banner1571

banner1577

banner1526

banner1588

banner1587

banner1324

banner1581

Enerjide tasarruf geleceğe yatırım - Samsun haber

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Enerji Tasarrufu Haftası” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Karaaslan, "Enerjide tasarruf geleceğe yatırımdır" dedi

Samsun Haber 06.01.2020, 15:44
116
Enerjide tasarruf geleceğe yatırım - Samsun haber

AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Enerji Tasarrufu Haftası” dolayısıyla yayımladığı mesajda, artan enerji tüketimine dikkat çekti.

DEVRİM YARATAN ADIMLAR
Enerjinin bilinçli kullanımının, tasarrufun toplumun tüm kesimlerince benimsenmesi ve alışkanlık haline gelmesiyle mümkün olabildiğine dikkat çeken Karaaslan, "Enerjide dışa bağımlılığın neden olduğu riskler göz önünde bulundurulduğunda tasarruf, hem aile bütçesi hem de ülke ekonomisi açısından büyük önem arz etmektedir. Enerjide tasarruf, bugüne olduğu gibi geleceğe yatırımdır. Enerji günümüzde ülkelerin en çok önem verdiği konuların başında gelmektedir. Ülkeler bu alanda kendi stratejilerini geliştirmekte, ülkeler arasında enerji işbirlikleri ve anlaşmaları yapılmaktadır. Enerjiyi yönetenin, dünyayı yöneteceği bir döneme girdik. Türkiye de bu bağlamda özellikle son dönemde enerjisini büyük ölçüde bu alana aktarmış, devrim niteliğinde adımlar ile bir dönüşüme imza atmıştır" dedi.

'SIFIR ATIK' ÖNEMLİ ÖRNEK
Karaaslan, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Çevreye uyumlu ve iklime duyarlı enerjinin üretimi, yerli ve yenilenebilir kaynakların teşviki noktasında AK Parti hükümetlerimiz döneminde geçmişle kıyaslanamayacak gelişmeler yaşanmıştır. 2007 yılında yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Kanunu ile enerji kaynaklarının verimli kullanımını teşvik eden düzenlemeleri hayata geçirdik. Türkiye’nin ilk enerji verimliliği eylem planı olan 2017-2023 Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile yeni bir dönem başladı. Eylem Planı’ndaki 55 adet eylemin hayata geçirilmesi ile 2023 yılında Türkiye’nin birincil enerji tüketiminde %14 oranında azalma hedeflenmektedir. Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından uygulamasına başlanan, bir tasarruf ve verimlilik projesi olan ‘Sıfır Atık Projesi’nin bir amacı da alternatif enerji kaynağı olan atıkların geri kazanılmasıyla hem çevreye hem ekonomiye katkı sağlayan bir modelin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıdır."
 

Yorumlar (0)