banner1620

banner1585

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Samsun'da yaşayanlara piyango vurdu!

Erdoğan'ın 'üretimi arttırılacak' cümlesi sonrasında kenevir üretimi için izin verilen iller belli oldu. Aralarında Samsun'un da yer aldığı 19 ilde çiftçiye teşvik yolda...

Samsun Haber 12.01.2019, 09:30 12.01.2019, 14:48
2161

Türkiye'de üretimi 1933 yılında mevzuatlara bağlanan kenevir, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 29 Eylül 2016'da yayınladığı Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik ile izne tabi kültür bitkisi kategorisine alındı. Yönetmelikle 18 olan il sayısı bi ilin çıkartılıp iki ilin eklenmesiyle 19'a yükseldi. Şanlıurfa ili çıkarılıp Bartın ve Karabük illeri eklenerek Amasya, Antalya, Burdur, Çorum, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak olmak üzere 19 ilde bakanlığın izni ve denetimiyle kenevir üretilmesi yönünde karar duyruldu.

ÇİFTÇİLER MALİYETLERDEN ŞİKAYETÇİ

Üretim maaliyeti bakımından oldukça külfetli olan kenevir bitkisi, çifçilerin belini büküyor. Bu nedenle üretiminde ciddi düşüş yaşanan kenevir üretiminde artık devlet teşviği verilecek. Samsunlu çiftçilerin de 1 Ocak - 1 Nisan arasında Tarım Bakanlığı'ndan ilgili izinleri alması sonrası yararlanabileceği Kenevir teşviği için detaylar belli oldu. Cumhurbaşkanının 'üretimi arttırılacak' sözleri üzerine çifçiye üretiminde büyük destek verilecek, üretim arttırılacak.

İlgili habere göre, yönetmelikle daha önce 1 Ocak-28 Şubat olan bakanlıktan izin alma süresi ise 1 Ocak-1 Nisan arası dönem şeklinde uzatıldı. Fakat bu yönetmeliğin çıkarılması da üretim artışına olumlu etki sağlamadı. Gerek tohumunun İsrail'den hibrit olarak temin edilmesi gerekse de üretim teşviğinin devlet tarafından verilmemesi, maliyeti yüksek olduğu için çiftçinin ilgisini çekmedi. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapılacak çalışmalarla beraber kenevir üretiminin artırılacağına ilişkin açıklamaları üzerine, başta Rize'nin Kendirli İlçesi olmak suretiyle üretim izni bulunan illerdeki çiftçileri heyecanlandırdı. Şimdi bu illerde üretime ne gibi teşviklerin verileceği merak konusu.

ÜRETİMDE CİDDİ DÜŞÜŞ YAŞANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün yağtığı konuşmasında, “Bize dost görünen düşmanlar ülkemden kenevir üretimini aldı. Biz keneviri ithal ediyoruz. Kenevire dayalı yapılması gereken şeyler varsa ithal ürünlerle yapılıyor” ifadelerine yer vermişti.

2004'te 30 tona düşen yıllık üretim, 2013 yılından bu yana 1 ton olarak seyrediyor. 2016'daki yönetmelik de üretim rakamını artırmada olumlu etki sağlamadı. 2000 yılında 592 tonluk kenevir tohumu ithalatı için 321 bin 479 dolar ödenirken, 2017'de bin 921 ton için ödenen rakam 2 milyon 372 bin dolara yükseldi.

PAZARDA BÜYÜME HAKİM

Nüfus artışına ve birçok ülkede kullanımının serbest bırakılmasıyla beraber kenevir pazarı hızlı bir büyüme trendine girdi. Kenevir bitkisinden lif ile kağıt ve yakacak hammaddesi üretilirken, tohumu ise ilaç, yağ ve kuş yemi olarak kullanılıyor. Grand View Research raporu verilerine göre, 36 ülkede üretimi gerçekleştirilen endüstriyel kenevirin 2017 yılında 4 milyar dolar olan parasal büyüklüğünün 2025 yılında 11 milyar dolara çıkması öngörülüyor. Dünyanın en büyük kenevir üreticileri ABD, Kanada, Çin, Hindistan, Japonya, Brezilya, Almanya, Fransa ve İngiltere olarak listeleniyor.

Yorumlar (0)