketinin üzerinde 'sigara öldürür' apaçık yazılı; fakat gün geçtikçe sigara içenlerin yaşı küçülmekte ve sayısı artıyor. Samsun'da yaşayan vatandaşlarda bu konuya değinerek ağır bedeller ödememek için insanların sigara kullanmamaları gerektiğini söyledi.

Samsun Sokak Röportajı 20.12.2018, 10:19 20.12.2018, 11:20
207

Türkiye'de tütün kullanımına bağlı gelişen hastalıklardan dolayı her yıl binlerce insan hayatını kaybediyor.  Samsun'da yaşayan vatandaşlarda bu konunun önemine değinip Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşarak çeşitli hastalıklara sebebiyet verdiğini bırakmak isteyen insanların kurum ve kuruluşlardan yardım etmesi gerektiğini söyledi.

İşte Samsunluların cevabı: 
GENÇLERDE ÇOK ARTTI
Hasan NİCE: Tütün kullanımı maalesef özellikle genç yaşlarda oldukça arttı.  Bu konuda yetkililerin ve ya gerekli mercilerin harekete geçmesi gerekiyor.  Kötü bir alışkanlık olmasına karşın insan sağlığını da ciddi oranda tehlikeye sokuyor. Bu kişilerin ilgili uzmanlarla görüşerek sigarayı bırakması lazım. Hayat kısa ve bu kısa ömrümüzde de mümkün mertebe özel, güzel ve değerli yaşamak lazım. 

KOAH OLDUM
Erol TÜRKYILMAZ:  Ben 2013 yılında koah hastalığına yakalandım. Ve o yıl sigarayı bıraktım.  Bıraktıktan sonra da iş işten çoktan geçmişti. Eğer o beni bırakmasaydı bırakabilir miydim bilmiyorum. Çünkü biz insanoğlu sigaranın zararını bizi hasta edene kadar anlamıyoruz. Bir de psikolojik bir durum var aslında. Güzel olan bu işi kafada bitirebilmek. Aklına getirmediğin sürece asla yaklaşmıyorsun.

MUHAKKAK BIRAKIN
SELMA YILMAZ: Ben 1989 yılında sigarayı bıraktım. Benim gibi iradeli olan bir insan muhakkak bırakır. Çünkü bir çok zararı bulunuyor. Koah hastalığından nefes darlığına, akciğer ile karaciğer hastalıklarından astıma kadar insan hayatını tehlikeye sokacak her şeye sebep oluyor. Ve şükür ki ülkemizde kapalı alanlarda sigara içmeme cezası da verildi. Bu tür çalışmalar gayet başarılı işler.
 
DOĞAYI SEVEN ONU SEVMEZ
Hüseyin GÜNAYDIN: Sigara kullanmıyorum. Kullansaydım da bırakırdım diye düşünüyorum.  Çünkü ben doğayı ve insanları her şeyden önce kendimi çok seviyorum. Bu yüzden sigarayı sevmiyorum. Çevreme de uyarılarda bulunuyorum. Bu ülke hepimizin insanların ne bizi ne de çevreyi kirletmeye hakkı yoktur. Hatta kapalı alanda insanlar içiyor ya bence açık alanlarda da içilmemeli. Cezalar da arttırılmalı. 

İNTİHAR OLUR
ENDER YILMAZ: Sigara içen insan kendi kendine intihar eden insandır. Ben tam 40 yıldır içmiyorum. İçmek de istemiyorum. Zaten ben arkadaş kurbanıydım. Bu yüzden arkadaş çevresi tüm kötü alışkanlıklar adına büyük önem teşkil etmekte.Bırakmak isteyen insan sigara içilmeyen ortama bir hafta gitmesin kendisi zaten bırakır diye düşünüyorum. 

BEDEL ÖDEDİM
Haydar KİLİS: Sigara kullanmıyorum zararını da gördüm vücudumun çeşitli yerlerinde tam 3 damarım değişti. 4 senedir de ağzıma bile sürmedim. Gençlere bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Mümkün olduğu derecede sigaranın verdiği zararlardan kaçmaya çalışsınlar. Zamanında bize de derlerdi bıraksınlar diye gülerdik, daha sona kalp krizi geçirince her şey kendiliğinden gelişti. Nasıl bıraktığımı hatırlamıyorum ama bedelini ödedim. 

EŞİM İÇİN BIRAKTIM
Talat KADIOĞLU: Sigarayı 1992 yılında bıraktı. Bıraktıktan sonra da  10 yaş gençleştim. Benim eşim sigara kullanmayan bir insandı. Bir gün sigaradan dolayı kötü koktuğumu fark ettim. Eşimin bu kötü kokuya nasıl katlandığını düşünürken bırakma kararı aldım. Ben o gün bu gündür içmiyorum. Kimseye de  tavsiye etmiyorum. Şimdi ki nesilde özellikle genç kızlarımız sokak ortasında birbirlerine sigara uzatıyorlar. Biz eskiden büyüklerimizden çekinirdik şimdi ne yazık ki öyle değil.
 
KULLANMAM
FURKAN CAN: Sigara kullanmam. Kullanan insanlara da muhakkak uyarılarda bulunuyorum. Çünkü bu yolun sonunda ölüm var. Bu sürece gidene kadar lütfen kimse ciğerlerini kirletmesinler. İnsanlara da bu konunun önemini anlatmaya çalışıyorum. İnşallah hiç kimse için geç olmaz. 

BIRAKMAK İSTİYORUM
Davut TÜRK: Sigarayı kullanıyordum bir dönem bıraktım. Şimdilerde maalesef tekrar içmeye başladım. Bırakmayı düşünüyorum. Çünkü bazı hastalıklara davetiye çıkardı. Devletin bu konuyla ilgili çalışmaları var umarım bu süreçte faydalanabilirim. İnşallah bırakacağım Allahın izniyle kapalı alanlarda sigara içmeye ceza verilmesi de gayet güzel bir çalışma. 

HİÇ ÖZENMEDİM
Hamdiye ÖZÜDOĞRU: Hiç ömründe sigaranın tadına bakmak istemedim.  25 yaşında köyümden çıktım. Hatta köyde bulunduğum sürede tütün işleriyle uğraştım. Ona rağmen hiç özenmedim. Sigaranın dünyanın en ağır ahlaksız bağımlılığı diye düşünüyorum. Benim eşim sigara ve alkol kullanımının hayatını kaybetti.  O yüzden gençlere sesleniyorum lütfen içmesinler. Ailelere de bu konuda büyük görevler düşüyor. 

Haber:Dilber BAHADIR-Uğur ATICI
 

Yorumlar (1)
Mehmet Levent SÜREK 3 yıl önce
Kapalı alanda sigara tüketmenin cezası 2018 yılı için 124 TL'dir.