Kabul edilmesi mümkün değil - Samsun Haber

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin muhalif meclis üyeleri, Çarşamba'da kurulması planlanan satralle ilgili yeterli bilgilendirmede buılunulmadığını savunarak, "Çevreye ve insan sağlığına zararlı olduğunu düşündüğümüz bu tesise karşıyız" dedi.

Samsun Haber 10.10.2019, 09:36
1091
Kabul edilmesi mümkün değil - Samsun Haber

Çarşamba İlçesi'nde kurulacak biyokütle enerji santrali hakkında konuşan Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç ve farklı siyasi partilerin meclis üyeleri santral hakkında görüşlerini dile getirdi.
Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç ve farklı siyasi partilerin meclis üyeleri, santral hakkındaki görüşlerini Samsun Canlı Haber TV mikrofonlarına açıkladı. Başkan Kılıç ve İYİ Partili meclis üyesi Aydemir, çevreye ve sağlığa zararlıysa hayır diyeceklerini söylerken, CHP ve Saadet Partisi ise "Kesinlikle istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

ZARARLIYSA HAYIR
Biyokülte enerji santrali ile ilgili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan’ın bir çalışma başlattığını belirten Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Bu çalışmada uzmanlar görüşlerini bildirdikten sonra, durum aydınlanır. Çevreye, tarıma ve sağlığa zararlıysa zaten 'hayır' diyoruz. Ama çevreye, topluma faydalı ve ekonomiye faydalıysa tabi ki 'evet' diyeceğiz” dedi.

BOYNUMUZUN BORCU
Meclis üyelerine Temmuz ayında sunulan santral ile bilgilerin eksik olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Meclis Üyesi Alper Aydemir, "Temmuz ayından kararı geçirirken santralin inşaatı devam ediyordu. Ruhsatı alınmamış bir yapının SGK dosyası açılamaz. Tarımsal sit alanı olarak ilan edilen bir yere, enerji santrale yapma çabası içindeyiz. Bu tesis gerçekten zararlı değilse vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi bizim boynumuzun borcudur" diye konuştu

RAKAMLAR UYUŞMUYOR
Santralle ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gönderilen dosyadaki bilgiler ile proje dosyasındaki rakamlar uyuşmadığını söyleyen Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Atila Tekcan, "Toplam tesis alanı 33 bin 675 değil, 181 bin 510 metrekaredir. Belediyeye verilen talep dosyasında yıllık yakıt tutarı 175 bin ton, projede 230 bin tondur. Üretilecek enerji miktarı meclis gündemine gelen belgede 189 bin mwh, proje dosyasında 236 bin mwh’dır. Artezyen yoluyla toprak altından günde 1500 ton soğutma amaçlı su alınacak olup, yüksek ısıya tabi olacak olan bu su içindeki minerallerden yoksun olarak denize veya toprağa geri salınacaktır. Bu bilgi Meclise sunulan dosyada mevcut olmayıp proje dosyasında mevcuttur. SBB sunulan talepnamede çalışacak kişi sayısı 100 kişi olarak belirtilmiş iken, proje dosyasında olarak çalışacak kişi sayısı 45 olarak ifade edilmiştir. Talebin meclise geliş yolu ve bilgileri noksan ya da yanlıştır. Depo sahası halen nitelikli tarım arazi olarak durmaktadır. Şu anda 147 bin 835 metrekare alana hiçbir düzenleme yapılmaması gerekmektedir” diye konuştu.

KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL
Meclise soru önergesi verdiklerini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Saadet Partisi Meclis Üyesi Hüseyin Kaya, "Yapılan hukuksuzluklar ve yanlışlıklar var. 33 bin metrekarelik bir alandan bahsediliyor ama proje alanı 185 bin metrekareye kadar çıkmış. Yüzde 100 tarımsal bir alana böyle bir santral yapılması mümkün değil” dedi.

Merve İLHAN, Cemal KAPTAN

Yorumlar (0)