banner1571

banner1585

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

Çocuklara Verilen İsimler Karakterlere Etki Eder

Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk'ün isimler konusunda yaptığı açıklamanın kamuoyunda geniş yankı bulmasıyla isimler konusuna dikkat çekildiğini belirten akademisyenler isimlerin kişiliklere etki ettiğini söyledi.

Samsun Haber 11.10.2012, 14:41 11.10.2012, 14:41
298
Çocuklara Verilen İsimler Karakterlere Etki Eder
 Samsun Müftüsü Hayrettin Öztürk'ün isimler konusunda yaptığı açıklamanın kamuoyunda geniş yankı bulmasıyla isimler konusuna dikkat çekildiğini belirten akademisyenler isimlerin kişiliklere etki ettiğini söyledi.

İsimler konusunda araştırmalar yapıp konferanslara konuşmacı olarak katılan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dursun Ali Tökel, çocuklara verilen isimlerde anlamların önemli olduğunu ve karakterlere etki ettiğini vurguladı. Çocuklara isim vermenin herkesi yakından ilgilendirdiğini hatırlatan Tökel, çünkü herkesin bir isminin olduğunu ve asırlar boyu atalarımız isimlerin o isimleri taşıyan insanlar üzerine etki ettiğine inandıklarını kaydetti.

Müslümanların peygamberi, kötü anlam taşıyan isimleri iyileri ile değiştirdiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Dursun Ali Tökel, adı 'Harb' (savaş) olan kişinin ismini Peygamberimizin 'Silm' (barış) ile değiştirdiğini belirtti. "Eğer isimlerin anlamları insanlara etki etmeyecekse Peygamberimiz bu isimleri niye değiştirsin?" diye soran Ali Tökel, "İsmin anlamıyla hayatımız arasındaki ilişkiye en iyi örnek; 'Dursun, Yaşar, Yeter' gibi isimlerdir. Çocukları ölen anne-babalar son doğan çocuklarına 'Dursun, Duran, Durmuş, Yaşar' demişler ve çocuklar durmuştur. Eğer daha çocuk istenmiyorsa son çocuğa erkekse 'İmdat' kızsa 'Yeter' denmiş ve onlar da son çocuk olmuşlardır." dedi.

Çocuğun doğduğu mevsim ve aylarla verilen isimler arasında çocuğun kişiliğini etkileyecek ilişkilerin var olduğunu söyleyen Tökel, "Atalarımız anlamları ağır olan kelimeleri isim olarak vermemişlerdir. Mesela Elif, Kübra, Merve, Ahsen, Ebrar, Ekmel gibi isimler eskiden verilmezdi. Çünkü bu isimlerin anlamları insanı çok yüce olmaya zorlayan isimlerdi. Bu tür isimleri taşıyanlar doğum ayları bahar ve yazsa; genellikle yalnızlığı seven, arkadaşlarıyla uyum sorunları yaşayan, uzlaşmaya pek yatkın olmayan, gururlu, genellikle kararsız, çatışmacı bir kişiliği olan insanlardır." diye konuştu.

"Kesinlikle isimlerin anlamları ile hayatımız arasında bir ilişki vardır ve bizim karakterimize etki eder." diyen Ali Tökel, bir anne-babanın çocuğuna isim verirken ona aynı zamanda bir hayat biçtiğinin de farkında olması gerektiğini, bu sebeple, kulağa hoş gelen sesleri isim olarak seçmek yerine anlamına dikkat etmeli gerektiği uyarısında bulundu.
Yorumlar (0)