banner1589

banner1608

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Samsun Valisi Osman Kaymak: 'Samsun, ortak meselemiz'

Samsun Haber: Vali Kaymak, "Samsun'un en önemli sorunu işsizlik. Kentin müthiş potansiyelini Samsun ortak paydasında bir araya gelerek değerlendirmek zorundayız" dedi

Samsun Haber 28.12.2017, 10:58 28.12.2017, 11:02
163
Samsun Valisi Osman Kaymak: 'Samsun, ortak meselemiz'

Samsun Haber - Vali Osman Kaymak'a göre Samsun'un en önemli sorunu işsizlik. Kaymak, bu sorunu çözmenin en önemli yolunun ise kentin mevcut potansiyelinin değerlendirilmesi olduğunu belirterek, "Bunu da Samsun ortak paydasında bir araya gelerek başarabiliriz" dedi.

Vali Osman Kaymak, EXE Medya Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bozkurt ile Samsun Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Muammer Dilber'i makamında konuk etti. Vali Kaymak, ziyarette Samsun'un potansiyeli ve gelişmesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

MÜTHİŞ BİR POTANSİYEL VAR
Samsun'da göreve başladığı günden bu yana gördüğü en önemli konunun 'işsizlik' olduğunu söyleyen Vali Kaymak, "Samsun, tarım, turizm ve sağlık potansiyeli müthiş olan bir il. Coğrafi şartları çok uygun. Samsun atılım yapabilir, yapmalıdır. Şu an çok güzel şeyler oluyor. Kendi kendini besleyen bir kent ama gelecekte bu potansiyeli kullanamazsa yeniden göç veren bir kent olur, imkanları ise başka iller kullanır" dedi.

ŞAHSİ MESELE ARKADA KALMALI
İl genelinde 250 bin öğrenci olduğuna dikkati çeken Vali Kaymak, "Yeni iş alanları olmazsa bu kent ileride bu öğrencileri nasıl besleyecek? Bunu birlik ve beraberlik ile başarabiliriz. Siyasi otorite dediğimiz Bakanımız, milletvekillerimiz, sonra bürokratlar, sivil toplum el ele vermeliyiz. Samsun ortak paydası oluşturulmalı. Bir ilin menfaati söz konusu olduğunda benim şahsi meselem, koltuk meselem arkada kalmalı. Bizler siyasi çıkar ve koltuk dertlerimizi düşünerek bir konu karşısında tavır alırsak kamu zarar görür. Bu şehir valisiyle, milletvekiliyle, belediye başkanıyla gazetecisiyle bizim" diye konuştu.

OFLU, KAVAKLI, TRABZONLU...
Samsunluluk Ruhu'na inandığını söyleyen Vali Osman Kaymak, "Oflu, Kavaklı diyorlar. Bu işin kapandığını düşünüyorum. Oflu arkadaşlar elini taşın altına koyuyon bu şehirde, güzel işler yapıyorlar. Kavaklı arkadaşlar zaten kendilerini buranın yerlisi kabul ediyor. Bu anlamda Samsunluluk ruhu oluşmuş durumda. Bir insanın geldiği memleketini ziyaret etmesi, orada ev yapması, bunlar normal ama Samsun'da işini yapıyor, parasını kazanıyor, burası için gayret ediyorsa artık bu Oflu, Trabzonlu, Kavaklı demek insanları dışlamaktır. Bu durum da Samsunluluk ruhunu öldürür" dedi.

EXE MEDYA'DAN ZİYARET: EXE Medya Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bozkurt, Vali Osman Kaymak'a bir hediye sundu.

'ORTAK PAYDA' EKSİKLİĞİ 
Vali Kaymak açıklamalarının devamında ise şunları söyledi:

"Samsun ortak paydasında bir araya gelme eksikliğimiz var. Herkes kendine bir şey kuruyor, oturduğu yerde pozisyon almaya çalışıyor. Benim için ölçü şudur; bu şehrin menfaati için benim valiliğim şehrin menfaatinin gerisinde kalır. Milletvekilim, parti başkanım, şehrin menfaati sözkonusu ise benim aleyhime de olsa ben burada susmalı, geri adım atmalıyım demeli. Bunun gibi bir tavır ortaya koyarsak çok güzel gelişmeler olur.

ÖNE ÇIKMAMIZ DOĞRU OLMAZ
Bana bazen diyorlar ki, Samsunspora ağabeylik yap. Tamam ama ben mesela milletvekillerine ağabeylik yapamam, sayın Bakanımz var. Beraber çalışmak zorundayız. İl ile ilgili önemli konularda karar alınacağı zaman sayın vekillerimiz, sayın Bakanımız birlikte karar veriyoruz. Bizim öne çıkmamız gibi bir şey olmaz. 

BASININ GÖREVİ: Vali Kaymak, basının çok önemli olduğunu belirterek, "Vali, belediye başkanı, siyasi parti temsilicisi olarak yanlış yapıyorsak millet onu değerlendirir. Basının işi doğruyu vermek, sonrasını halkın hakemliğine bırakmak" dedi.

KİMSEYE MİNNETİMİZ YOK
Samsun'a güzel şeyler bırakabilirsek kendimizi mutlu hissederiz. Bizim için makamlar önemli değil, Allah nasip etti bu makama geldik. Zaten başarısız bulurlarsa gönderirler merkeze. Çantamız da hazır. Kimseye de bu konuda minnetimiz yok. Biz ülkemizi, Samsunumuzu seviyoruz. İşimi seviyorum, insanları seviyorum, ne yapabilirim gayreti içindeyim. Daha çok bir araya gelmemiz ve daha çok Samsun için düşünmemiz gerekir."

Yorumlar (0)