Samsunlu vatandaşlara göre 12 Eylül!

12 Eylül 1980 darbesi yıldönümünde Samsunlu vatandaşlara darbeden aklında kalan unutamadıkları anılarını sorduk. Samsun halkı, “Sağcı solcu diyerek gençleri astılar. Çok canlar yandı. Allah bir daha göstermesin” dedi

Samsun Sokak Röportajı 12.09.2018, 16:05 12.09.2018, 16:18
238

Samsun Canlı Haber TV ve Samsun Gazetesi olarak sokağın nabzını tutmaya devam ediyoruz. Samsunlu vatandaşlara “12 Eylül 1980 darbesine dair neler düşünüyorsunuz, aklınızda kalanlar neler?” diye sorduk.
İşte aldığımız yanıtlar 

AİLELER PARÇALANDI, ÇOCUKLAR YETİM KALDI 
Mahmut BOZKURT: 12 Eylül 1980 yılında ben ortaokula gidiyordum.  O zamanlar ülkemizi bölmeye çalıştılar ama Allah müsaade etmedi. Çok şükür bizim milletimiz de birlik ve beraberliğini gösterdi. O dönemler sağcılık ve solculuk vardı. Sağcı, solcu ve hatta hiçbir şeye karışmayan herkesin eziyet çektiğini biz çok gördük. 12 Eylül sonrası mahkemelerinde, kardeşlerimiz çok sıkıntılar çekti. Maalesef aileler parçalandı, çocuklar yetim kaldı. Allah bu millete, o günleri bir daha yaşatmasın inşallah. 

DARBENİN EN İYİSİ BİLE EN KÖTÜDÜR 
Yaşar ÇEBİ: Darbenin en iyisi bile en kötüsüdür. Demokrasi ve insan hakları bizim için en uygun olanıdır. O zamanlar, dış güçler güzelim insanlarımızı birbirine kattı. Sağcı ve solcu olarak insanları birbirine kışkırttılar. Kardeş, kardeşi vurdu. Olağanüstü duruma gelmesi bizi çok üzdü. Üstelik o zamanlar darbe isteyen kişi sayısı çoğalmaya başlamıştı. Maalesef yaşananlar herkesi üzdü. 

ÇOK İNSAN ÖLDÜ, ÇOK İNSAN İŞKENCE GÖRDÜ 
Osman DEMİR: Allah bir daha o zamanları yaşatmasın. Ben o zamanlar çocuktum ve sokağa çıkamıyordum. Sağ ve sol davaları yüzünden sokağa çıkma yasakları ve her gün huzursuzluklar vardı. Herkes birbirine ateş ederdi, insanlar evine girebilmek için bahçelerden, bacalardan atlardı. 12 Eylül Askeri darbe olduktan sonra her şey bıçak gibi durdu. Kimliksiz adım atılmazdı. Herkes yüreği ağzında yaşardı. Çok insan öldü, çok insan işkence gördü. Türkiye maddi ve manevi geriye gitti. O günleri, Allah kimseye yaşatmasın. 

HATIRLAMAK BİLE İSTEMİYORUM 
Cavit YILDIRIM: İnsan o zamanları bile hatırlamak istemiyor. Türkiye için çok kötü bir sınav oldu. Hala yabancı ülkeler Türkiye’ye güvenmiyorlar. Yatırımcılar, darbe korkusuyla yatırım yapmıyorlar. Onun dışında suçsuz birçok insan haksızlığa uğramasının sebebiyle, zor günler geçirdi. Allah bir daha yaşatmasın diyorum. Şimdi ki zamanlarda,  asker ve sivil vatandaş arasında bir kaynaşma oldu. Bu kaynaşmanın devam etmesini ve bir daha 12 Eylül gibi zamanların yaşanmamasını temenni ediyorum. 

ZOR GÜNLER YAŞADIK 
İshak SOHUM: 12 Eylül darbe gecesi, karayollarında nöbetçiydim. 2 gün boyunca sokağa çıkma yasağından kaynaklı nöbet değiştirilemedi. Zor günler yaşadık. Sonra zaten sıkıntılar bitmedi. Allah bir daha 12 Eylül gibi zamanlar yaşatmasın inşallah. Türkiye, huzurlu bir ülke olmalı. 

ÇOK ACI BİR GÜNDÜ 
Adnan ERDOĞAN: Çok acı bir gündü. Allah tekrarını nasip etmesin. Bu vatan, o günlerde çok kayıplar verdi. O dönemler de zavallı insanlar hiç yoktan yere yok olup gittiler. Ölmüşlerimize Allah rahmet eylesin ve bu darbeye sebep olan herkes hem bu dünya da, hem de ahirette hesabını versin diyorum. 

12 EYLÜL ŞEYTANLARIN DARBESİ 
Kenan KILIÇ: Şeytanların darbesi diyorum ben. O dönemlerde yaşanmaması gereken her şey yaşandı. 15-16 yaşındaki gençlerin yaşlarını büyüterek idam ettiler. Bir gecede her şey oldu. O zamanlar, askeriyemiz ve polisimiz şeytandı. Çok zor ve kötü zamanlar yaşadık. 12 Eylül darbesi, şeytanların yaptığı darbe olarak kaldı. 

TÜRKİYE’Yİ 50 YIL GERİ GÖTÜRDÜ 
İsmail YILDIRIM: Ben sadece 1980 darbesini değil, yaşanan her darbeyi herkes gibi yanlış buluyorum. Türkiye’ye hiçbir faydası olmadı. Hatta bizi 50 yıl geriye götürdüler. O dönemler de her şey yaşandı. Gençlerimiz sağ ve sol davasından dolayı asıldılar. Ben o dönemlere sebep olanlara vatan haini diyorum. Zor zamanlar yaşattılar ama bu günümüze şükür diyorum. 

Yorumlar (0)