banner1620

banner1567

banner1526

banner1588

banner1576

banner1324

banner1581

Murat Erkan: OMÜ'de yasa çiğneniyor - Samsun Haber

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, OMÜ idarecilerinin mevzuatı ve yasayı çiğnediğini öne sürdü

Samsun Haber 11.05.2020, 09:08 11.05.2020, 11:34
621
Murat Erkan: OMÜ'de yasa çiğneniyor - Samsun Haber

Samsun Tabip Odası Başkanı Murat Erkan, OMÜ' görev yapan asistan hekimler arasında döner sermaye ödemelerinde ayrımı yaptığı iddia edip, “İdarecinin, mevzuatı bay-pass ederek kendince bir denge oluşturmak gibi bir görevi yoktur” dedi

HAKSIZLIK GİDERİLMELİ 

Dr. Murat Erkan, Samsun Canlı Haber ekranlarında canlı yayında Merve İlhan'ın konuğu oldu.  OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde koronavirüs ile mücadelede yer alan asistan hekimler arasında döner sermaye ödemelerinde ayrımı yaptığı iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Erkan, bir an önce haksızlığın giderilmesi gerektiğini söyledi.

ARADA UÇURUM VAR

Üniversite hastanelerindeki asistanların, YÖK ve Sağlık Bakanlığı kadrosunda uzmanlık eğitimini yapan asistanlar olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Dr. Erkan, “Aslında baktığınız zaman hekimlerin ücret olarak eline geçen toplam miktar döner sermayeden geliyor. Böylece döner sermayedeki kesintiler hekimlerde mağduriyet yaratabiliyor. OMÜ'de de asistanlar arasında ayrım yapılıyor. Döner sermayeden aldıkları rakamlar arasında uçurum var” dedi. 

SORUN HEP VARDI

Aynı sorunun salgın öncesinde de yaşadığını öne süren Dr. Erkan, “Sağlık Bakanlığı, salgın nedeniyle 3 ay boyunca sağlıkçılara tavandan ödeme yapılacağını açıkladı. Böyle biz söz verildiyse bunun da gerçekleşmesini bekliyoruz. Dolayısıyla hastanelerin ayrım yapmadan tavandan performans ödemelerini yapması gerekiyordu. Aynı yerde aynı şartlarda çalışan iki hekim farklı ücret alıyor ve OMÜ’de neden bu ayrımın yapıldığını çok merak ediyoruz. 
Bir asistan hekim arkadaşımız  164 TL alırken diğer asistan hekim  3 bin 400 lira alabiliyor” diye konuştu. 

HAKKINI VERSİNLER 

OMÜ idarecilerinin mevzuatı ve yasaları çiğnediğini söyleyen Erkan, şunları söyledi: “İdarecinin, mevzuatı bay-pass ederen, kendince bir denge oluşturmak gibi bir görevi yoktur. Burada idarecinin, çalışanın yanında olması gerekiyor. Performans döner sermayeyi ödeme imkanları yoksa bunu dile getirmeliler. Eğer kaynak yoksa devletten isteyip, sağlık çalışanlarının hakkını versinler. Biz de teşekkür edelim.”
 

Yorumlar (0)