OMÜ'nün o buluşuna patent tescili

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde görev yapan Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahtiyar Öztürk’ün “Otomatik Biyogaz Depolama Sistemi” adlı buluşu, Türk Patent ve Marka Kurumu'nca tescillendi.

Samsun Haber 29.01.2021, 15:03 29.01.2021, 15:13
246
OMÜ'nün o buluşuna patent tescili

OMÜ'nün o buluşuna patent tescili Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde görev yapan Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahtiyar Öztürk’ün “Otomatik Biyogaz Depolama Sistemi” adlı buluşu Türk Patent ve Marka Kurumu'nca tescillendi.

Prof. Dr. Bahtiyar Öztürk’ün “Otomatik Biyogaz Depolama Sistemi” adlı buluşu, OMÜ Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Patent Biriminin desteğiyle yapılan başvuru sonucunda gerekli incelemeler yapılarak Türk Pantent tarafından patent tescilinin yapılmasına karar verildi.
Biyogazın üretim hızına bağlı olarak çalışan Otomatik Biyogaz Depolama Sistemi; biyogazın üretim esnasında eş zamanlı olarak depolanabilmesine olanak sağlamakla birlikte, uzaklıktan bağımsız olarak birden çok kullanıcıya basınçlı biyogaz dağıtımı yapılabilme, kombide yakılabilme ile patlama ve tutuşma riskini azaltma gibi avantajlar sunuyor. Otomatik Biyogaz Depolama Sistemi ise biyogaz üretiminin gerçekleştirildiği kırsal bölgelerdeki aile tipi işletmelerde, biyogaz tesisi bulunan hayvan çiftliklerinde, mezbaha ve atık su arıtma tesisi gibi biyogaz üretimi yapan yerlerde ve tarımsal ürünlerin işlendiği kuruluşlarda kullanılıyor.

Yorumlar (0)