banner1571

banner1567

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Samsun Müftüsü Çakı: 'Kur'an okumakla  toplum düzelmez' - Samsun haber

Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, "Bana Kur’an-ı iyi okuyan veya iyi ezberleyen lazım değil. Bana Kur’anı iyi yaşayan lazım. Hafızların ve Kur’an okuyanların fazla olması ile toplumu düzeltemeyiz. Bana Kur’anı iyi yaşayan lazım" dedi

Samsun Haber 09.12.2019, 17:55
584
Samsun Müftüsü Çakı: 'Kur'an okumakla  toplum düzelmez' - Samsun haber

İlkadım Müftülüğü'ne bağlı Kuşçulu Kız Kur’an Kursu'ndan mezun olan 40 öğrenci için Samsun Büyükşehir Sanat Merkezi'nde hafızlık icazet merasimi düzenlendi. 

EN ÖNEMLİ KIYMET
Tören ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Sonrasında kürsü konuşmalarına geçildi. Açılış konuşmasını yapan İlkadım İlçe Müftüsü Seyfullah Çakır, "Şüphesiz hafızlık yeryüzünde insana verdiği en önemli kıymettir, değerdir, hazinedir ve şereftir. Hafızlık, Kur’an'ın tamamını kalbine, aklına ilik, ilik nakşetmektir. Böyle yaşayan, yürüyen hafızlarımız yürüyen Kur’an'larımız oldukça bu millet ve ümmet yeniden dirilecek, adaletin üstünlüğünü bütün dünyaya yeniden yayacak ve insanların kalbine, zihnine bu hakkı inşallah yazacaktır. Ben öğrencilerimizi tebrik ediyorum" dedi.

BANA KUR'AN'I İYİ YAŞAYAN LAZIM
Akabinde konuşmasını gerçekleştiren Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı kürsüde duygusal anlar yaşadı. Konuşmasında gözleri dolan Veysel Çakı, "Artık dindarlığımızı bu süsleme laflardan kurtarmak zorundayız. Bu kadar hafız yetişiyor. Ben onları gördüğüm zaman ağlıyorum. Toplum nereye gidiyor peki. Bana Kur’an-ı iyi okuyan veya iyi ezberleyen lazım değil bana Kur’anı iyi yaşayan lazım. Hafızların ve Kur’an çok okuyanların fazla olması ile toplumu düzeltemeyiz. Kur’an-ı en iyi yaşayan eve besmelesiz girmeyen, haram yemeyen iyi olan insanlar ile bu toplum düzelecektir" diye konuştu.

Son olarak konuşma gerçekleştiren Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, "Manevi değerlerimizin başında bizim hayata bakışımızı anlam kazandıran Kur’an-ı Kerim ve onun yorumu olan sevgili Peygamberimizin hadisleri gelmektedir. Bu millet aynı zamanda onun topluma farz ettiği mesajlara da anlamlı olarak hafızasında ve gönlünde yaşatmak durumundadır" şeklinde konuştu.

Konuşmaların bitiminde Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut Hafız ve Kur’an konulu bir sunum gerçekleşti. Program sonunda Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, Müftü Veysel Çakı, İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Şerif Mırık, Daire Başkanı Sedide Akbulut ve İlçe Müftüsü Seyfullah Çakır öğrencilere hafızlık belgeleri takdim etti.
 

Yorumlar (0)