banner1571

banner1567

banner1526

banner1588

banner1525

banner1324

banner1581

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel: Esnaf iflasın eşiğinde

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, koronavirüs nedeniyle Samsun'da da birçok sektörde esnaf, büyük sıkıntı yaşadığını büyük problemlerle karşı karşıya olduğunu söyledi

Samsun Haber 26.09.2020, 22:11 27.09.2020, 09:39
72
CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel:  Esnaf iflasın eşiğinde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Samsun'da koronavirüs pandemisinin  ekonomik sonuçlarına ilişkin çeşitli sektörlerdeki esnaflarla yaptıkları görüşmeler sonucu hazırladıkları raporu kamuoyuna açıkladı. Türkel,"Pandeminin bilançosu gittikçe ağırlaşıyor. Samsun'da esnaf kan ağlıyor. Birçok sektör çökme noktasına geldi" dedi.

KIRTASİYECİLER ZOR DURUMDA

CHP İl Başkanı Fatih Türkel, Samsun'da pandemi nedeniyle kırtasiyecilerin büyük bir sıkıntı içinde olduğunu söyledi.Türkel "Kırtasiyeciler geçen dönem aldıkları malların ödemelerini bu Eylül ayına vadelendirmiş,Eylül ayında okulların açılmasını öngörerek kırtasiye esnafı mal stoklamış, okulların açılmaması nedeniyle geliri olmayan esnafın çekleri yazılmaya başlamış durumda. Bırakın vadesi gelen ödemelerini, SGK primleri, vergi ödemeleri maaş ve kira ödemelerini yapamaz hale gelmiş durumdadır"diye konuştu.

TAMAMI KAPATILDI

Çökme noktasında olan diğer bir sektörün de okul kantinleri olduğuna işaret eden Türkel,"Samsun ve ilçelerinde 700’ü aşkın kantin işletmesi  var. Çalışanları ile birlikte yaklaşık 2 bin 500 aile kantinlerden evini geçindiriyor. Salgının başladığı 13 Mart 2020 tarihi itibari ile ilimiz genelinde kantinlerin tamamı kapatılmış durumda.Kantin işletmecilerinin ve çalışanlarının cebine yaklaşık 7 aydır bir kuruş para girmemesine rağmen SGK ,BAĞKUR, vergi ödemeleri ötelense de borç hanelerine yazılmaktadır"dedi.

DURUM PARLAK DEĞİL

Bu koşullarda Samsun esnafının durumunun pek de parlak görünmediğini vurgulayan Başkan Türkel,"Esnaf kefalet kooperatifleri aracılığı ile kullanılan kredilerin geri dönüşünde an itibari ile yüzde 35'lik gecikme yaşanırken yıl sonuna doğru SGK ve vergi ötelemelerinin son bulması ile tahsil edilemeyen kredilerin yüzde 50'yi aşacağı öngörülmektedir. Diğer taraftan Samsun’da bin 170 adet kahveci esnafı kepenk kapatma durumuna gelmiş, bir çare hükümetten oyun yasakları ile ilgili düzenleme beklemektedir.Pandeminin bilançosu Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Samsun'da da giderek ağırlaşıyor. Esnafa kredi vererek, yani daha da borçlandırmanın çözüm sağlamadığı ortada" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)