Promosyon tepkisi - Samsun Haber

Emekli aylıklarına bankaların ödediği promosyon miktarları 500-750 TL aralığında belirlendi. DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, "Bu rakamları kabul etmiyoruz. 3 yıl için bir aylık tutarında promosyon ödenmeli" dedi

Samsun Haber 04.03.2020, 21:01
1697
Promosyon tepkisi - Samsun Haber

Emekli aylıklarına bankaların ödediği promosyon miktarları belli oldu. Emekli aylığı Bin 500-2 bin 500 lira arasında olanlara 625, 2 bin 500 lira üstünde olanlara 750 lira promosyon ödenecek. DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, "Biz bu rakamları kabul etmiyoruz" dedi

KANAYAN BİR YARA 
DİSK Emekli-Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, banka promosyonu meselesinin emekliler için uzun yıllardır kanayan bir yara olduğunu belirtti. Kamu çalışanlarının bankalarla yapmış olduğu sözleşmelerde bir maaşa yakın tutarda promosyon ücreti alabilmelerinin mümkün olduğunu ifade eden Aydın, "Emeklilere gelince; siyasi iktidar bunu bankalarla bir pazarlık yapmanın ötesinde rica ile, biraz da bankaların isteği doğrultusunda düşük tutma eğiliminde" dedi.

REKABETLE BELİRLENMELİ
Bugün  emeklilere yeteri kadar kaynak aktarılamadığından bahsedildiğini ifade eden Aydın, "Eğer bütçe yeterli olsaymış daha fazla kaynak aktarabileceklerinden bahsediyorlar. İşte şu anda aslında tam bir fırsat. Bütçeden çıkmayan bankaların kendi bütçelerine ödeyeceği miktarı emeklilere yansıtmak mümkünken, bu konuda gerekli hassasiyet gösterilmiyor. Biz bu tutarları bankalarla görüşerek değil, onları rekabete sokarak belirlenmesini istiyoruz" diye konuştu.

BİR AYLIK MAAŞ KADAR OLMALI
Daha önce 300-350 olan rakamın bügün 500-750 arasında kalmasının emeklilerin beklentilerinin çok altında olduğunu vurgulayan Aydın, "Sendikamızın bu konuda talepleri ve girişimleri söz konusu. En az 1 aylık tutarın asgari ücretin altında kalmamak üzere 3 yıllığına 1 aylık maaş tutarının promosyon olarak verilebilmesinin mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bir banka kendiliğinden bin 250 TL promosyon bedelini verebiliyorsa, uygun pazarlık sonucu bankaları rekabete sokarak ve ihale yöntemi denilerek bu rakamın 1 aylık tutara çıkarılması mümkün. Biz bu rakamı kabul etmiyoruz. Hem Sosyal Güvenlik Kurumu'na baskılarımızı arttırarak hem de bankalarla görüşerek sendikamızla sözleşme imzalamak suretiyle bizim üyelerimize daha fazla bir promosyon verilmesinin yöntemlerini araştıracağız" dedi.

Dilber BAHADIR

Yorumlar (0)