banner1620

banner1577

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Güney Afrikalı Müsteşar, Samsun'da... İş dünyasına FETÖ mesajı!..

Samsun'a gelen Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçi Yardımcısı Müsteşar Puleng Chaba, EXE Haber Medya Grubu'nu ziyaret etti.

Samsun Haber 29.09.2016, 15:54 29.09.2016, 16:40
636

Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçi Yardımcısı Müsteşarı Puleng Chaba, bir dizi görüşmede bulunmak amacıyla geldiği Samsun'da, bünyesinde samsunhaber.tc, Samsun Canlı Haber TV ve Kuzey News dergisini barındıran  EXE Haber Medya Grubu'nu da ziyaret etti.


 
15 TEMMUZ ÜZÜNTÜSÜ
EXE Haber Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bozkurt, samsunhaber.tc Genel Yayın Yönetmeni Muammer Dilber ve Samsun Canlı Haber TV Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yazıcı ile bir süre görüşen Müsteşar Puleng Chaba, "Türkiye ile diplomatik ilişkilerimiz 1994 yılında başladı. Ülkemizde 200'den fazla Türk şirketi bulunuyor. 15 Temmuz'da yaşanan kötü olaylar bizleri de çok üzdü. Bu üzüntümüzü Türkiye'ye bildiren ilk ülke olduk. Demokrasi ile seçilmiş bir ülkenin bu şekilde kötü şeylere maruz kalmasını kabul etmemiz mümkün değil" dedi.


 

'O İNSANLARI TANIMIYORUZ...'
Güney Afrika Cumhuriyeti'nde tek bir FETÖ okulu bulunduğuna dikkati çeken Puleng Chaba, "O okul, Türkiye Cumhuriyeti'nin desteğiyle açıldı. Biz öyle biliyoruz. Biz, Türkler okul açıyor, diye biliyoruz, o yüzden izin verdik. Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Türkiye ile ilişkisi Fetullah'tan çok daha ciddidir. Güney Afrika, büyük bir ülkedir. Fetullah'ı destekleyenler bazı şeyler söyleyebilir ama biz kesinlikle o insanları tanımıyoruz. Ülkemizde yasalara karşı gelen herkes cezalandırılır. Güney Afrika'ya gelip de rüşvetle yatırım yapanı gördüğümüz, derhal geri gönderiyoruz. Yani yasaya uymayanlarla işimiz olmaz" diye konuştu.Ülkesinin, Türkiye'yi her bağlamda her şekilde desteklediğini vurgulayan Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçi Yardımcısı Müsteşarı Puleng Chaba, "Türkiye'deki üniversitelerde 200'den fazla öğrencimiz var. Her yıl yaklaşık 200 kişi ülkemize, yabancı dil eğitimi için geliyor. Ticaret hacmimiz 1 milyar 400 milyon dolar. Bu rakam kesinlikle gerçek potansiyeli yansıtmıyor. Çok büyük altyapı projelerimiz var. Türkiye bu alanda bize yardımcı olabilecek en iyi partnerlerden birisi" dedi. - Samsun Haber


-Ziyarette, Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı, Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçi Yardımcısı Müsteşarı Puleng Chaba'la, cemiyetin 22. yılı anısına hazırlanan bir plaketi sundu.
 

Yorumlar (0)