Samsunlular bedelli askerlik için ne düşünüyor?

Samsunlular, askerlikte şartların eşit olması gerektiğini belirterek "Askerlik vatan borcudur. Bu kutsal görev, para karşılığı ödenmemeli" dedi

Samsun Sokak Röportajı 30.06.2019, 09:26 30.06.2019, 09:34
179
Samsunlular bedelli askerlik için ne düşünüyor?

Samsun Medya Grubu'na bağlı Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına konuşan Samsunlular, "Bedelli askerlik hakkında ne düşünüyorsunuz ? " sorusuna cevap verdi. 

İşte Samsunluların yanıtları: 

KUŞKU DUYUYORUM

Fatih Mutlu YINLI: Ben kesinlikle bedelli askerliği kınıyorum. 2003 İran savaşında cepheye gitmek için gönüllü olarak el kaldırdım. Sanki Türk ordusundan öc alınır gibi bir durum var. Son zamanlarda kapitalist düzen bizi sıkıştırmaya başladı. Ben yönetimden kuşku duyuyorum. 

KABUL ETMİYORUM
 

Aydın ÖZİNAN: Ben 24 ay askerlik yaptım. Herkesin de bu sürede askerlik yapmasını istiyorum. Çünkü Türk vatandaşının en büyük özelliği asker oluşudur. Vatanın kurtulması içinde askerliğin ücretsiz ve eşit olması gerekiyor. Benim çocuklarımda askerliğini normal yaptı. Bedelli askerliği asla kabul etmem. 

BU BORÇ ÖDENMEZ 

Şahin ZENGİN: Bedelli değil, uzun dönem askerlik yapılması daha iyi olur. Çünkü vatan borcumu ödememiz gerekiyor. Dolayısıyla bedelli askerlikle vatan borcu ödenmez.  Çünkü bizim millet için oldukça hassas bir konu.

MEMLEKETTE ASKER ÇOK 

İhsan ERCAN: Bence gayet doğru ve iyi olabilir. Çünkü bizim memleketimizde asker fazla olduğu için bedelli askerliğin yapılmasında sakınca olmaz. İsteğe bağlı uygulanabilir.  

OLMASI GEREKEN BİR ŞEY 

Efe KILIÇ: Ben askerliğimi bir yıl yaptım. Benim için bu konunun tartışılabilir bir yönü yok. İsteyen bedelli, isteyen uzun süreli askerlik yapabilir. Bana göre bedelli askerlik olması gereken bir şey. 

VATAN BORCU

Fahrettin ULUSAL: Biz askerliğimizi yaptık ama parası olan yapmıyor. Askerlik vatan borcudur. Askerliği yapmayan anne, baba ve aile kıymeti bilmez. Normal askerlik yapanın eğitimi ve aile hayatı daha iyi olur. Bu yüzden uzun  dönem askerlik yapılmalı, bedelli değil. 

UYGUN BULMUYORUM 

Gülşah AYVAZ: Bedelli askerliği uygun bulmuyorum. Bence bütün erkeklerin, askere giderek gerekli eğitimi almaları gerektiğini düşünüyorum.  Hem hayatı hem de geçmişimizi bize iyi hatırlatıyor.

GENÇLERİN ÖNÜ AÇILMIŞ OLUR 

İbrahim GÜNEY: Bedelli askerlik yapılabilir. Böylece gençlerin önü açılmış olur. Mesela askerliği 1 sene yapacağına 6 ay yapıp gelir ve sonra işini kurar, köyünde çalışır. İsteyen de asker olarak yaşamına devam eder. Ben 20 ay askerlik yaptım. 

EŞİT ŞARTLARDA OLMALI

Muammer İNCE: Bence askerlik şartları herkese eşit olmalı. Kanun nasıl çıkarsa herkes ona uymalı. Bedelli, bedelsiz, zengin, fakir demeden herkes eşit şartlarda askerlik yapmalı. 

PARAYA GÖRE OLMAMALI 

Nurten DEMİR: Herkes askerliğini yapsın. Askerlik çok güzel bir duygu. Ben uzun dönem yaptım. Rabbim bana oğlumunda askerlik sürecini gösterdi.  Bence bedelli değil. Eşit şartlar uygulanmalı. 

Hande ONAT, Uğur ATICI 

Yorumlar (0)