Samsun'da 35 işçi işten çıkartıldı - Samsun Haber


15.k görüntülenme

Samsun'un Kavak ilçesinde Okan Grup çatısı altında faaliyetlerini yürüten Çetaş Cam San. ve Tic. A.Ş. işçileri, sendikanın aldığı grev kararı doğrultusunda, grev pankartını fabrikaya astı.

YASAL OLARAK YETKİ ALDILAR

Kavak’ta faaliyetlerini sürdüren yürüten Çetaş Cam San. ve Tic. A.Ş.’de çalışan işçiler, 2016 yılının Şubat ayında, hak almak için sendikaya, Kristal-İş Sendikası’na üye oldular. Kristal-İş, 2016 yılının Şubat ayı içerisinde çoğunluk tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurdu, mart ayı içerisinde de yetkili sendika olduğunu onayladı. Bu tespitin hemen ardından Çetaş Cam işvereni, Düzce Cam ve Birlik Cam’da (Okan Cam) olduğu gibi yetki tespitine itiraz etti ve dava açtı. Süreç içerisinde görülen davalar neticesinde 9 Temmuz 2019 tarihinde, Çetaş Cam San. Ve Tic. A.Ş.’ye ait Çetaş Cam Fabrikası’nda Kristal-İş'in yetkisi kesinleşti.

35 İŞÇİYİ İŞTEN ÇIKARDI

Yetki belgesinin Bakanlıkça tebliğ edilmesini takiben gerek sendika gerek Çalışma ve İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü, gerekse de atanan resmi arabulucu aracılığıyla yapılan görüşme çağrılarına Çetaş Cam işvereni tarafından katılım sağlamadı. Ardından 25 Eylül’de Çetaş Cam Fabrikası’nı kapatacağını ileri sürerek, fabrikada çalışan 35 sendika üyesi işçiyi işten çıkardı. Ancak işveren aldığı yönetim kurulu kararını işyerinde ilan etmesine rağmen resmi makamlara kapanışı tebliğ etmedi ve ticari faaliyetlerini sürdürdü. 

GREV PANKARTI ASILDI

Bunun üzerine Kristal-İş Sendikası grev kararı alarak uygulamaya konuldu ve işyerinde grev pankartı asıldı. Kavak'ta grevdeki işçilere destek olmak amacıyla ilçeye gelen Kristal-İş Düzce Bölge Temsilcisi Kayhan Akpınar, "Yetkiyi almış bir sendikanın işçilerini işten çıkarmak kanun gereği işten çıkarma görülmediği için bize grev hakkı doğdu. Grevimizi yasal makamlara bildirerek grev yapmaya başladık. Ancak bürokrasideki bu işverencilik, jandarma ve kolluk kuvvetleri ile bizleri karşı karşıya getiriyor. Bize yasal hakkımız olmasına rağmen  buradan gitmemizi söylüyorlar. Tüm arkadaşlar adına devletimize sesleniyoruz; devlet kendi alacağına aslan olurken önce borcunu öde derken buradaki işçi arkadaşların yetkiyi aldığı halde 3.5 yılda mahkemelerde sürünerek, kovulup dışarda kalarak bu sistem nereye kadar gidecek" diye konuştu.

Kayhan Akpınar'ın açıklamasının ardından işçiler, sloganlarla işvereni ve kendilerine yönelik tutumu protesto ettiler.

Gülsüm ATİK
 

0 Yorum:

ANASAYFAYA DÖN