banner1518

banner1577

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Kavak'ta ÇETAŞ işçileri direnişte - Samsun Haberleri

Samsun'un Kavak İlçesi'nde bulunan Çetaş Cam Fabrikası işçileri, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işverenin fabrikayı kapattığını belirterek, fabrika önünde eyleme başladı.

Samsun Haber 28.09.2019, 09:46 28.09.2019, 11:05
408

Samsun’un Kavak İlçesi'nde Okan Grup’a bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Çetaş Cam San. ve Tic. A.Ş.’ ye ait Çetaş Cam Fabrikası işçileri, işverenin sendikal faaliyetlerini engellemek için fabrikayı kapattığını belirterek, fabrika önünde direnişe başladı.

SENDİKAYA ÜYE OLDULAR
Kavak'ta Okan Grup’a bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Çetaş Cam San. Ve Tic. A.Ş.’ ye ait Çetaş Cam Fabrikası'nda çalışan işçiler, daha iyi şartlarda çalışabilmek için Kristal-İş Sendikası'na üye oldu. 

İŞVEREN FABRİKAYI KAPATTI
Sendikalı olduktan sonra işverenin baskılarıyla karşı karşıya kaldıklarını belirten işçiler, örgütlenme konusunda kararlı bir duruş sergileyince işveren fabrikayı kapattı. Kapatma kararına rağmen üyeliğini geri çekmeyen 35 üyenin iş akdi de 25 Eylül'de sonlandırıldı. Fabrikadaki faaliyetlerin sonlandırılması üzerine Çetaş Cam Fabrikası işçileri, fabrika önünde direnişe başladı.

DÜZCE'DEKİ GREVE GÖZDAĞI İDDİASI
Fabrikanın kapatılması ve işçilerin fabrika önünde direnişe başlaması üzerine Kristal-İş Sendikası Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, sendika hakkına yönelik engellemeleri kabul etmedikleri belirtildi. Açıklamada, "Sendikamızın yetkisini düşürmek için 9 Eylül 2019 tarihinde aynı Grup altında faaliyet gösteren Birlik Cam San. Ve Tic. A.Ş.’ ye bağlı Birlik Cam fabrikasını kapatan ve 18 üyemizin iş akdini fesheden işveren, bu defa da 25 Eylül 2019 tarihinde Çetaş Cam fabrikasını kapatarak 35 üyemizin iş akdini feshetti ve fabrikada çalışan üyelerimizin iş akdini feshetti. Bu kapanmayla birlikte örgütlenme sürecinde iş akdi feshedilen toplam üye sayımız 140’a ulaştı. Düzce Cam Fabrikası’nda grevimizin devam ettiği sırada, gruba bağlı iki fabrikayı kapatan işveren açıkça sendikal faaliyetleri sabote etmekte, fabrikalarında çalışan işçilere ve 26 Eylül itibariyle 63 gündür grevde olan Düzce Cam işçilerine gözdağı vermektedir" denildi.

DİRENİŞ HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ
Sendika hakkı, toplu iş sözleşmesi ve grev hakkının anayasa ile güvence altına alındığına işaret edilen açıklamada, "Çalışma barışının sağlanması için, işverenleri çalışanların haklarına saygılı olmaya, en başta sendikal örgütlenme olmak üzere grev haklarını kullanmaları karşısında yasadışı yöntemlere başvurmaktan derhal vazgeçmeye davet ediyoruz. İşçilerinin en temel haklarını yok sayan, Anayasamızı, yasaları ve uluslararası sözleşmeleri tanımayan, hak arama yollarını işten atarak ve fabrikaları kapatarak tıkayan, 19’uncu yüzyıl kölelik koşullarını işçilere layık gören bu yaklaşım karşısında her türlü meşru direniş hakkımızı kullanacağız" uyarısı yapıldı.

Gülsüm ATİK 

Yorumlar (1)
ABD’de 2 yıl önce
Rezil ibneler üye olmayın sizde o kadar çalışan insana yazık değil mi ne oldu başınız göğe mi erdi kapanınca fabrika ... hadi iş bulun şimdi...