Samsun'dan 3,3 milyon dolarlık ihracat

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun milletvekili Çiğdem Karaaslan Samsun Tekno park’ı ziyaret etti. Teknopark Genel Müdür Buğra Çolak yaptığı sunumda, Samsun'da 47 firmanın 2017 yılında 14 milyon TL AR-GE, 3,3 milyon dolar da ihracat geliri elde ettiğini belirtti.

Samsun Haber 19.10.2018, 19:50
180
Samsun'dan 3,3 milyon dolarlık ihracat

Ziyarete; Rektör Yardımcısı ve Samsun Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kuran, AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, Genel Müdür Yardımcısı Osman Özkoç, OMÜ-TTO Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş, Prof. Dr. Yüksel Ardalı ve OMÜ- TTO Koordinatör Yardımcısı Eda Beylihan ve akademisyenler de eşlik etti. 

Samsun Teknopark’ı tanıtmak, çalışmaları ve etkinlikleri hakkında bilgi vermek amacıyla bir sunum yapan Genel Müdür Buğra Çolak, “Şu an 47 firmamız var. Bu firmalar 2017 yılı verilerine göre 14 milyon TL AR-GE, 3,3 milyon dolar da ihracat geliri elde etti. Devam eden 50 projemiz ve 119 AR-GE personelimiz mevcut.” ifadelerini kullandı
 
 
TEKNOPARK AKADEMİSYENLER İLE GİRİŞİMCİYİ BİR ARAYA GETİYOR
Teknoparkları ülkenin gelişmesinde önemli yer tutan kurumlar olarak niteleyen Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ise, “Bu nedenle devletimiz bize özel avantajlar sağladı. Bu avantajlar sayesinde Teknopark; üniversite, akademisyen ve potansiyeli olan girişimcinin bir araya gelmesini kolaylaştırıyor. Ayrıca özellikle gençlerimizin sadece sınıflarda öğrenmesi yeterli değil, hayatın içinde, uygulamalı olarak öğrenmeleri daha önemli. Teknopark onlara bu fırsatı sunuyor. Genç girişimciler, önce ön kuluçka merkezlerinde bir fikrin nasıl yeşertileceğini öğreniyor. Biraz daha başarılı olanlar kuluçka merkezinde pişip kendi firmalarını kurabiliyorlar” şeklinde konuştu.  
  
Samsun Teknopark’ın, akademisyenlerin proje süreçlerini kolaylaştırdığını ifade eden Rektör Sait Bilgiç, “Bu alanda akademisyene yardımcı olan personelimiz var. Ayrıca birkaç sene öncesine kadar kimsenin bulunmadığı OMÜ Teknoloji Transfer Ofisi'nde şu an 10 uzmanımız görev alıyor” açıklamasında bulundu.  


SAMSUN BİLİM ŞEHRİ OLMALI

Üniversite ile şehrin bütünleşmesinin çok önemli olduğunun vurgulayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun milletvekili Çiğdem Karaaslan da sunumun ardından firmaları ve ön kuluçka merkezlerini gezerek yetkililerden projeleri ve geliştirdikleri ürünler hakkında bilgi aldı. 
Yapılan çalışmalarla ilgili beğenisini ifade eden Çiğdem Karaaslan emeği geçenleri tebrik ederek Samsun’un bilim şehri olması gerektiğinin altını çizdi. 
 
          

Yorumlar (0)