banner1620

banner1585

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Santrale bir suç duyurusu daha - Samsun Haber

Çarşamba'da mühürlenmesine rağmen inşaatı devam eden santral hakkında suç duyurusunda bulunuldu

Samsun Haber 09.05.2020, 00:19 09.05.2020, 08:44
242

Samsun'un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi'ndeki Biyokütle Enerji Santrali inşaatının mühürlenmesine rağmen çalıştığını belirten çevreciler santral önünde eylem yaptı. Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği Sözcüsü Murat Şenel,  mühür bozma suçunun işlendiğini söyledi.

ÇARŞAMBA'NIN SUYUNU ÇEKECEKLER

Santrale yakın bölgede Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle hassas alan ilan edilen Hacı Osman Ormanı'nın görmezden gelindiğini ifade eden Murat Şenel, "Santralde yer altından günde bin 500 ton su  çekilecek. Ama DSİ'den henüz izin alınmamış. Herhangi bir müracaat da yok izin de. Burası aynı zamanda havanın kirli olduğu bir bölge. Ayrıca buraya 2 km uzaklıkta Hacıosman Ormanı var.  Burası Cumhurbaşkanımızın imzasıyla hassas bölge olarak ilan edildi.  Bilirkişiler burayı da görmemişler. Zaten firmanın proje tanıtım dosyasında buradan hiç bahsedilmiyor" diye konuştu. 

KAPIDA MÜHÜR OLMALIYDI

Murat Şenel,  mühür kararına rağmen şantiyenin çalıştığını belirterek, " Yöre halkı adına avukatları aracılığıyla  Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesi verip, suç duyurusunda bulunduk.  Birinci suç duyurumuz mührün bozulmasıdır.  Biz içeride mühür var olduğunu görmüyoruz. Sahanın tamamının mühürlenmesi ve kapıda mührün görülmesi gerekiyordu.  Burada mühür bozma suçu vardır. İkinci suç ise görevin kötüye kullanılmasıdır.  6 Mayıs'ta  şantiyenin mühürlendiği söylendi ama şantiye çalışıyor.  Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gerekeni yapacağını düşünüyorum" dedi.

MÜHRÜ GÖRMEK İSTİYORUZ
 Santralin mührünü  kapıda görmek istediklerini belirten Gökhan Törener, "İçeride mühür olduğu söyleniyor ancak bunu göremiyoruz.  Biz bu mührü görmek istiyoruz. Hatta en azından 'Yapı Tatil Belgesi'ni görmek istiyoruz.  Bu hukuksuzluğun devam etmesini istemiyoruz" ifadelerini kullandı. 

KURAKLIK BAŞ GÖSTERECEK

BES ile birlikte Samsun'da hava kirliliğinin daha da artacağını ifade eden İbrahim Ertürk de, " Eğer bütün hukuk sistemi çiğnenir burası çalışırsa köylülerin başına da gelecekleri konuşmak lazım. Samsun'un havasında da değişiklikler olacaktır. Kirlilik artacaktır.  Ayrıca firma,  günde bin 500 ton suyun yer altından çekileceğini belirtiyor.  Bu gerçekleşirse  burada kuraklık da baş gösterecektir" diye konuştu.

SANTRAL YOK OLSUN

Santrali Çarşamba'da istemediklerini kaydeden Ayten Yavan ise, "Bu santralin bir çaresini bulsunlar.  Biz tarlamız için su bulamıyoruz. Bunlar yer altından çekeceklerini söylüyorlar.  Bizim sağlımız ne olacak ? Yiyecek ve içeceğimizi devlet karşılayabilecek mi? Biran evvel bu santralin yok olmasını istiyorum" dedi.

Mustafa İNAN, Yasin YILDIZ

Yorumlar (0)