Samsun hamsisi Gürcistan'a kaçtı - Samsun haber

Karadenize sofralarının baştacı hamsi, Gürcistan'a kaçtı. Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atıf Malkoç, "Yasaklardan dolayı hamsiyi kaçırdık. Şimdi dışarıdan parayla alıyoruz" ded

Samsun Haber 03.01.2020, 09:45
538
Samsun hamsisi Gürcistan'a kaçtı - Samsun haber

Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Atıf Malkoç, hamsinin sezonunun kısa sürmesinin, sıcaklıklara ve zorlaşan avlanma yasalarına bağlı olduğunu belirterek, "Hamsiyi kaçırdık. Artık Gürcistan'dan bekleyeceğiz" dedi.

SOĞUK YERLERE GÖÇ ETTİ
Suların ısınmasının ardından hamsinin Samsun'u terk ettiğini belirten Başkan Malkoç, "Denizin ısınmasıyla birlikte hamsi yurdu terketti. Bizim gemiler de Gürcistan karasularında avlanıyor artık. Soğuk yerlere Gürcistan ve Abazya'ya doğru göç eden hamsinin peşindeyiz. Burada hamsi varken tutamadık çünkü 9 cm altında balıkların tutulması bildiğiniz üzere yasak" dedi.

YASAKLAR BİZİ VURDU
Bu nedenle hamsinin artık göç ettiği yerlerden satın alındığını ifade eden Malkoç, "Örneğin Gürcistan'dan 5 santimetre hamsi bile geliyor. Bu yasaklar bizi vurdu. Hamsi küçük diye yetkililer bize tutturmadı, şimdi gidip parayla alıyoruz. Son yılların en bol hamsisi soğuk denizlere kaçtı" diye konuştu.

HAMSİ BUZLUKTA
Samsun'daki balıkçılarda şu anda  buzhane hamsisi olduğunu söyleyen Malkoç, "Son çıkan yasalar bizleri perişan etti. Karadeniz ülkelerine baktığımızda istavrit ve çinekop türlerinde bizim balıklarımız her zaman daha büyük. Hamsi biz tutamadan kaçtı. Yasalar yanlış insanlar tarafından koyuluyor" dedi.

Elif DANIŞMAZ

Yorumlar (0)