Everest'e tırmanan ilk Türk kadını Samsun'a geliyor - Samsun Haber

Everest’e Türkiye’den ilk tırmanan kadın dağcılarından Burçak Özoğlu, Bilim ve Aydınlanma Atölyesi’nin davetlisi olarak Samsun’a geliyor.

Samsun Haber 05.03.2020, 14:36
255
Everest'e tırmanan ilk Türk kadını Samsun'a geliyor - Samsun Haber

Dünyanın en yüksek dağı Everest’e Türkiye’den ilk tırmanan kadın dağcılarından Burçak Özoğlu,  7 Mart'ta düzenlenecek etkinlik kapsamında Samsun'a geliyor.

Özoğlu, 2006 yılında Everest Dağı’nda başarıyla zirve yapan Türkiyeli ilk takım tırmanışının kadın dağcılarından olarak tanınıyor. On bir kişilik takımda zirveye ulaşan diğer kadın dağcılar, Eylem Elif Maviş, Suna Yılmaz ve Meltem Çolak Özmine'ydi. Samsun’da yapılacak etkinlikte tırmanışın hikayesini anlatan aynı isimdeki belgesel film gösterilecek. Pera Sanat Belgesel Kulübü’nün ev sahipliğindeki etkinlik, “Hazır mısın Everest?” belgeseli eşliğinde Özoğlu ile söyleşi şeklinde gerçekleşecek. 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün arifesinde düzenlenecek etkinlikte Everest tırmanışının yanı sıra Türkiye’de kadınların spor hakkı, sporun endüstriyelleşmesi ve kadınların spora katılım gibi konular konuşulacak.  Etkinlik, 7 Mart Cumartesi günü saat 20:00’de Bulvar AVM’de, Pera Sanat Akademi’nin bulunduğu ikinci katın sergi salonunda gerçekleşecek. 
 

Yorumlar (0)