Samsun'u 'Ortak akıl' geliştirir - Samsun Haber

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Canlı Haber'de 'Ortak Fikir' programının canlı yayın konuğu oldu. Tarımdan, ekonomiye, lojistikten eğitime kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Kaymak, "Samsun ciddi anlamda potansiyeli yüksek bir şehir. Eğer ortak akıl ile hareket ederse, daha da iyi yerlere gelecektir” dedi

Samsun Haber 26.01.2020, 09:16
148
Samsun'u 'Ortak akıl' geliştirir - Samsun Haber

Samsun'da 2 yılı aşkın süredir görev yapan Samsun Valisi Osman Kaymak,  Samsun’da görev yapmanın kendisi için bir onur olduğunu belirtti. Samsun'un her alanda potansiyeli yüksek bir şehir olduğunu ifade eden Kaymak, "Eğer ortak akıl ile hareket edersek Samsun daha da iyi yerlere gelecektir” dedi.

BULUT'UN PROGRAMINA KATILDI

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Canlı Haber'de Doç Dr. Yetkin Bulut’un hazırlayın sunduğu 'Ortak Fikir' programının canlı yayın konuğu oldu. Gündeme ilişkin Yetkin Bulut'un sorularını yanıtlayan Kaymak, 'sevilen ve halkın içinde bir vali' olarak Samsunluların gönlünde taht kurduğunun belirtilmesi üzerine, "Samsun’da bulunduğum sürede insanlar beni tanıdı. İnsanların beni sevmesi için aslında bir çaba sarf etmedim. İnsanlar beni tanıdıkça sevmeye başladı diyebilirim. 2017 Temmuz ayından beri Samsun Valiliği görevine devam etmekteyim. Öncelikle şu konu çok önemli özellikle 1988’li yıllarda göre başladığımızda devlet kamu yönetimi anlayışı vardı. Yani şefkatli devlet anlayışı halkın içinden halkı tanıyan ve haklı tepeden görmeyen bir devlet anlayışı başlamıştı. Göreve geldiğimiz günden beri bu anlayışla görevimi sürdürüyorum. Önemli olan insanın kendi olması ve kimseye tepeden bakmamasıdır. İnsanları sevmek gerekir her insan her vatandaşımız bizim için kutsaldır. Böyle olunca insanların sizi sevmesi de kaçınılmaz bir son oluyor aslında” dedi.

BİRLİK BERABERLİK MESAJI VERDİK

2019 yılında Milli Mücadele’nin 100.yılının Samsun'da büyük bir coşkuyla kutlandığını hatırlatan Vali Kaymak, “Bu vatan kolay kurulmadı. Öncelikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına sonsuz teşekkür ediyoruz. Ruhları şad olsun. Milli Mücadelenin 100. Yılı dolayısıyla yıl boyu çok ciddi projeler düzenlendi. Samsun Valiliği olarak 100.yıl Kutla Koordinasyonu oluşturduk. Faaliyetlerimiz 19 Mayıs 2019’da daha da yoğunlaştı. O gün Cumhurbaşkanımız ve bir çok siyasi parti lideri  Samsun’a geldi. Tüm dünyaya o gün birlik ve beraberliğimizi Samsun’dan göstermiş olduk. Cumhurbaşkanımız ve siyasi partilerin liderlerine çok teşekkür ediyorum. 100.yıl etkinliklerinde Samsun çok başarılıydı. Bunda  en büyük pay Samsunlu vatandaşlarımızın. Bu etkinliklerin  asıl amacı unutulmamak. Çünkü bu topraklar kolay kazanılmadı. Milli mücadele şuurunu günümüz gençlerine aktarılması lazım" diye konuştu.

ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Samsun'da eğitimle ilgili çalışmalara ilişkin bilgiler veren Kaymak, 'Samsun İçin Okuma Vakti' projesinin ses getirdiğini hatırlattı. Bu projenin bir çok şehirden takdir topladığını hatta komşu illerde de bu tarz projeler düzenlendiğini ifade eden Kaymak, "Biz Samsun olarak 'ilk adım' kentiyiz. Bu yüzden biz öncü olacağız. Bu projeye gönül veren herkese teşekkür ediyorum. Şuanda ciddi bir şekilde Samsun’da kitap okuma oranı arttı. Kitap çok farklı insanın kelime dağarcığını geliştirir. Bu vesile ile 10 Şubat’ta 'Okuma Vakti' projemize yeni boyutlar kazandıracağız. Tabi ki Samsun’un kalkınması için OKA’nın projeleri, tarımsal projeler, sağlık projeleri, gençlik sporun projeleri saymakla bitmez. Bu tür projeler artık oturmalı. Samsun proje kültüründe çok iyi olan bir şehir.  Çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Samsun’u tarımsal, kültürel, ekonomik olarak daha yüksek seviyeye getirmek için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

MESLEK LİSELERİNİ ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Mesleki ve teknik eğitimin önemine de işaret eden Vali Kaymak, "Mesleki teknik eğitim toplantıları düzenliyoruz. Meslek yüksek okulları bile sorunu çözemiyor. Meslek liseleri işin temelidir. Meslek liselerinin sayısının artması ülke ekonomisi ve gençlerin istihdamı için gerekli. 2 yıllık meslek yüksek okulunu bir çok kişi askerlik için okuyor. Sanayide orta ve ara elemana çok ihtiyaç var. Düz liseyi bitiren bir çok genç maalesef işsiz. Ama meslek liseleri böyle değil. Mezun olduktan sonra ellerinde bir iş olmuş oluyor. Samsun’da şuan 43 tane meslek ve teknik lisesi var. Samsun’da bu tarz liseleri arttırmaya çalışıyoruz. Okullara tasarım ve beceri atölyeleri kuruyoruz" görüşünü dile getirdi.

