Samsunlu balıkçıların gözü hamside!

Samsun Haber: Samsun'da, denizlerde av sezonunun başlamasıyla birlikte palamut başta olmak üzere mezgit, barbun ve kalkan tezgahları süslemeye başladı

Samsun Haber 19.09.2017, 12:01 19.09.2017, 12:05
220

Samsun Haber - 1 Eylül'de başlayan av sezonunun ardından balıklar yavaş yavaş tezgahlardaki yerini almaya başladı. Samsun'da 20 yıldır balıkçılık yapan Ercan Kutbay, bu sezon balığın bol olacağını umduklarını söyledi.

HAVALARIN SOĞUMASI LAZIM
Hava sıcaklıklarının balıkları etkilediğini söyleyen Ercan Kutbay "Hava sıcaklıklarından dolayı tezgahlardaki durum biraz zayıf gidiyor. Havaların soğumasıyla birlikte balık tezgahlarımızın da şenleneceğini umuyorum. Şu anda satışlarımıza özellikle palamut ve kalkan olarak devam etmekteyiz. 11. ayda da hamsimiz başlarsa inşallah daha güzel olur. Deniz suyunun sıcak olmasından dolayı sezonumuz biraz yavaş başladı desek daha doğru olur. Bu durumun 10 gün içerisinde düzeleceğini düşünüyoruz" dedi.

TEZGAHTA ÇANAKKALE HAMSİSİ!
Son zamanlarda tezgahlarda görülen hamsilerin Çanakkale hamsisi olduğunu söyleyen Kutbay "Hamsi soğuk havanın balığıdır. Suların soğumasıyla hamsi sezonu başlar. Hamsinin şu anda Karadeniz'de olmayışı bizi çok tedirgin etmiyor. Şu anda çıkan hamsiler Çanakkale hamsisidir. Karadeniz'de hamsi sezonu 11. ayda başlar. Bu sezon da hamsinin bol olacağını umut ediyorum" diye konuştu.  

VATANDAŞIN TERCİHİ PALAMUT
Bu dönemde vatandaşların başta palamut olmak üzere mezgit ve barbun balığını tercih ettiklerini söyleyen Kutbay, "Vatandaşlarımız balık alırken tazeliğine ve nereden aldıklarına dikkat etmeliler. Yolda seyyar satıcıdan balık almak ne kadar doğru olur? Balıkçının kurumsallığı, geçmişi çok önemli. Balık alırken ise balığın yüzgeçleri kırmızı renkte olması, renginin parlak deniz suyunun da üzerinde olması lazım" dedi.

TARIM MÜDÜRLÜĞÜ'NE TEŞEKKÜR
Denizlerde denetimlerin artmasıyla ilgili olarak bir değerlendirmede bulunan Ercan Kutbay, "Av yasağındaki denetimleri yapan Tarım İl Müdürlüğü'ne teşekkür ediyoruz. Biz esnafları değil de tekne balıkçılığı yapanların denetimini daha sıkı yapmalarını rica ediyoruz. Biz esnaflar ince balık almaktan ve satmaktan mutlu değiliz. Zaten prensiplerimiz gereği ince balık almıyoruz. Denetimlerini sürdürürler inşallah" dedi.

Haber: Merve İLHAN - Emine ÇATAL

Yorumlar (0)