Samsun'da TIR'cılar isyan etti

Samsunport Limanı girişine çeşitli illerden gelen TIR'lar, işletmelerdeki yoğunluktan dolayı uzun kuyruklar oluşturdu. Trafikte aksamalara neden olan TIR'ların sürücüleri ise çile çektiklerini belirterek, duruma isyan etti

Samsun Haber 04.12.2018, 10:07 04.12.2018, 10:15
380
Samsun'da TIR'cılar isyan etti


Samsun'a Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerindeki illerden sebze ve meyve getiren özel taşımacılık firmalarına ait TIR'lar, İlkadım İlçesi'nde bulunan Samsun Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi (SASBAŞ) ve Samsunport Limanı girişindeki yoğunluk nedeniyle trafikte kaldılar. Atatürk Bulvarı, Fuar Caddesi ve Liman Kümesi güzergahında kalan TIR'lar metrelerce kuyruklar oluşturarak trafikte aksamalara neden oldu.

5 GÜNDÜR BURADAYIZ
Hatay'dan Samsun'a geldiğini ve 5 gündür limana giremediğini söyleyen TIR şoförü Alper Sayın, "5 gündür buradayız. Hatay’dan geliyorum. Büyük bir sıkıntı içerisindeyiz. İçeri girmeye çalışıyoruz, girsek de ne zaman çıkacağımız belli değil. 22 tonluk bir yüküm var, greyfurtu buraya vereceğiz" dedi.

26 TON MANDALİNA YÜKLÜ
26 ton mandalinayla 5 gündür Samsun'da beklediğini söyleyen Hüseyin Fırat ise "5 gündür burada yatıyoruz. Halen limana gemi yanaşmadı. 4-5 gün oldu ve murada mahsur kaldık. Halen yükümüzü boşaltamadık. Mandalina taşıyorum, yaklaşık 26 ton mandalinamız var" diye konuştu.

PERİŞAN HALDEYİZ
Adana'dan Samsun'a 22 ton yük getirdiğini ancak boşaltamadıklarını söyleyen Aziz Çiçek ise "Adana’dan geliyoruz. Yaklaşık 22 ton yükümüz var ve halen indiremedik. Yolculuğumuz 2 gün sürdü. 4 gündür Samsun'da bekliyoruz. Bu trafikte kaldık halen beklemedeyiz. Perişan haldeyiz. Yetkililerden yardım bekliyoruz" dedi. 

FIRTINA YOĞUNLUĞU 
Öte yandan Samsunport Liman İşletmeleri Operasyon Müdürü Vedat Kamsız yaptığı açıklamada, Karadeniz'de geçtiğimiz günlerde yaşanan fırtınadan dolayı Rusya'dan Ro-Ro gemilerinin açılamadığını bu nedenle  liman kümesi çevresinde TIR yoğunluğunu yaşandığını söyledi. Kamsız, "Şu anki dönem Ro-Ro sezonunun en yoğun dönemi. Rusya'ya yaş sebze ve meyvelerin en çok sevk edildiği dönem. Özellikle Akdeniz'den yoğun şekilde mal geliyor. Karadeniz'in Türkiye ve Rusya kıyılarında geçtiğimiz gün ve haftalarda meydana gelen fırtına nedeniyle Ro-Ro gemileri çıkış yapamadı. Fırtınayı hesaplayaman firmalar, TIR'ları Samsun'a erken gönderdi. Havanın dün açmasından sonra kapılarda yığılmalar oldu. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Kısa süre içersinde bu yoğunluk bitirilecek" dedi.

Haber:Hakan AKGÜN-Emre ÖNCEL  
 

Yorumlar (0)