ORTAK AKIL VURGUSU

Samsun'un ciddi anlamda potansiyeli yüksek bir şehir olduğunu belirten Kaymak, sürekli çalışarak bu potansiyelin daha da yükseltmesi ve  geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Kaymak, "Tabi bunun için birlik ve beraberlik içinde olmalıyız. 'Şehirdeki doğru işler nedir, neler yapılabilir?' Bunları ortaya koymalı, doğru kararlar vermeliyiz. Eğer doğru kararlar verilirse ve ortak akıl ile hareket edersek, Samsun daha da iyi yerlere gelecektir” dedi.

SAMSUN’A KATKI SAĞLAYACAK

Lojistik köy hakkında konuşan Vali Kaymak, bu projenin 'ortak akıl'ın başarılı bir göstergesi olduğunu vurguladı. Samsun dört ulaşım ağı olan bir kent olduğunun altını çizen Kaymak, "Türkiye’de bir çok şehirde bu yok. Bundan dolayı Samsun çok şanslı bir şehir. Çok fazla bölgede depolarımız var. Başka şehirde iş kuran iş insanları, burada iş kurduklarında ulaşım ağının çok güçlü olduğunu ifade ediyorlar. İstanbul’dan sonra büyük iş yerlerinin, burada iş sahası oluşturmaları gerekir. Çünkü Samsun’un potansiyeli çok yüksek. Samsun Lojistik Köyü’nde 680 dönümlük bir arazimiz, 225 bin metre karelik depolama alanımız var. Gerisi açık yatay depolama kısmı olacak. Şuan 27 bin 500 metre kare alanımızı kiralamış durumdayız. Ciddi şekilde firmalar ile görüşmelerimiz devam ediyor. Diğer depoların yapılması halinde güzel bir şekilde çalışmalarımız devam edecek. Lojistik Köy, Samsun’a ciddi anlamda katkı sağlayacak” diye konuştu.

SPORDA BAŞARILIYIZ

Samsun’da spor ile ilgili çalışmalara değinen Vali Kaymak, Dünya İşitme Engelliler Olimpiyatları'nın Samsun’da yapıldığını hatırlattı. İki spor bakanının Samsunlu olması sayesinde kentte 90’a yakın spor kompleksi bulunduğunu ifade eden Vali Kaymak, "Stadyumlar, yüzme havuzları, bireysel izcilik kampı aslın da hemen hemen her branşta spor kompleksimiz bulunmakta. 104 bine yakın lisanslı, 10 bine yakın aktif sporcumuz var. Hedefimiz spor salonlarının boş kalmaması sürekli sporcularımız ve halkımız spor salonlarından yararlansınlar. Spor kenti adını Samsunlular hakkediyor.” dedi.

ŞEKER FABRİKASININ AÇILMASI

Tarımın hem Türkiye hem Samsun için çok önemli olduğunu ifade eden Kaymak, Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü ovalarının yanı sıra balıkçılıkta Samsun'un müthiş imkanları olduğunu söyledi. Samsun'da nüfusun yüzde 40'ının tarımla geçindiğini belirten Kaymak, "İlimizin işlenebilir arazisi yüzde 45, Samsun, bu bakımdan Türkiye’de 16. sırada yer alıyor. Çeltikte 133 bin ton üretim yapıyoruz ve Türkiye 2'ncisi, soyada Türkiye 3'üncüsü, tütünde Türkiye 5'incisi , fındıkta Türkiye 3'üncüsü, kivide ise Türkiye 5'incisiyiz.  Manda ürünlerinde de birinciyiz. Bunların yanı sıra, geçen günlerde açılacağını söylediğimiz şeker fabrikası var. Fabrikanın kapatılmış olması üzüldüğümüz bir durumdu. Fabrikanın tekrar açılması bizi mutlu etti. Pancar üretimi hem hayvancılığı hem de kazancımızı etkileyecektir. Şeker fabrikası için tüm yetkililer sahada ve çalışmalar hızlı bir şekilde ilerliyor. Samsun için şeker fabrikası çok önemli bir adımdır" diye konuştu.

MARKA OLMALIYIZ

Bütün bunlara bakıldığında Samsun’un her alanda kendini geliştirmiş bir şehir olduğunu dile getiren Vali Kaymak, Samsun'un turizmde de çok avantajlı bir şehir olduğunu ancak iyi olmadığını vurguladı. Kaymak, "Bu konuda komşu şehirlerimiz bizden daha iyi durumdadır. Samsun’da çok yönlü turizm alanları var. Bunları geliştirmeliyiz. Samsun turizm anlamında bir marka olmalı. SODES’e iki proje gönderdik. Bir tanesi Belediyemizin yöresel ürünleri pazarlama, satma, geliştirme ve markalaştırma projesidir" dedi.

Elif DANIŞMAZ

Yorumlar (0)