banner1589

banner1577

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Samsun'un Şahin Dağları TBMM'de - Samsun haber

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü’nün 2020 yılı bütçe tasarısı görüşmelerinde, Kavak-Havza arasındaki Şahin Dağları'nda yapılan altın arama çalışmalarını gündeme getirdi. Yaşar, "İnşallah, Şahin Dağları'nın akıbeti de Kaz Dağları'nın akıbetiyle aynı olmaz" dedi

Samsun Haber 13.12.2019, 10:44
171
Samsun'un Şahin Dağları TBMM'de - Samsun haber

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü’nün 2020 yılı bütçe tasarısı görüşmelerinde, Kavak-Havza arasındaki Şahin Dağları'nda Kanadalı Eldorado Gold'un Türkiye uzantısı Tüprag'ın yaptığı altın arama çalışmalarını gündeme getirdi. Yaşar, toprağın üstünün altından daha değerli olduğu uyarısında bulundu.
 
TÜRKİYE BOR ZENGİNİ
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar TBMM kürsüsünde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, 4,5 milyar tonluk dünya bor rezervinin yaklaşık 3,3 milyar tonluk bölümünü elinde bulundurduğunu, "Maalesef, Türkiye, bor rezervinin yüzde 73.39' lük bölümünü elinde bulundurmasına rağmen, pazarın yaklaşık yüzde 59.39'una hitap etmektedir.Dünyada yıllık bor tüketimi yaklaşık 4 milyon ton civarındadır. Bu 4 milyon tonluk dünya tüketimini dikkate aldığımız takdirde, dünyaya yaklaşık sekiz yüz, sekiz yüz elli yıl yetecek miktarda bor rezervine sahibiz, diğerleri de yıllık dünya tüketiminin yaklaşık üç yüz elli yılına tekabül eden rezervlere sahip. Bunun anlamı şu: Türkiye çok önemli bir bor zengini durumundadır" diye konuştu.

ENERJİ SORUNUNU ÇÖZERİZ
Dünya bor pazarının yaklaşık 2,4 milyar dolar olduğunu da vurgulaya Yaşar, " Türkiye'nin bu pazardaki payı da 1,13 milyardır. Yani pazardaki payımız, maalesef, toplam elimizdeki rezervlerle doğru orantılı değildir. Bor madenini, diğer yakıtlara alternatif enerji ve yakıt kaynağı olarak kullanabilir isek enerji konusunda Türkiye'nin dışa bağımlılığını neredeyse sıfırlamış oluruz. Bugün, Enerji Bakanlığının, bütçesinin yaklaşık yüzde 50'sini ithal ettiği göz önüne alınırsa bunları Bor Enerji, BOREN Araştırma Grubu ciddi oranda tahlil eder ve bu enerji kaynaklarını üretebilirsek enerji sorununu da ciddi oranda çözmüş oluruz" dedi.

BOR ÖZELLEŞTİRİLMEMELİDİR

Türkiye/nin, bor madenlerinin özelleştirilmesine, yabancı dayatmalara ve tasfiyelere asla ödün vermemesi gerektiğini de dile getiren Bedri Yaşar, "Duyuyoruz ki bor madeninin de diğer varlıklarımız gibi özelleştirilmesi düşünülüyor. Bu konuda ülkemizin bor madenleri, millî çıkarlar ve hassasiyetler göz önünde bulundurularak 2840 sayılı Kanun'daki 'Bor madenleri devletçe işletilecektir' hükmü asla ve asla değiştirilmemelidir. Bor, ülkemizin geleceğidir, stratejiktir, asla ve kata özelleştirme kapsamına alınmamalıdır. Türkiye'de özel bor ürünleri üretecek teknolojileri, yerli bor sanayisini öncelikle kurmalıdır. Bu teknolojiler konusunda devlet, özel sektör, üniversite eş güdümü sağlanıp iş birliğine gidilmelidir. Doğal olarak, Türkiye dışarıya satarak elde ettiği gelirin daha fazlasını özel bor ürünleri alırken dışarıya ödemektedir. Enstitü daha etkin bir şekilde kullanılmalı, yerli yatırımcılara teşvik ve destek sağlanmalıdır; iş dünyasıyla iş birliği içerisinde çalışmalıdır" vurgusu yaptı.

ŞAHİN DAĞLARI UYARISI

Yerin üstünün her zaman yerin altından daha değerli olduğunu vurgulayan Bedri Yaşar, "Biz bunu Kaz Dağları'nda gördük, ne manaya geldiğini hep beraber yaşadık. Ümit ediyorum ki Samsun'da da böyle bir ruhsat var. Şahin Dağları, Kaz Dağları'nın akıbetiyle aynı olmaz ama görünen o ki bizim bütün bu feryatlarımıza rağmen işlemlerde de bir geri adım yok. İnşallah, Şahin Dağları'nın akıbeti de Kaz Dağları'nın akıbetiyle aynı olmaz diyorum" dedi.  
 

Yorumlar (0)