banner1620

banner1608

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

KESK Samsun'dan 'bütçe' protestosu - Samsun haberleri

KESK'e bağlı sendikaların Samsun şubelerinin üyeleri, TBMM'de görüşmeleri devam eden 2020 yılı bütçesini protesto ettiler. KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, 2020 bütçesinde de  emekçilerin payına yine yoksulluk ve işsizliğin göründüğünü  söyledi

Samsun Haber 09.12.2019, 18:01
136
KESK Samsun'dan 'bütçe' protestosu - Samsun haberleri

KESK'e bağlı sendikaların Samsun şubelerinin üyeleri, TBMM'de görüşmeleri devam eden 2020 yılı bütçesin tasarısına tepki gösterdi. KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, "Bütçe hakkımız yok sayılıyor. Kaynaklarımız eğitime, sağlığa, ulaşıma değil savunma ve güvenlik adı altında savaş harcamalarına aktarılıyor" dedi.

DAHA FAZLA EZİLİYORUZ
KESK bağlı Samsun'daki şubelerin üyeleri, Süleymaniye Geçidi'nde zdüzenledikleri basın açıklmasında 2020 yılı bütçesine tepki gösterdi. KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, ekonomik krizin yanı sıra, işsizlik, ve yoksulluğun her geçen gün yaşamı daha çok zorlaştırdığını; iğneden, ipliğe devam eden zam yağmuru, eriyen maaşları, artan borçlar, kapanan işyerleri, hacizlerin toplu intiharlara kadar varan toplumsal çıkmazlara yol açtığını söyledi. Erdoğan, "Artan vergi yükü kamu emekçilerini, işçileri, emeklileri ve küçük esnafı daha fazla yoksulluğa itiyor.Çok kazananlardan, holdinglerden, şirketlerden, patronlardan vergi al(a)mayan iktidar yükü bizlerin, sizlerin sırtına yükleyerek daha fazla ezilmemize yol açıyor" dedi.

YAPIMIZA YİNE YOKSULLUK DÜŞTÜ
TBMM’de görüşmeleri devam eden 2020 yılı bütçesinde de yine emekçilerin payına yoksulluk ve işsizlik gözüktüğünü dile getiren Erdoğan, "Gelir Vergisinden tüketimde ödediğimiz KDV ve ÖTV’ye kadar her adımda bizden alınan vergilerin nereye, kime harcanacağına ilişkin hiçbir söz hakkı tanınmıyor. Bütçe hakkımız yok sayılıyor. Kaynaklarımız eğitime, sağlığa, ulaşıma değil savunma ve güvenlik adı altında savaş harcamalarına aktarılıyor.Yatmadığımız hastanenin, geçmediğimiz tünellerin, yolların paraları ödediğimiz vergilerden karşılanıyor" diye konuştu. 

MÜCADELE ETMELİYİZ
2020 bütçesinde istihdam, vergi adaleti, emekliler, asgari ücretliler, köylüler, gençler, kadınların olmadığını söyleyen Erdoğan, "Peki, ne var? İşverene teşvik, şirketleri kurtarma, yandaş müteahhitlere kaynak ve silah harcamaları var. Bütçe hakkımızı, vergide adaletin sağlanmasını, kamu hizmetlerinin piyasalaştırılmasına son verilmesini, herkese ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir, kamu hizmeti sağlanmasını, asgari ücretin vergi dışında tutulmasını, temel tüketim maddelerinden alınan KDV’nin sıfırlanmasını, birinci vergi diliminin yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürülerek, yoksulluk sınırına kadar olan maaşların-ücretlerin birinci vergi diliminde sabitlenmesini, emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergilerin gelir vergisi matrahından mahsup edilmesini istiyoruz. Kamu hizmetlerinin tasfiye edilmesine, güvencesizliğe, insafsız vergi düzenine ve yoksullaşmaya karşı demokratik ve adil bir ülke için sizlerle birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz" dedi.

Yorumlar (0)