Samsunlulardan doğal gaz yorumu

Samsunlular, doğal gaz faturalarını düşürme adına uyguladıkları yöntemlerin yetersiz kaldığını ve ne yaparlarsa yapsınlar bir türlü fatura miktarını düşüremediklerini söyledi.

Samsun Sokak Röportajı 23.12.2018, 10:29 23.12.2018, 10:29
254
Samsunlulardan doğal gaz yorumu

Soğuk havalar tüm yurtta olduğu gibi Samsun'u da iyice etkisi altına almaya başladı. Doğal gaz kullanımının artmasıyla birlikte Samsunlu vatandaşları endişelendiren konulardan bir tanesi de, fatura miktarları oldu. Peki, Samsun'da yaşayan vatandaşlar doğal gaz kullanımında nelere dikkat ediyor ve tasarrufu sağlama adına neler yapıyor?  Samsun Canlı Haber TV’ye konuşan Samsunlular tasarruf adına aldıkları önlemleri anlattı.

İşte Samsunluların tasarruf tedbirleri:

SICAKLIKTAN TASARRUF EDEMİYORUM  
Nahide ALACA: Geçen senelere oranla bu sene faturam daha fazla geliyor. Geçen sene bu aylarda 100 ve 150 lira arasında gelen fatura, bu sene 260 küsur geliyor. Hatta ocak aylarında daha fazla geleceğini tahmin ediyorum. Kombi bakımını yaptırıyorum ama petekleri yaptırmıyorum. Çok fazla üşüdüğüm için sıcaklıktan tasarruf edemiyorum. Şükürler olsun şimdilik bütçemiz müsait. 

FAZLADAN KAZAK GİYERİZ
Mehmet TURULU: Faturalarım beklediğimden fazla geliyor. Henüz yakmaya başlamadan 250 lira geldi bile. Tasarruf için fazla kazak giyeriz diye düşünüyorum. Ayrıca her yıl mutlaka kombi ve petek temizliğimi yaptırırım. 

BATTANİYEYLE OTURUYORUZ
Ali ERBAY: Doğal gazı yakmaya korkuyoruz. Tüm gerekli bakımları yaptırıyoruz mutlaka faturaya etkisi olduğunu düşünüyorum ama yine de faturalar çok geliyor. Tasarruf yapmak için az yakmaya çalışıyoruz. Hatta bazı zamanlar battaniyeyle oturduğumuz bile olabiliyor. 

TASARRUFU SAĞLAYABİLİYORUM  
Kadir ÖKSÜZ: Evimizde hem doğal gaz var hem de soba var. Düzenli olarak bakımlarımı yaptırdığım için ve yerine göre ısıtıcıları kullandığım için faturamdan çok fazla şikâyetim olmuyor. Misafir gelecekse eğer doğal gazı kullanıyorum. Fakat kimse yoksa sobamı yakarak ısınıyorum. Faturamda tasarrufu bu şekilde sağlıyorum. 

BU SENE ÇOK ÖDÜYORUZ
Ayşe ERBAY: Aşırı soğuk olmadığı takdirdedoğal gazı açmıyoruz. Bir şekilde ortam sıcaklığıyla idare etmeye çalışıyoruz. Çünkü faturalar bu sene fazla geliyor. Kombi, petek temizliğini düzenli yaptırmamıza ve doğal gazı çok kullanmamamıza rağmen bu sene çok ödüyoruz. 

TÜM PETEKLERİ YAKMIYORUM
Bülent SAYMAN: Doğal gaz faturasının fazla gelmemesi için tüm odaların peteklerini yakmıyorum. Düzenli kullandığım zaman faturam normal geliyor. Ayrıca her sene düzenli bakım yaptırılmalı. Ben faturaya çok etkisi olduğunu düşünüyorum. Peteklerin içerisinde pislikten dolayı ısı dışarıya vurmuyor. Mutlaka bakımları yaptırılmalı.

AÇ KAPAT YAPIYORUM 
Emine KARACA: Faturam beklediğimin çok üzerinde geliyor. Etkisi olduğunu bildiğim için tasarruf yapmak adına kombi, petek temizliğini düzenli yaptırıyorum. Çocuk okula gittiği için sabah 1 saat yakıyorum, akşam yatmadan önce yine 1 saat yakarak aç kapat yapıyorum.  

TERMOSTAT VE BAKIM 
Birol DEMİR: Televizyonda termostat taktırın, bakımları düzenli yaptırın diyorlar. Hepsini yaptırıyoruz ve mutlaka etkisi olduğunu düşünüyoruz. Fakat yine de faturalar fazla geliyor. Çoğu zaman ısındıktan sonra kapatıyoruz, sürekli yakmıyoruz. 

DÜZENLİ BAKIM ŞART 
Mehmet ÇAVAŞ: Doğal gazı sadece akşamları ve sabahları bir kaç saat yakıyoruz. Sürekli yakmıyoruz. Kombi ve petek temizliği faturaya mutlaka etki ediyor. O yüzden düzenli bakım şarttır. Fakat geçen seneye göre bu sene faturalar yine de yüksek geliyor. 

Haber: Hande Onat - Mustafa TOGUR 
 

Yorumlar (0)