banner1571

banner1585

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Samsun'daki cinayet çevrecilere gözdağı - Samsun haber

Terme Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’nde görev yapan Yüksel Berk'in uyarmak istediği kaçak avcılar tarafından görevi esnasında şehit edilmesine SAMÇEP sert tepki gösterdi. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, " Bu cinayet, yaban hayatını, ormanlarımızı, doğamızı korumak  üzere sahada görev yapan tüm kamu görevlilerine bir gözdağıdır" dedi

Samsun Haber 10.12.2019, 14:43
841
Samsun'daki cinayet çevrecilere gözdağı - Samsun haber

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, Terme Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’nde görev yapan Yüksel Berk'in uyarmak istediği kaçak avcılar tarafından  doğa düşmanları tarafından katledildiğini belirtti. Özdağ bu cinayetin doğayı korumak isteyenlere de bir gözdağı olduğunu söyledi.

HASAN BALIKÇI CİNAYETİNİ ANIMSATTI
Mehmet Özdağ yaptığı açıklamada; Yüksel Berk'in ihbar üzerine gittiği Gölyazı mahallesi Çobanyatağı mevkiinde  kendisinin bulunduğu bölgeye doğru ateş açan kaçak av çetesini uyarmasına rağmen yakalanacaklarını anlayan çete elemanlarınca başından vurularak katledildiğini anımsattı. Bu olay bize 2002 yılında Adana’da kaçak elektrik kullananlara karşı kamunun hakkını korumaya çalışırken görevi başında katledilen Elektrik Mühendisi Hasan Balıkçı’yı hatırlattığını kaydeden Özdağ, "Hasan Balıkçı davasının cinayet zanlısı ilk ifadelerinde cinayeti namus cinayeti gibi anlatmasına rağmen Elektrik Mühendisleri Odasının, Balıkçı ailesinin yanında davaya müdahil olması ve ısrarlı takibi ile cinayetin; kaçak elektrik kullandığını tespit ettiği işyeri sahiplerince kiralanan tetikçiler tarafından işlendiği ortaya çıkartılmış ve 6 yıl süren davalar sonunda azmettirenler ve tetikçiler ağır cezalara çarptırılmıştır" dedi.

AİLE YALNIZ BIRAKILMAMALI
Yüksel Berk cinayetinin de yaban hayatını korumak üzere görev yapan kamu görevlilerine yapılan ilk saldırı olmadığını, son da olmayacağını vurgulayan Özdağ, "Bu cinayet, yaban hayatını, ormanlarımızı, doğamızı korumak  üzere sahada görev yapan tüm kamu görevlilerine bir gözdağıdır. Yüksel Berk cinayetinde Tarım Orman Bakanlığının ilgili birimleri ve üyesi olunan sendika  açılacak davaya mutlaka müdahil olmalı ve çeteye karşı aileyi yalnız bırakmamalıdır. Avcı oldukları iddia edilen çeteye hak ettikleri ceza en üst seviyeden verilmelidir. Verilecek ceza caydırıcı olmalı ve can kaybına neden olabilecek bu tür olayları bütünüyle engelleyici olmalı, bir daha kimse böyle bir şeye cüret edememelidir" diye konuştu.

AV CİNAYETTİR
Avcılıkta birçok yöntem yasak olmasına rağmen yaban hayatının katledilmesine sebep olduğunu vurgulayan Özdağ, "Savunmasız hayvanların canını alan bir eylem, hobi ya da spor olarak tanımlanamaz bu şekilde masumlaştırılamaz. İlgili bakanlık için de kanlı bir gelir kapısı olan avcılık da av turizmi de derhal yasaklanmalıdır. Av cinayettir, hafifletici sebebi yoktur. Yaşam hakkı gelir kapısı olarak görülemez" dedi.
Gülsüm ATİK
 

Yorumlar (0)