Samsun Meclisi'nde 'Tek Tip' tartışması!

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde 'Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği' tartışması yaşandı. Bağımsız Meclis Üyesi Erkan Akyüz, "Tek tipleştirme çabası, komünist rejimlerdeki uygulamalara benziyor" dedi.

Samsun Haber 11.04.2017, 17:39 11.04.2017, 18:08
1635

SAMSUN HABER - Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Komisyon Toplantısı'nda, gündem dışı olarak görüşülen 'reklam, ilan ve tanıtım yönetmeliğinin değişikliği teklifi'ne Bağımsız Meclis Üyesi Erkan Akyüz'den itiraz geldi.

CUMHURİYET MEYDANI'NDAN HAPİSHANE GİBİ!
Böyle bir değişikliğe neden gidildiğini soran Erkan Akyüz, "Tabelalar da tek tip, insanlar da mı tek tip mi olacak? Samsun Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Meydanı'ndaki yaptığı düzenlemeyle de insanları hapishane gibi tel örgülerin arkasına koydu. Şehrin güzelleştirilmesinde sıkıntımız yok fakat şehri güzelleştirelim derken, esnafı orada yaşayan insanları mağdur etmemelisiniz" dedi.

'VATANDAŞA SORDUNUZ MU?..'
İlkadım İlçesi'ndeki İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen uygulamayı hatırlatan Akyüz, "Çiftlik(İstiklal) Caddesi'nin başından başlıyorsunuz, sonuna kadar aynı boya, aynı tip gittiniz. Meydanda da bir düzenleme yaptınız, ona da şehir estetiği dediniz. Bu estetik bürokrasiye göre estetik mi? Vatandaşın bilgisine başvuruldu mu? Oradaki insanlar memnun mu? Bir vatandaşın, şehir içerisinde hapishane hayatı yaşıyoruz, diyerek penceresinden fotoğrafını çektiğini ve sosyal medyada paylaştıgını gördüm. Demek ki bu insanlar orada mutlu değil. Kent Estetik Kurulu'nun da meydandaki düzenlemeye itirazının olduğunu biliyorum, yine itiraz edecekler ama yine de yapacaklar diye düşünüyorum" diye konuştu.

İŞYERLERİNE GETİRİLEN KISITLAMALAR
Dışarılara sarkan, caddeye dikine konulan tabelalarla ilgili düzenlemelere katıldığını da belirten Erkan Akyüz,  "Benim iş yerime de geldiler. Tabelanın kırmızı beyaz olacağını, boyutunun şu olacağını söylediler. Bu uygulamayla vatandaşa kısıtlama getiriyorsunuz, belki bir başkasının iş yerinin logosu yeşil beyazsa ne yapacaksınız? Her halde son gelecek genelgede işe giriş çıkış saatlerimize de karar vereceksiniz? Bunların kararını alırken şehrin dinamikleriyle ilgili konuşuldu mu?" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından gündem dışı madde oy çokluğuyla kabul edildi. Nisan Ayı Meclis Komisyon toplantısında 47 gündem maddesi kabul edilerek meclise gönderildi.

Haber: Ali BİROL

Yorumlar (2)
selim 4 yıl önce
aynen öyle bu büyük şehir belediyesinin kafasında bir şehir şekli var kimsenin haklarını ve isteklerini dikkate almadan doğrumu yanlış mı araştırmadan istedikleri gibi uygulama yapıyorlar
TURGUT 4 yıl önce
REFERANDUMDA EVET DEYİNCE DAHA KİMSEYE SORMAYACAKLAR