Trabzonlu Başkan'dan 'Samsun' çağrısı!

Karadeniz Bölgesi'nin taleplerini devletin zirvesine ileten Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Samsun'un 'Cazibe Merkezi' ilan edilmesini istedi.

Samsun Haber 08.02.2017, 17:14 08.02.2017, 17:16
418
Trabzonlu Başkan'dan 'Samsun' çağrısı!

SAMSUN HABER - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Türkiye Ekonomi Şurası’nda yaptığı konuşmada Karadeniz Bölgesi’ndeki 18 ilin taleplerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binalı Yıldırım ve ekonomiyle ilgili 12 bakana iletti. 

KARADENİZ İLLERİNİN SORUNLARINI ANLATTILAR
TOBB’un organize ettiği Türkiye Ekonomi Şurası’nda TTSO’yu Meclis Başkanı M. Şadan Eren ve Başkan M. Suat Hacısalihoğlu temsil etti. Türkiye Ekonomi Şurası’nda, açılış konuşmalarının ardından Türkiye’nin önde gelen odalarının temsilcileri, bulundukları bölgelerin taleplerini dile getirdikleri birer konuşma yaptı. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Karadeniz Bölgesi’ndeki 18 ilin taleplerini dile getirdiği konuşmasında, turizm, tarım, ulaştırma, cazibe merkezleri, demiryolu ve yeni projeler konusunda taleplerde bulundu, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

'SAMSUN-SARP DEMİRYOLU DAHA DA UZATILMALI'
Çaydan fındığa, sahil yolundan çevreye kadar bir çok sorunu ve çözüm önerilerini dillendiren Hacısalihoğlu, "Demiryolu raylı sistem talep edildi. Samsun’dan Sarp’a kadar istenen bir demiryolu var. Aslında bizim talebimiz Batum’dan üçüncü Boğaz Köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne kadar sahil demiryolunun yapılması yönündedir. Yine illerimizin istediği sahilden iç bölgelere dikey bağlantılı demiryollarının yapılmasıdır" dedi.

CAZİBE MERKEZLERİ KONUSU...
Yaptığı konuşmada yeniden belirlenen cazibe merkezleri konusuna da değindiğini vurgulayan Başkan Hacısalihoğlu, “Trabzon ve Samsun’un cazibe merkezleri kapsamına alınmasını istedik. 9. Kalkınma Planı içinde ülkenin gelişmesine bağlı olarak 12 il Cazibe Merkezi seçilmişti. 7 tanesi yeni yapılan düzenlemeye alındı. Trabzon, Samsun, Sivas, Konya ve Kayseri dışarıda kaldı. Bunların da cazibe merkezleri kapsamı içine alınmasını talep ettik. 5 ilin cazibe merkezi yapılması devlete çok büyük yük olmayacaktır ama yaratacağı KDV açısından büyük katkısı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
ali koç 5 yıl önce
Trabzon zaten cazibeli bir şehir samsunu anması güzel bir davranış sağolsun başkan.